Frederika Hannoverská (1848–1926)

Frederika Hannoverská (Friederike Sophie Marie Henriette Amelie Therese; 9. ledna 1848, Hannover16. října 1926, Biarritz) byla členkou hannoverské dynastie. Po sňatku žila především v Anglii, kde byla přední členkou společnosti.

Frederika Hannoverská
baronka von Pawel-Rammingen
Frederika Hannoverská, asi 1885
Sňatek24. dubna 1880
ManželAlfons von Pawel-Rammingen
Úplné jménoFrederika Žofie Marie Jindřiška Amélie Tereza
Narození9. ledna 1848
Hannover
Úmrtí16. října 1926
Biarritz
Pohřbenakaple sv. Jiří na hradě Windsor
PotomciViktorie von Pawel-Rammingen
DynastieHannoverská dynastie
OtecJiří V. Hannoverský
MatkaMarie Sasko-Altenburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Původ a rodina

Frederika se narodila 9. ledna 1848 v Hannoveru jako starší dcera dědičného hannoverského prince (budoucího krále Jiřího V. Hannoverského) a jeho manželky Marie Sasko-Altenburské. V Hannoveru držela titul Královská Výsost. Ve Spojeném království měla jako pravnučka krále Jiřího III. v mužské linii titul Výsost. V rodině jí říkali "Lily".

V lednu 1866 začal pruský první ministr Otto von Bismarck, zastoupen hrabětem Platen-Hallermundem, jednat s Hannoverem ohledně sňatku Frederiky s princem Albrechtem Pruským. Tyto plány se nezdařily, protože napětí mezi Hannoverem a Pruskem rostlo a nakonec vyústilo v prusko-rakouskou válku (14. června – 22. července 1866).

V roce 1866 byl její otec sesazen z hannoverského trůnu. Nakonec se rodina usadila v rakouském Gmundenu, kde vlastnila zámek Cumberland (pojmenovaný po britském titulu Frederičina otce). Frederika v květnu 1876 navštívila s rodinou Anglii, a pak znovu po otcově smrti v červnu 1878.

Manželství

Frederice se dvořil Leopold, vévoda z Albany (jehož se později stala celoživotní přítelkyní a důvěrnicí), a Alexandr Oranžský. Frederika se však zamilovala do barona Alfonsa von Pawel-Rammingen (1843–1932), syna vládního úředníka sasko-kobursko-gothajského vévodství. Alfons sloužil jako equerry Frederičina otce. Alfons se stal 19. března 1880 britským občanem a 24. dubna 1880 se za něj Frederika provdala. Svatba se konala v kapli sv. Jiří na hradě Windsor a oddal je biskup z Oxfordu. Alfonsova sestra Anna se provdala za barona Oswalda von Coburg, syna nemanželského syna prince Ludvíka Karla Fridricha Sasko-Kobursko-Saalfeldského (třetí syn Arnošta Fridricha Sasko-Kobursko-Saalfeldského).

Alfred Tennyson, Poeta laureatus napsal na počest Frederičina sňatku čtyřverší, v němž se zaměřil na její vztah ke slepému otci, který zemřel před dvěma letyː

Anglická verze
O you that were eyes and light to the King till he passed away
From the darkness of life —
He saw not his daughter — he blest her: the blind King sees you to-day,
He blesses the wife.
Verze přeložená do češtiny
Ó vy, kteří jste byli pro krále očima a světlem, dokud nezemřel
Z temnoty života —
Neviděl svou dceru – požehnal jí: slepý král tě dnes vidí,
Žehná manželce

Po sňatku manželé žili v bytě v Hampton Court Palace. Byt byl v jihozápadním křídle západního průčelí paláce v apartmá dříve nazývaném "Ubytování paní hospodyně". Manželé spolu měli jednu dceru, která se narodila a zemřela v Hampton Court Palaceː

  • Viktorie Georgina Beatrice Maud Anna (7. března 1881 – 27. března 1881). Pohřbena byla v kapli Albert Memorial v kapli sv. Jiří na hradě Windsor.

