Módní fotografie
Módní fotografie (fotografie módy) je fotografický žánr, který zobrazuje oděvy a jiné módní výrobky. Fotografie módy je nejčastěji určena pro reklamu nebo módní časopisy, jako jsou například Vogue, Vanity Fair nebo Allure. Tento žánr si časem vydobyl svůj vlastní estetický styl, v níž je móda a odívání posíleno vhodným příběhem a exotikou.
Historie
Fotografie byla vynalezena okolo roku 1830, ale princip daguerrotypie neumožňoval masivní tisk snímků.[1] Roku 1856 vydal Adolphe Braun knihu, která obsahovala 288 fotografií Virginie Oldoiniové, hraběnky Castiglione, toskánské šlechtičny ze soudního dvoru Napoleona III. Fotografie ji zobrazovaly v jejích oficiálních soudních šatech, které se považují za první fotografovaný módní model.[2]
K zakladatelům tohoto oboru patří George Hoyningen-Huene, Martin Munkácsi a Edward Steichen. Své příjmy z módní fotografie si zajistil také Man Ray. Edward Steichen stylizoval své modely do postav art deco a Hoyningen-Huene stylizoval ženy do póz klasicistních soch. Huene, povzbuzen surrealismem a dadaismem, se pokoušel odosobnit všední věci a své modely zobrazoval jako bohy, ideální, perfektní bytosti. Martin Munkácsi fotografiemi pro časopis Harper´s Bazaar osvobodil módní fotografii z fotoateliéru. Fotografoval na ulici, dával svým modelům dynamické pózy plné energie a dynamiky podle stylu městského života třicátých let. Ve dvacátých a třicátých letech fotografoval slavné hollywoodské hvězdy Američan Clarence Sinclair Bull. V tomto období se však lídrem na poli módních fotografií stalo Německo a Evropské země vůbec. Fotografové jako byli Edward Steichen, George Hoyningen-Huene, Horst P. Horst nebo Cecil Beaton dodali tomuto žánru skvělou uměleckou formu.
Jednou z nejdůležitějších módních fotografek byla Lee Millerová. Odešla roku 1929 do Francie studovat umění a ve svém ateliéru v Paříži a pak v New Yorku fotografovala snímky v surrealistickém stylu.[3]
Průkopníkem exteriérové fotografie za přirozeného světla byla Toni Frissellová.[4]
1945 - současnost
Po smrti Richarda Avedona, Helmuta Newtona a Herba Rittse, jsou dnes nejznámějšími módními fotografy Mario Testino, Steven Meisel a Patrick Demarchelier.
- Wols
- Guy Bourdin
USA
- Richard Avedon (1923 – 2004) byl americký módní fotograf.
- William Klein (nar. 1928), Američan, pracoval pro Vogue
- Nan Goldin (nar. 1953), Američanka
- David LaChapelle (nar. 1963), Američan
- Terry Richardson (nar. 1965)
- Garry Gross
- Toni Frissellová (1907–1988) je známá svými módními fotografiemi, snímky z druhé světové války a portréty slavných Američanů a Evropanů, dětí a žen ze všech oblastí života. Byla průkopníkem exteriérové fotografie za přirozeného světla.[4]
- Arthur Elgort (* 1940) spolupracuje s časopisem Vogue.
- Gösta Peterson (1923 - 2017) fotil hlavně pro The New York Times, Esquire nebo Harper's Bazaar. První černoška Naomi Sims na titulní straně r. 1968 je jeho fotka.
- Kike San Martín (* 1969 Argentina) je americko-argentinský fotograf celebrit působící od roku 1995 v Miami na Floridě, kde žije od roku 1995.
- Tasya van Ree (* 1976) je známá svými černobílými fotografiemi celebrit jako jsou například Michelle Rodriguez,[5] Katherine Moennig[6] a Matt Dallas. V několika rozhovorech se zmínila o herečce Amber Heard jako o své hlavní múze.[7]
- Adrien Broomová (* 1980) produkuje výtvarné snímky s tématem dětské fantazie, kde hlavní roli hrají mladé ženy v dobových kostýmech.
- Lindsay Adler (*1986)
- Mark Velasquez (* 1977)
- Kike San Martín: Patricia De León, modelka, 2010
Evropa
- Spojené království
- Cecil Beaton (1904–1980 Anglie)
- Tim Walker (Anglie) hledá inspiraci v dílech preraffaelitů,surrealistů i postmoderních umělců.
- Francie
- Sarah Moon (nar. 1941), Francouzka
- Maurice Tabard (1897–1984, Francie)
- Jean Francois Campos (* 1966, Aix-en-Provence, Francie) je francouzský módní a portrétní fotograf působící v New Yorku. Jeho práce byly vystavovány v mnoha mezinárodních galeriích a muzeích, jako je například International Center of Photography v New Yorku nebo Centre national de la photographie v Paříži. Získal celou řadu ocenění.
