HNK Hajduk Split

HNK Hajduk Split (chorvatsky Hrvatski nogometni klub Hajduk Split, Chorvatský fotbalový klub Hajduk Split) je chorvatský fotbalový klub ze Splitu, který byl roku 1911 založen skupinou chorvatských studentů (Fabijan Kaliterna, Lucijan Stella, Ivan Šakić, Vjekoslav Ivanišević) v pražském pivovaru U Fleků. Mezi lety 1920 až 1940, Hajduk respektive město Split patřil Království Jugoslávie a hrál Jugoslávskou Prvou ligu. Po druhé světové válce začal patřit Split pod Socialistickou Jugoslávii a Hajduk hrál nejvyšší soutěž. Po rozpadu Jugoslávie se Hajduk přidal do První chorvatské ligy. První ročník odehrál v roce 1992 a od té doby nesestoupil do nižší soutěže. Hajduk je jedním z nejúspěšnějších klubů v Chorvatsku a ex-Jugoslávii, devět titulů v Jugoslávské lize a šest v chorvatské ligy. Navíc do své sbírky trofejí přidal devět titulů Jugoslávských a pět v Chorvatském poháru, dalších pět vítězství potom Hajduk zaznamenal v superpoháru.

HNK Hajduk Split
NázevHrvatski nogometni klub Hajduk Split š.d.d.
klub Hajduk Split
PřezdívkaBili (Bílí)
Majstori s mora (Mistři z moře)
ZeměChorvatsko Chorvatsko
MěstoSplit
Založen1911
Asociace HNS
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _hajduk1617h|link=|alt=]]
Domácí dres
[[Soubor:Kit left arm.svg|top|{{#if: _hajduk1617a|link=|alt=]]
Venkovní dres
Soutěž 1. chorvatská fotbalová liga
2019/205. místo
StadionPoljud, Split
Kapacita34.198
Vedení
VlastníkSplit
Předseda Marin Brbić
Trenér Paolo Tramezzani
Oficiální webová stránka
Největší úspěchy
Ligové tituly6x
Domácí trofeje6x Hrvatski nogometni kup
6x Hrvatski nogometni superkup
HNK Hajduk Split 2019/20
Některá data mohou pocházet z datové položky.

"Zlatá éra" ve Splitu nastala v 70. letech, kdy tým získal čtyři Jugoslávské tituly a pět vítězství v poháru v řadě. Hajduk je také jediným Jugoslávským týmem, který vyhrál pět po sobě jdoucích pohárů (mezi 1972-77, a také jediný neporažený mistr (sezóna 1950). Největší úspěch klubu v Evropě byly tří účasti ve čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí, semifinále Poháru UEFA 1983/84 a semifinále v Poháru vítězů pohárů 1972/73.

Rivalem Hajduku je Dinamo Záhřeb, celek z hlavního města, se kterým Hajduk pojí tzv. Věčné derby, jehož počátky jsou v klání hraném 1. dubna 1946 na domácím stadionu Hajduku. To zvítězil Hajduk 2-0, v roce 1957 uštědřil svému rivalovi rekordní porážku 6-0 na jeho hřišti. Fanoušci Hajduku nazývající se Torcida Split jsou nejstarší organizací v Evropě, konkrétně od roku 1950. Fanoušci se inspirovali podle Brazilských fanoušků, kteří si "Torcida" přezdívali na Mistrovství světa ve fotbale 1950. Hajduk je druhým nejpopulárnějším klubem v Chorvatsku, když mají přes jeden milion podporovatelů, 24% populace. Tradiční klub má největší podporu v Dalmácii, kde jim fandí 76% lidí.[1][2]

Historie

Začátky

Zakládající členové Hajduku v hospodě U Fleků v Praze

Klub byl založen ve staré hospůdce U Fleků v Praze (v té době součástí Rakouska-Uherska), skupinkou studentů ze Splitu: Fabjan Kaliterna, Lucijan Stella, Ivan Šakić and Vjekoslav Ivanišević.[3] Na cestě do hospody po zápase mezi Spartou a Slávií si vymysleli svůj nový městský fotbalový klub. Všichni věděli jak je sport ve Splitu populární a jak jejich přátelé dokáží hrát.