Frederika a Alfons byli častými hosty na hradě Windsor a v Osborne House.

Dobročinnost

Frederika se zapojovala do mnoha dobročinných aktvit.

V srpnu 1881 založila Convalescent Home, ústav pro chudé ženy, které porodily, ale byly propuštěny z porodnic. Protože byl její otec slepý, byla dobrodinkou Royal National College for the Blind (královské národní školy pro slepé) v Upper Norwoodu.

Frederika se zajímala o děti a stala se patronkou Church Extension Association (Sdružení pro rozšíření církve) se sídlem v Kilburnu; toto sdružení si přálo zřídit školy ve Willesdenu, tehdy novém předměstí Londýna. 24. července 1889 Frederika otevřela školu v Kensal Green.

Byla také patronkou Vyšší odborné školy pro učitele neslyšících v Ealingu, Amatérské orchestrální společnosti potulných hráčů, Hampton Court a Dittons Regatty, Domovu pro zahraniční guvernantky, Mise k Francouzům v Londýně a Královské společnosti pro prevenci krutosti na zvířatech. Byla presidentkou pobočky v Middlesexu SSFA (Asociace rodin vojáků a námořníků).

Pozdější život

Frederika a Alfons se bytu v Hampton Court Palace vzdali v roce 1898. Zatímco nadále žili část roku v Anglii, trávili následně více času ve francouzském Biarritzu, kde předtím trávili dovolenou. Vlastnili tam vilu Mouriscot.

Frederika zemřela 16. října 1926 ve věku 78 let v Biarritzu. Byla pohřbena v královské hrobce v kapli sv. Jiří na hradě Windsor. V roce 1927 bylo v anglickém kostele v Biarritzu odhaleno na její památku okno.

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Frederik Ludvík Hannoverský
 
 
Jiří III.
 
 
 
 
 
 
Augusta Sasko-Gothajská
 
 
Arnošt August I. Hannoverský
 
 
 
 
 
 
Karel Ludvík Fridrich Meklenbursko-Střelický
 
 
Šarlota Meklenbursko-Střelická
 
 
 
 
 
 
Alžběta Sasko-Hildburghausenská
 
 
Jiří V. Hannoverský
 
 
 
 
 
 
Karel Ludvík Fridrich Meklenbursko-Střelický
 
 
Karel II. Meklenbursko-Střelický
 
 
 
 
 
 
Alžběta Sasko-Hildburghausenská
 
 
Frederika Meklenbursko-Střelická
 
 
 
 
 
 
Jiří Vilém Hesensko-Darmstadtský
 
 
Frederika Hesensko-Darmstadtská
 
 
 
 
 
 
Marie Luisa Albertina Leiningensko-Falkenbursko-Dagsburská
 
Frederika Hannoverská
 
 
 
 
 
Arnošt Fridrich III. Sasko-Hildburghausenský
 
 
Fridrich Sasko-Altenburský
 
 
 
 
 
 
Ernestina Sasko-Výmarská
 
 
Josef Sasko-Altenburský
 
 
 
 
 
 
Karel II. Meklenbursko-Střelický
 
 
Šarlota Georgina Meklenbursko-Střelická
 
 
 
 
 
 
Frederika Hesensko-Darmstadtská
 
 
Marie Sasko-Altenburská
 
 
 
 
 
 
Fridrich II. Evžen Württemberský
 
 
Ludvík Württemberský
 
 
 
 
 
 
Bedřiška Braniborsko-Schwedtská
 
 
Amálie Württemberská
 
 
 
 
 
 
Karel Kristián Nasavsko-Weilburský
 
 
Henrietta Nasavsko-Weilburská
 
 
 
 
 
 
Karolína Oranžsko-Nasavská
 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Frederica of Hanover na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.