- Fred Meylan spolupracoval s osobnostmi jako jsou například Monica Bellucciová, Uma Thurman, Penelope Cruz. Stal se specialistou na módní fotografii, pracoval pro významné francouzské, italské a americké dámské časopisy. Pracuje například pro společnosti L'Oreal, Nike, American Express, Clarins, Lacoste, Zadig et voltaire, Galerie Lafayette, Peugeot, Ba&sh, Lancaster, Pataugas, Dim, Guess. Výhradně však pracuje pro společnost Zadig et Voltaire.
- Německo
- Willy Maywald (1907–1985) pracoval převážně v Paříži, fotografoval módu pro Christiana Diora a portrétoval mnoho známých umělců. Pracoval mimo jiné pro tyto módní tvůrce: Christian Dior a Pierre Balmain, Jacques Fath a Jeanne Paquin. Jeho fotografie byly považovány za „diskrétní eleganci“[8], část jich vznikla v přepychových interiérech a před drahými luxusními auty, část pod širým nebem, na ulicích a v kavárnách Paříže nebo před výlohou antikvariátu. Jeho umění, někdy představující bizarní protiklad pozadí a stylizovaných modelů, se řadí k umění nového realismu (Nouveau Réalisme). Jeho snímky byly zveřejňovány v časopisech jako Vogue a Harper’s Bazaar.
- Herbert Tobias (1924–1982) se jako módní fotograf proslavil v padesátých letech. Zvlášť umělecky cenné jsou jeho portréty, ruské snímky z druhé světové války a jeho fotografie mužů s homosexuální tematikou. V roce 1948 se seznámil s civilním zaměstnancem americké armády a zamiloval se do něj. Odešli spolu do Paříže. Ve francouzském hlavním městě potkal Tobias známého německého fotografa Willyho Maywalda, pro kterého pracoval jako retušér, a ten mu poskytl první kontakty do světa módy. Roku 1953 vyšly první Tobiasovy práce v časopisu Vogue. Ve stejném roce vystoupil proti razii v pařížské homosexuální scéně, byl vykázán z Francie a vrátil se do Heidelbergu. Od října 1953 vycházely jeho snímky v německých časopisech a o měsíc později vyhrál mezi 18000 účastníky první místo v soutěži o titulní snímek Frankfurter Illustrierten Zeitung. Přestěhoval se do Berlína a tam se také konala v listopadu 1954 jeho první samostatná výstava. Díky zveřejňování svých snímků v mnoha renomovaných časopisech se stal od roku 1956 známým v německé módní branži. Jeho kontakty do světa módy a filmu vedly v dalších letech ke vzniku mnoha portrétů, např. Hildegard Knef, Zarah Leander, Valeska Gert, Amanda Lear, Klaus Kinski, Tatjana Gsovsky, Jean-Pierre Ponnelle, Andreas Baader. Od roku 1960 se stále obtížněji podřizoval disciplíně módního světa, a proto vznikalo stále méně prací.
- Iris Brosch (*1964) se ve svých fotografiích žen se soustředí na jejich ženství a sílu. Ženy jsou její hrdinky. Chce se zaměřit na duše a intelekt žen.[9] Ženy zobrazuje v jejich "pevné dokonalosti".[10]
- Alexander Palacios (* 1982) je vítěz soutěže Hasselblad Junior Contest z roku 2010.
- Švýcar Alexander Binder (1888 - 1929) působil hlavně v Německu
- Ostatní
- Peter Lindbergh
- Paol Roversi je italský portrétista a módní fotograf.
- Lise Sarfati - fotografka agentury Magnum Photos.
- Temelko Temelkov[11] - bulharský fotograf
- Věra Rajčeva[12] - bulharská fotografka.
- Inez Van Lamsweerde a Vinoodh Matadin - fotografovali kalendář Pirelli 2007
- Švédsko - Bingo Rimér
- Gabriel Moginot
- Emy Kat
- Michal Martychowiec (Polsko) je polský fotograf, který žije a pracuje v Londýně.
- Švýcarsko - Michel Comte
- Oliviero Toscani (* 1942) je italský fotograf[13] světově známý svými kontroverzními reklamními kampaněmi pro italskou firmu Benetton.[14] Jako módní fotograf pracoval pro magazíny jako například Elle, Vogue, GQ, Harper's Bazaar, Esquire nebo Stern.
