Helena Veverková-Winandová

Helena Veverková-Winandová (9. února 1856 Kolín[1]22. března 1883 Hamburk) byla česká divadelní herečka, členka souboru Prozatímního divadla v Praze. Po své smrti se stala první Češkou, jejíž ostatky byly zpopelněny.

Helena Veverková-Winandová
Helena Veverková-Widmanová v roli Antigony (okolo 1875)
Rodné jménoHelena Veverková
Narození9. února 1856
Kolín Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí22. března 1883 (27 let)
Hamburk Německá říše Německá říše
Manžel(ka)Jean Carl Winand
PříbuzníKarel Sladkovský (strý
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Mládí

Narodila se roku 1856 v Kolíně do rodiny Josefa Jiřího Veverky a Marie, rozené Trmalové. Jejím strýcem byl význačný český staročeský politik Karel Sladkovský.

Herectví studovala u německé herečky Anny Wirsingové-Hauptmannové a také české herečky Otýlie Sklenářové-Malé. Roku 1872 se stala členkou souboru Prozatímního divadla. O jejích výkonech referoval ve svých kritikách také Jan Neruda.

Veverková následně přijala angažmá divadelního ředitele Heinricha Laubeho v jeho vídeňském divadle, kde se uvedla v titulní roli dramatu Antigona. Následně zde pobyla tři roky. Počínaje svým působením ve Vídni hrála již výhradně v němčině. Roku 1878 pak nastoupila do stálého angažmá k režiséru Pollinimu do Hamburku v Německém císařství, který ji obsadil do několika hlavních ženských rolí. Posléze působila u dvorního divadla v Hannoveru, roku 1881 se navrátila do Hamburku. Zde pojala za manžela německého herce Jeana Carla Winanda.

Úmrtí

Helena Veverková-Winandová zemřela 22. března 1883 při porodu svého prvního dítěte v Hamburku. Pohřbena byla žehem v krematoriu ve městě Gotha.

Způsob pohřbení žehem byl v té době velmi pokrokovým gestem. V Rakousku-Uhersku byl takový způsob pohřbívání na území říše zakázán po celou dobu jeho existence.

Titulní role (výběr)

  • Antigona, Antigona (1875 Vídeň, 1878 Hamburk)
  • Ofélie, Hamlet (cca 1880 Hannover)

Odkazy

Reference

  1. Státní oblastní archiv v Praze, Sbírka matrik, kniha sign. Kolín 19, římskokatolická farnost Kolín, N 1855–1859, snímek č. 17, folio 14 [cit. 2021-01-27]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.