Lymeská nemoc
Lymeská nemoc, též lymeská borrelióza (též lymská …, též … borelióza) je infekční onemocnění způsobené přinejmenším třemi druhy gramnegativní bakterie rodu Borrelia.[1][2] Borrelia burgdorferi[3] je hlavním původcem nemoci v Severní Americe, zatímco druhy Borrelia afzelii a Borrelia garinii jsou původcem většiny případů lymské boreliózy v Evropě. Pojmenována je podle městečka Old Lyme ve státě Connecticut ve Spojených státech, kde bylo v roce 1975 poprvé popsáno několik případů této nemoci. Ačkoli si Allen Steere již v roce 1978 uvědomoval, že lymskou boreliózu přenášejí klíšťata, až do roku 1981 nebyl znám její původce, bakterii B. burgdorferi, kterou identifikoval Willy Burgdorfer. Roku 1987 přišel Ribero se spolupracovníky s domněnkou, že se přenos ze střev klíštěte uskutečňuje přes jeho sliny. Tuto teorii ovšem čeští vědci z Biologického centra AV ČR vyvrátili.[4][5]
Lymeská nemoc | |
---|---|
Klasifikace | |
MKN-10 | A69.2 |
MeSH | D008193 |
Minimální inkubační doba | 1 d |
Maximální inkubační doba | 44 d |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Bakterie Borrelia je na člověka přenesena kousnutím infikovaným klíštětem, náležícím do několika druhů rodu Ixodes[6], velmi vzácně létajícím hmyzem (komárovití, ovád velký)[7]. Mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická prstencovitá vyrážka erythema migrans (EM) v podobě červených skvrn s bledým středem. V případě neléčení nemoci zahrnují další symptomy kloubů, srdce a centrální nervové soustavy. Ve většině případů odezní infekce a její příznaky po léčbě antibiotiky, zejména pokud je nemoc podchycena v raném stadiu. Opožděná nebo nedostatečná léčba může vést k propuknutí mnohem vážnějších symptomů, které mohou omezovat funkčnost a být obtížně léčitelné.[8]
Popis
Borelióza je typické onemocnění přenosné ze zvířete na člověka, tzv. antropozoonóza. V přírodě napadá hlavně hlodavce, ale i vysokou zvěř a některé ptáky. V přenosu se uplatňují především klíšťata. Prvním příznakem onemocnění je tzv. Erythema migrans, červená skvrna či skvrny s blednoucím středem nejen v okolí kousnutí, ale i po celém těle. Objevují se nepříliš specifické příznaky jako je horečka, bolesti svalů, únava. Tyto příznaky, připomínající chřipku, se však nemusejí objevovat ve všech případech. Pokud onemocnění zůstává neléčeno, tak postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby. Některým z těchto komplikací bývá připisován autoimunitní původ, spuštěný imunitní reakcí namířenou proti infekci. Vakcína proti borelióze je ve vývoji.[9]
Příznaky
Příznaky lymské boreliózy jsou velice proměnlivé, a stejně tak i její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní, nebo i několik měsíců. Běžným příznakem je šířící se červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte či tzv. Erythema migrans, červené skvrny s blednoucím středem nejen v okolí kousnutí, ale i po celém těle; absence této skvrny/skvrn však nic neznamená, důležité jsou i jiné příznaky. Dalším častým příznakem může být silná bolest hlavy, horečka, bolesti ve svalech, třesavka, únava, bolest kloubů (hlavně v kolenou, ale i jinde), celková vyčerpanost. V pozdějším stádiu onemocnění (po několika týdnech) se mohou vyskytnout další projevy postižení nervového a kardiovaskulárního systému.
Léčení
V počátečních stádiích bývá účinná léčba penicilinem, při neúspěšnosti léčby či alergii na penicilin je alternativní volbou například doxycyklin ze skupiny tetracyklinů. Dostačující délka léčby je kolem 14 dní[10][11].
Vakcína
Účinná vakcína pro použití v humánní medicíně je předmětem intenzivního zkoumání několika farmaceutických firem a univerzitních týmů. V USA byla vytvořena vakcína Lymerix založená na použití rekombinantního proteinu OspA, což je metodou genového inženýrství připravený povrchový protein B. burgdorferi. Má účinnost kolem 80 % a hladiny protilátek v krvi se během času snižovaly.[12]. V Evropě je tato však nepoužitelná, protože většina infekcí je zde způsobena druhy B. afzelii a B. garini.
V případě prodělání tohoto onemocnění nesmí postižený pacient půl roku[13] darovat krev.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lyme disease na anglické Wikipedii.
- SAMUELS, D. Scott; RADOLF, Justin D. Borrelia: Molecular Biology, Host Interaction and Pathogenesis. Norfolk: Caister Academic Press, 2010. 547 s. Dostupné online. ISBN 978-1-904455-58-5. (anglicky)
- RYAN, Kenneth J; RAY, C. George. Sherris Medical Microbiology: An Introduction to Infectious Diseases. 4. vyd. New York: McGraw Hill, 2004. 979 s. Dostupné online. ISBN 0-8385-8529-9. S. 434–37. (anglicky)
- HU, Linden. Clinical Manifestations of Lyme Disease in Adults [online]. UpToDate, 2009 [cit. 2012-07-19]. Dostupné online. (anglicky)
- https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesti-vedci-z-biologickeho-centra-vyvratili-myty-o-borelioze/r~cd66c3b8b2cf11e9be22ac1f6b220ee8/ - Čeští vědci vyvrátili mýty o borelióze. Třicet let mátl badatele chybný výzkum
- Čeští vědci zvrátili letité dogma! Má to pomoci v boji s boreliózou. tn.nova.cz [online]. 2019-07-31 [cit. 2019-08-02]. Dostupné online. (česky)
- JOHNSON, RC. Baron's Medical Microbiology. 4. vyd. [s.l.]: Univ of Texas Medical Branch, 1996. Dostupné online. ISBN 0-9631172-1-1. Kapitola Borrelia. (anglicky)
- AWMF: Detail. www.awmf.org [online]. [cit. 2020-02-07]. Dostupné online.
- CAIRNS, Victoria; GODWIN, Jon. Post-Lyme borreliosis syndrome: a meta-analysis of reported symptoms. International Journal of Epidemiology. 2005, roč. 34, čís. 6, s. 1340–1345. Dostupné online. DOI 10.1093/ije/dyi129. PMID 16040645. (anglicky)
- https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/lymska-borelioza-vedci-testy-klistata-budejovice-akademie-ved.A200527_123934_budejovice-zpravy_mrl - Jihočeští vědci testovali vakcínu proti borelióze, fungovala stoprocentně
- Lymeská borrelióza: Doporučený postup v diagnostice, léčbě a prevenci. www.infekce.cz [online]. [cit. 2018-06-18]. Dostupné online.
- KOUBOVÁ, Michaela. Bludy kolem léčby boreliózy: měsíce na antibiotikách i testování klíšťat. Zdravotnický deník [online]. 2016-10-26 [cit. 2021-10-12]. Dostupné online.
- Čeští vědci potvrdili účinnost vakcíny proti lymské borelióze. Měla by být 100% účinná
- Dočasné omezení dárcovství —. www.uhkt.cz [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu lymeská nemoc na Wikimedia Commons
- (česky) Mapové výstupy modelů rizika infekce lymeskou boreliozou v Jihočeském kraji
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.