Klub byl oficiálně se všemi formalitami založen 13. února 1911.[4] zatímco hledali správný název pro svůj nový klub (další možnosti byly "Velebit", "Uskok", ."Marjan"...), studenti šli pro radu ke svému starému učiteli Josipu Baračovi. Po pár rozhovorech jim Josip pověděl, ať zvolí název "Hajduk", který symbolizuje "v čem jsou naši lidé nejlepší: statečnost, lidskost, přátelství, láska ke svobodě a obrana slabších."[5]

Hajdukové byli protiosmanští bojovníci, kteří působili na území hlavně Srbska, ale také i Valašska, či Bulharska (tam se používal název Hajdutin). Spekulací je, že jeden z nejznámějších Hajduků Andrija Šimić, který se triumfálně vrátil do Splitu v roce 1902 z Rakouského vězení, byl také inspirací pro název "Hajduk".[5] Zakladatelé navrhli logo klubu a skupinka sester z Katolického kláštera ve Splitu, vytvářeli kopie a rozdávaly je fanouškům.[6] [7]

Hajduk shromáždil skupinu obyvatelů Splitu, chorvatské odboráře neboli puntari. To je důvod proč má klub specifický název "hrvatski nogometni klub" ("chorvatský fotbalový klub"). Klub byl sám proti Rakousko-uherské vládní politice , která nedovolovala sjednocení chorvatských provincií a udržovaly je oddělené (vláda nedovolovala sjednocení Dalmácie se zbytkem Chorvatska. Prvním soupeřem Hajduku byl tým Calcio Spalato, klub autonomním společníkem ze Splitu, zápas skončil 9-0 (6-0) vítězstvím pro Hajduk. Prvním střelcem Hajduku byl Šime Raunig.[8]

Události

Začátkem roku 2016 se představitelé Hajduku domluvili na spolupráci s českým klubem SK Slavia Praha. Součástí spolupráce je výměna hráčů či trenérů.[9]

Úspěchy

Domácí

Fanoušci

Známá je fanouškovská skupina Torcida Split, která byla založena v roce 1950 a je nejstarší organizovanou skupinou fanoušků v Evropě.

Choreo fanoušků Hajduku

Historie

Brzy ráno v den utkání Hajduku proti Crvene Zvezde se členové Torcidy vydali k hotelu, kde přespávali hráči soupeře a kde vytvořili velký hluk pomocí trumpet, zvonů a jiných hlučných nástrojů. Během fotbalového utkání pak celý zápas podporovali svůj klub. Dne 1. listopadu 1950 vyšel v novinách článek, který odsuzoval chování skupiny a požadoval ukončení její činnosti. Předseda klubu Hajduk Split se však za fanoušky postavil a oceňoval jejich podporu během zápasu. Politický režim v tehdejší Jugoslavii však přesto začal s vyšetřováním aktivit skupiny a výsledkem bylo odsouzení několika členů skupiny. Popularita skupiny však rostla a Torcida zůstává stále aktivní skupinou.

Zápasy v Evropě

Ročník Soutěž 1. záp. 2. záp. Výsledek Zdroj
2018/19 2. předkolo EL Slavia Sofia
1–0
2–3
4–2
[10]
3. předkolo EL Steaua Bukurešť
0–0
2–1
1–2
[10]

Známí hráči

Viz též: Hráči, kteří oblékali dres Hajduku Split

Reference

  1. Najviše navijača ima – Dinamo! [online]. Index.hr [cit. 2005-04-18]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Za NK Osijek navija 5% građana Hrvatske [online]. Osijek031.com [cit. 2010-10-06]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Dalibor Brozović. "Hrvatska enciklopedija: Volume 1", 1999.
  4. HNK Hajduk Split—History: 1911 – 1920 [online]. Hajduk.hr [cit. 2013-11-29]. Dostupné online. (anglicky)
  5. Vjesnik: Po kome je Hajduk dobio ime?. www.vjesnik.hr [online]. [cit. 2019-04-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-05-26.
  6. Hajduk's membership pass – Lord help us!, Slobodna Dalmacija
  7. Osnivanje Hajduka [online]. hajduckiportal.hr [cit. 2013-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 7 March 2016. (chorvatsky)
  8. hrsport.net. "Klub neka se Hajduk zove!" [online]. 9 February 2001 [cit. 2016-07-09]. Dostupné online. (Croatian)
  9. https://isport.blesk.cz/clanek/live-sport/259964/slavia-planuje-s-hajdukem-split-vymenu-mladych-hracu-i-treneru.html
  10. https://www.uefa.com/uefaeuropaleague/season=2019/clubs/club=52359/matches/

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.