Národní park Canaima

Canaima je národní park rozkládající se ve venezuelském státě Bolívar. Vznikl 12. června 1962[2], v roce 1975 bylo do parku zahrnuto další území a v roce 1994 byl zapsán do seznamu Světového dědictví UNESCO. Nachází se na jihovýchodě země na hranicích s Brazílií a Guyanou, má rozlohu 30 000 km²[2] (pro porovnání: Belgie má rozlohu 30 529 km²). Patří mezi nejrozlehlejší národní parky na Zemi. Národní park zabírá velkou část Guyanské vysočiny[3]. Většinu území parku odvodňuje řeka Caroní.

Zdroje k infoboxu
Národní park Canaima
IUCN kategorie II (Národní park)
Základní informace
Vyhlášení12. června 1962
Rozloha28 645 km²[1]
Poloha
StátVenezuela Venezuela
Souřadnice6°14′18,65″ s. š., 62°51′3,34″ z. d.
Geodata (OSM)OSM, WMF
Národní park Canaima
Další informace
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní park Canaima
Světové dědictví UNESCO
Vodopády Aponwao (Chinak-Merú) v regionu Gran Sabana
Smluvní státVenezuela Venezuela
Typpřírodní
Kritériumvii, vii, ix, x
Odkaz701 (anglicky)
OblastLatinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení1994 (18. zasedání)

Zhruba 65 % území parku tvoří tzv. tepuistolové hory. Ty vytvářejí ojedinělou krajinu. Nejvýznamnějšími tepui jsou Autana, Neblina (nejvyšší, leží na hranici mezi Venezuelou a Brazílií), Auyantepui a Roraima. Typicky jsou tvořeny křemencem prekambrijského stáří, jejich strmé, téměř až kolmé stěny vystupují z džungle a dávají tak vzniknout unikátní přírodní scenérii. Na Auyantepui je také zdroj nejvyššího vodopádu na světě Salto Ángel, který je vysoký 979 metrů.

V parku panuje tropické rovníkové klima. Průměrný roční srážkový úhrn dosahuje hodnot mezi 1000 a 1600 mm. Nejnižší bod parku je v nadmořské výšce 400 m n. m., nejvyšší 2810 m n. m. Teploty se celoročně pohybují v rozmezí 10 °C a 22 °C [2]. Jelikož jihoamerický a africký kontinenty (spolu s dalšími kontinenty) v minulosti byly spojeny v superkontinentu Gondwana, Canaima má podobný geologický charakter jako západní Afrika. Jihoamerické stolové hory tepui sestávají ze stejného pískovce jako obdobné útvary v západní Africe [4].

Fotogalerie

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.