- Anne Helene Gjelstad (*1956, Norsko)
- Vivienne Balla (1986, Maďarsko)
Ostatní
- Sam Haskins (1926–2009 Jihoafrická republika)
- Steven Meisel
- Patrick Demachelier
- Steven Klein
- Jürgen Teller
České země
Dita Pepe v rozhovoru v roce 2005 uvedla, že „v Česku je módní fotografie v plenkách, originální díla začínají vznikat až v posledních letech. Skutečně dobrou módní fotku dělá až mladá a nejmladší generace – Štěpánka Steinová a Salim Issa, Adam Holý, Marek Novotný. Bohužel o tvůrčí pojetí módní fotografie je u nás minimální zájem, prakticky nebýt časopisu 'Blok', nebylo by kde tyto snímky publikovat.“[15]
Současnými módními fotografy jsou:
- Jan Faukner
- Ivo Kulhavý[16]
- Aleš Fremut
- Jaroslav Robert[17]
- Milada Čištínová
- Tomáš Beran
- Jan Faukner: Nemesis
Kompozice
Trash the dress
Trash the dress je styl portrétní fotografie, při které je v kontrastu elegantní oblečení a prostředí, ve kterém se fotografuje. Obecně se fotografuje ve stylu svatební, módní fotografie nebo glamour. Na rozdíl od klasiky se často odehrává na neobvyklých místech - jako jsou například střechy domů, skály, vrakoviště aut, skládky, pole, u zdi s graffiti nebo v opuštěných budovách. Žena je často oblečená v plesových nebo svatebních šatech, které se mohou během fotografování namočit, umazat a v extrémních případech také roztrhat nebo zničit. Hlavní účinek těchto snímků je zapůsobit atmosférou tradičních krásných svatebních šatů v kontrastu ve zcela netypickém prostředí. Trash the dress snímky nemají úlohu převzít místo "klasických" fotografií, ale pouze je doplňovat. Vzhledem k netradičnímu prostředí, ve kterém se fotografuje, je dobré více dbát na bezpečí všech zúčastněných.
Budoir
Budoir označuje fotografický styl s budoirem (ve smyslu nábytku a/nebo místnosti) v záběru snímku. Charakteristikou tohoto stylu, který může být na pomezí mezi styly glamour či fashion, je snaha vystihnout intimitu a bezprostřednost u modelky (muži a páry jsou méně časté) v jejím soukromí, modelka je často na snímku zastižena při převlékání nebo ve spodním prádle, většinou bez explicitní nahoty.[18]
Fotografové fotografující v tomto stylu zahrnují jména jako například Kathleen Meyers, Clara Bow, Mae West či Jean Harlow.
Galerie
- American Beauty
- Anglická módní fotografie ze 70. let
- Typická móda pro ženy v 70. letech v improvizovaném ateliéru
- Modelka pózující pro módní časopis, 2008
- Metal Story, módní kolekce šperků Julie Wimmerové, Praha, 2007
- Ruská Miss Alisa Krylova
Odkazy
Reference
- History of Fashion Photography na aidan.co.uk [online]. [cit. 2006-09-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-11-21.
- Abigail Solomon-Godeau, "The Legs of the Countess." October 39 (Winter 1986): 65-108. Reprinted in Fetishism as Cultural Discourse, Emily Apter and William Pletz, eds. (Ithaca and London: Cornell University Press, 1993):266-306.
- Malá encyklopedie fotografie, Willfried Baatz, Computer Press, Brno, 2004 str. 95
- Bakalářská diplomová práce, Petra Brychtová, Vývoj módního odívání ve 20. století na příkladu nejvýznamnějších návrhářských osobností, Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav hudební vědy, 2008, http://is.muni.cz/th/178460/ff_b/Bak._prace_Vyvoj_modniho_odivani.pdf
- Michelle Rodriguez – The Edge of Beauty [online]. [cit. 2011-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 03-03-2011. (anglicky)
- Kate Moennig – Time never stands still [online]. [cit. 2011-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 28-07-2011. (anglicky)
- Smolder and Shoot: Photographer Tasya Van Ree www.huffingtonpost.com
- Ulrich Pohlmann: „Faire vite et bien“. Zur Bedeutung des fotografischen Werkes von Wilhelm Maywald; in: Festschrift für J. A. Schmoll genannt Eisenwerth zum 90. Geburtstag; München: Architekturmuseum, 2005
- Modefotografie: Frauen sind die Heldinnen Archivováno 30. 1. 2010 na Wayback Machine Nello, 24. November 2008
- Differing Views Archivováno 14. 3. 2013 na Wayback Machine (Offizielle Webseite der Ausstellung)
- Archivovaná kopie. www.temelkotemelkov.com [online]. [cit. 2008-11-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-02-12.
- http://tooklook.com/
- Current Biography Yearbook 1999 Elizabeth A. Schick - 1998- Page 571
- Prayer Graeme Garrett, Oliviero Toscani - 2000
- http://digiarena.e15.cz/dita-pepe-uspech-je-pro-me-past
- oficiální stránky. www.kulhavy.euweb.cz [online]. [cit. 2019-06-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04.
- Jaroslav Robert - webové stránky
- (anglicky) Rowe, Critsey (2011). Boudoir Photography. Gardners Books/ILEX. ISBN 978-1-907579-19-6
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Módní fotografie na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž tématem je módní fotografie
- Historie módní fotografie na lightgarden.cz
- Fotografovat módu – dokument ČT (2007), možnost on-line přehrání