Drašnice

Drašnice je vesnice a turisty často vyhledávaná lokalita v jižní Dalmácii (Chorvatsko) ve Splitsko-dalmatské župě, ležící mezi městy Makarska a Ploče. Drašnice je součástí Makarské riviéry. Administrativně spadá pod opčinu Podgora, od jejíhož stejnojmenného střediska je vzdálena asi 3 km. Podle sčítání lidu v roce 2011 zde trvale žije 339 obyvatel. Nejvíce obyvatel (753) zde žilo v roce 1910.

Drašnice
Pohled na Drašnici a přístav
Poloha
Souřadnice43°13′1″ s. š., 17°6′32″ v. d.
StátChorvatsko Chorvatsko
Drašnice
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel339 (2011)
Správa
Oficiální webwww.drasnice.hr
PSČ21328
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografie

Pláž Vodice
Starý kostel svatého Jiří v Drašnici
Pohled na Srida Sela (horní část Drašnice)
Pohled na Drašnici z pohoří Sutvid

Vesnice se rozkládá podél moře u zátoky Sveti Križ, známé též jako Uvala Drašnice, pod horou Kljen (808 m) v pohoří Sutvid jižně od Biokova, mezi zátokou Klokun a mysem Komoljača. Drašnice se skládá z několika přímořských částí – Porat (centrální část Drašnice, v níž se nachází přístav), Rat (nejsevernější část), Vodice, Račine (část pod Jadranskou magistrálou neležící u moře), Soline a Tila Lučica (nejjižnější část). Z původního sídla zůstaly osady Alači, Cvitanovići, Hrstići, Pavišići, Šulente a Urlići, dohromady označovány jako Srida Sela, nacházející se východně od Drašnice. Jihovýchodně od Drašnice se též nachází malá osada Kolednik. Nacházejí se zde tři kostely, „starý“ kostel svatého Jiří v Drašnici, „nový“ kostel svatého Jiří v Šulente a kostel svatého Štěpána v Koledniku. Taktéž se zde nachází několik převážně oblázkových, ale také částečně písečných pláží, jako jsou Izbitac, Rat, Soline, Tila Lučica a Vodice. Dále se zde nachází základní škola, obchod s potravinami, pošta, několik restaurací a velké množství apartmánů.

Historie

První písemná zmínka o vesnici pochází z tureckého dokumentu z roku 1523, avšak podle zde nalezených stećaků a římských sarkofágů byla oblast obydlena již ve starověku. V roce 1962 byla Drašnice, která tehdy neležela ještě u moře, výrazně poničena silným zemětřesením, což zapříčinilo přesun obyvatelstva a vytvoření nového přímořského sídla u zátoky Sveti Križ.

Název

Název Drašnice (dříve též Dračnice) zřejmě pochází z chorvatského názvu zde běžné řešetlákovité rostliny trnovecdrača. Název Drašnice je v množném čísle; jednotné číslo by bylo Drašnica.

Obyvatelstvo a turismus

Hlavním zdrojem příjmu je turismus, dále potom rybářství, drobné zemědělství a pěstování oliv.

Každým rokem zde v létě několikrát probíhá festival Ribarska noć (rybářská noc), kde vystupují hudebníci a tanečníci v typických chorvatských krojích a návštěvníkům jsou podávány pečené makrely.

V létě je v Drašnici provozováno velké množství apartmánů pro turisty, kterým zde jsou k dispozici zdejší oblázkové, písčité a skalnaté pláže, několik kaváren, restaurací a barů, dětské hřiště a atrakce. Často jsou pořádány lodní výlety na nedaleký ostrov Hvar a ostatních letovisek na Makarské riviéře. Rovněž je k dispozici velké množství pěších a horolezeckých stezek na pohoří Sutvid.

Pamětihodnosti a zajímavosti

  • Starý kostel svatého Jiří v Drašnici – moderní kostel vybudovaný mezi lety 1971 a 1976 na pozůstatcích původního kostela na návrh architekta Ante Rožiće
  • Nový kostel svatého Jiří v osadě Srida Sela – byl vystavěn v roce 1891, po zemětřesení v roce 1962 byl velice poškozen, rekonstruován byl až v 21. století
  • Kostel svatého Štěpána v osadě Kolednik – byl založen v roce 1466 hrabětem Stjepanem Vukče, který procházel kolem dnešní Drašnice na své cestě do Dubrovníku, v současnosti jde o zříceninu, z kostela zůstaly pouze zdi
  • Žena Biokovka – mozaikový obraz zobrazující hrdou ženu stojící před čtyřmi vojáky, kteří na ni míří puškami. Nachází se za místní školou společně s památníkem padlých během chorvatské války za nezávislost.
  • Socha Panny Marie před starým kostelem svatého Jiří v Drašnici
  • Rozsáhlá skaliska a několik malých jeskyní v blízkosti pláží Rat a Vodice, která se stávají domovem mnoha druhů skalních i mořských živočichů
  • Velké množství kamenných zdí na srázech, dříve sloužících k pěstování vinné révy

Počet obyvatel

V Drašnici v roce 2011 žilo celkem 339 obyvatel. V roce 1991 tvořili 94,86 % obyvatelstva Chorvati. Dále zde žilo pět Srbů (1,51 %), tři Češi (0,9 %), tři Slovinci, dva Jugoslávci (0,6 %), dva Maďaři a jeden Albánec (0,3 %). Mezi lety 1910 a 1981 počet obyvatel výrazně klesal a Drašnice tak přišla o více než polovinu obyvatelstva, pak se ale počet obyvatel ustálil.

Galerie

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.