Cypřišek Lawsonův

Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana) je severoamerický jehličnatý strom z čeledě cypřišovitých.

Cypřišek Lawsonův
Nešlechtěný cypřišek Lawsonův v přírodním prostředí
Stupeň ohrožení podle IUCN

téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďcypřišovité (Cupressaceae)
Rodcypřišek (Chamaecyparis)
Binomické jméno
Chamaecyparis lawsoniana
(A. Murray) Parl., 1864
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma

Cupressus lawsoniana [2]

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Původ

Je původem ze Spojených států severoamerických z oblastí států Kalifornie a Oregon. Roste většinou v izolovaných populacích v jehličnatých lesích, nejčastěji s borovicemi a jedlemi, do nadmořské výšky asi 1700 m a hlavně na hadcových podložích. Snáší sušší prostředí, znečištěné ovzduší i polostín, má rád zásaditou půdu. Při extrémních mrazech namrzá. V roce 1854 byl dovezen do Edinburgu ve Skotsku a o pět let později i do Čech (Nové Hrady?).[3][4]

Popis

Je to stálezelený strom dorůstající ve své domovině do výšky 50 metrů, v našich podmínkách jen 25 metrů. Má tvar úzce kuželovitýválcovitý, kmen mívá výčetní tloušťku až 3 m. Jeho větve jsou husté s kratšími a většinou vodorovnými větvičkami. Konce větví i terminálu jsou obvykle převislé. Borka je hnědá s červenavým nádechem, u nejstarších stromů je tlustá 15 až 25 cm (u stromu do 100 let stáří asi jen 2 cm). Hladké špičaté až zašpičatělé modrozelené šupinovité listy jsou přitisklé k ose, zespodu mají šedý lem ve tvaru písmene X, jsou dlouhé od 2 do 3 mm. Po rozetření vydávají příjemné aroma, stejně jako mladá kůra.

Žlutozelené samčí šištice, mající v průměru 2 až 3 mm, jsou v období zralosti načervenalé až purpurové, mají červená prašná pouzdra s pylem. Samičí šištice jsou kulovité nebo mírně kuželovité, 8 až 12 mm v průměru, skládají se z 5 až 10 šupin, zralá jsou červeno hnědá. Po opylení dozrávají ještě téhož roku na podzim, pod každým plodolistem vyrostou 2 až 4 semena dlouhá od 2 do 5 mm se zhruba stejně velkým křídlem.[3][5][6]

Význam

Dříve v době přirozené hojnosti bylo jeho bílé, vonné dřevo velmi ceněno a z Ameriky i vyváženo, např. do Japonska na stavbu chrámů, nebo se používalo na stavbu lodí. Nyní jsou přirozené zdroje vydrancovány.

Dřevo obsahuje olej používaný jako léčivá droga, vnitřně i inhalací, Olej se nyní získává destilaci pilin a jiného dřevěného odpadu. Dlouhodobé vdechování naopak je spojováno s onemocněním ledvin.

Cypřišek Lawsonův je velice variabilní druh. Šlechtí se intenzivně co do výšky, vzhledu, tvaru i barvy jehličí a je známo okolo 500 kultivarů. Toho se využívá v parkové a zahradní výsadbě, kde je jeden z nejvýznamnějších jehličnanů.[3][6][7]

Ohrožení

Zhoubná patogenní plíseň Phytophthora lateralis se rozšířila v některých místech výskytu cypřišku lawsonova, hlavně ve vnitrozemí Kalifornie, a ničí stromy bez ohledu na jejích věk. Není znám způsob jak toto šíření zastavit chemicky, ani nejsou odolné klony stromů. Soudí se, že plíseň je rozšiřována vodou, zvířaty a lidmi.[6]

Zajímavost

Stromy dosahují ve své domovině úctyhodných rozměrů i stáří.

  • Nejmohutnější roste v Siskiyou National Forest v Oregonu, má výčetní tloušťku kmene 365 cm, výšku 69,8 m a šířku koruny 12 m (v r. 1998).
  • Nejvyšší lze nalézt v Jed Smith State Park v Kalifornii, je vysoký 81,08 m a kmen má průměr 280,4 cm (v r. 2009).
  • Věk nejstarších stromů je odhadován na 560 let.[6]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]
  2. BioLib: Cypřišek Lawsonův [online]. Ondřej Zicha, 04.01.2006 [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (česky)
  3. Dendrologie.cz: Cypřišek Lawsonův [online]. P. Horáček a J. Mencl, 07.06.2007 [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (česky)
  4. The Jepson Manual: Vascular Plants of California [online]. University of California, Oakland, CA [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (anglicky)[nedostupný zdroj]
  5. Flora of North America: Chamaecyparis lawsoniana [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA. [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (anglicky)
  6. The Gymnosperm Database: Chamaecyparis lawsoniana [online]. Christopher J. Earle, rev. 16.11.2010 [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (anglicky)
  7. The Wood Explorer: Port Orford cedr [online]. The Wood Explorer [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.