Roraima (hora)

Roraima (také Roraima Tepui, resp. španělsky Cerro Roraima nebo portugalsky Monte Roraima) je nejvyšší ze skupiny stolových hor známých pod názvem tepui v Jižní Americe. Poprvé byla popsána anglickým cestovatelem Walterem Raleighem roku 1596. Zaujímá rozlohu 50 km², vypíná se 400 m a výše nad okolním terénem a zahrnuje trojmezí Venezuely, Brazílie a Guyany. Stolové hory v Guyanské vysočině patří k nejstarším geologickým útvarům na Zemi, které vznikly v době prekambria před dvěma miliardami let.

Roraima
Roraima

Vrchol2810 m n. m.
Prominence2338 m
SeznamyUltraprominentní hory
Nejvyšší hory amerických zemí
PoznámkaNejvyšší hora Guyany
Poloha
SvětadílJižní Amerika
StátGuyana Guyana
Venezuela Venezuela
Brazílie Brazílie
PohoříGuyanská vysočina
Souřadnice5°8′36″ s. š., 60°45′45″ z. d.
Roraima
Prvovýstup1884, Sir Everard im Thurn
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tepui částečně zasahuje do venezuelského národního parku Canaima (30 000 km²) a brazilského národního parku Monte Roraima (1 167 km²).

Vrcholy

Náhorní plošina s průměrnou nadmořskou výškou okolo 2700 m je nejvyšší v okruhu 550 km, což je hodnota její topografické izolace. Nejbližší vyšší horou je směrem na západo-jihozápad Cerro Marahuaca.

Hlavní vrchol, pojmenovaný Maverick Rock, dosahuje výšky 2810 m a nachází se v jižní části náhorní plošiny na území Venezuely, asi 6 km jiho-jihozápadně od výše zmíněného trojmezí.

Nejvyšší bod Guyany i brazilského státu Roraima dosahuje výšky 2750 m a nachází se asi 1 km od trojmezí.

Prvovýstup

I když jsou příkré svahy náhorní plošiny obtížně přístupné, byla Roraima první velkou tepui, jež byla zdolána. Sir Everard im Thurn prošel zalesněným svahem v prosinci 1884 a vyšplhal na podivně větrem a vodou vymodelovanou náhorní plošinu. Stejná cesta se používá k výstupu dodnes.

Kultura

Známý tvůrce Sherlocka Holmese spisovatel Arthur Conan Doyle se nechal v roce 1912 inspirovat zprávami z viktoriánských expedic německých bratrů Schomburgkových k hoře a napsal klasický dobrodružný příběh Ztracený svět, který byl také několikrát zfilmován a stal se i inspirací pro scénář k filmu Jurský park.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.