Emil von Behring

Emil Adolf von Behring (15. března 1854, Hansdorf31. března 1917, Marburg) byl německý lékař a bakteriolog, jeden ze zakladatelů imunologie a sérologie, objevitel séra proti záškrtu. V roce 1901 se stal prvním nositelem Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu.

Emil Adolf von Behring
Narození15. března 1854
Ławice
Úmrtí31. března 1917 (ve věku 63 let)
Marburg
Příčina úmrtízápal plic
Alma materHumboldtova univerzita
Povoláníimunolog, lékař, spisovatel literatury faktu, vysokoškolský učitel, fyziolog a bakteriolog
ZaměstnavateléMarburská univerzita
Univerzita Martina Luthera
Charité
OceněníNobelova cena za fyziologii nebo lékařství (1901)
čestný doktor Národní autonomní univerzity v Mexiku (1910)
společník Americké akademie umění a věd
čestný doktorát Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu
ChoťElse von Behring (od 1896)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Emil Adolf von Behring vystudoval z finančních důvodů medicínu na Vojenské lékařské škole (Kaiser-Wilhelm-Akademie für das militärärztliche Wesen) v Berlíně (18741878). Původně byl tedy vojenským lékařem, 5 let povinné služby pro armádu si odpracoval na Hygienickém ústavu v Berlíně, který vedl Robert Koch. Zabýval se zde zejména bakteriologií, toxikologií bakterií. V pozdější dobe se spolu s dr. Kitasatou zabýval studiem imunologických témat souvisejících se záškrtem a tetanem. V roce 1890 vyšel v Německém lékařském týdeníku (Deutsche Medizinische Wochenschrift) jejich společný článek pojednávající o vzniku imunity proti záškrtu a o protitetanové imunitě u zvířat. V dalším čísle vyšel další článek, v němž Behring popsal metodu získávání séra proti záškrtu imunizací koní. V roce 1892 pak byla v Německu zahájena masová výroba tohoto séra.

V roce 1893 získal Behring místo profesora hygieny na lékařské fakultě Univerzity v Marburgu, kteroužto pozici zastával do konce života. O dva roky později se stal též ředitelem Ústavu hygieny v Marburgu. V roce 1914 založil Behringwerke, firmu zabývající se vývojem sér a vakcín.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.