Bobří potok

Bobří potok je vodní tok patřící do povodí Ploučnice na severu Čech. Protéká okresy Děčín a Česká Lípa na rozhraní Ústeckého a Libereckého kraje. Pramení pod Bukovou horou v Českém středohoří, napájí cestou soustavu Holanských rybníků a končí v Novozámeckém rybníku nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku.

Bobří potok
Bobří potok a jeho vodopád
Základní informace
Délka toku28,1 km
Plocha povodí126,9 km²
Průměrný průtok0,71 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-14-03-070
Pramen
v. úbočí Bukové hory u Příbrami, České středohoří
594 m n. m.
Ústí
do Robečského potoka v Novozámeckém rybníce u Zahrádek
258 m n. m.
Protéká
Česko Česko (Ústecký krajPříbram, Verneřice, Loučky; Liberecký krajVeliká, Janovice, Kravaře, Sezímky, Stvolínky, Holany, Rybnov, Mnichov
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Ploučnice, Robečský potok
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis toku

Kamenný most přes Bobří potok u Hrázského rybníka

Pramení ve výšce 594 m n. m.[1][2] pod Bukovou horou na katastru vesnice Příbram. Protéká zprvu směrem na východ skrze Příbram, Verneřice, Loučky, tvoří Bobří vodopád v přírodní památce Bobří soutěska[3], pak se stáčí k jihu přes Kravaře na Českolipsku. Zde se obrací opět k východu přes vesnice Sezímky a Stvolínky. Za nimi napájí řadu mokřadů a rybníků – Dolanský, Hrázský, Milčanský a Holanský rybník (viz Holanské rybníky) Nedaleko obce Zahrádky se spojuje s Dolským potokem a napájí od jihu chráněný Novozámecký rybník (národní přírodní rezervace), kam přitéká přes Mnichovskou průrvu u Zahrádek.[4] Tam jeho vody končí. Novozámecký rybník je napájen i Robečským potokem od východu, odtok z něj přes Novozámeckou průrvu je pojmenován jako pokračování Robečského potoka. Ten se za Českou Lípou u dubické pískovny z levé strany vlévá do Ploučnice, která pak protíná východní část Českého středohoří a míří na severozápad k soutoku s řekou Labe v Děčíně.

Plocha povodí je 126,9 km², délka toku 28,1 km, průměrný průtok u ústí 0,71 m³/sec.[5]

V Kravařích teče Bobří potok kolem hradeb městyse

Využití

Horní část potoka je v péči rybářského revíru MO ČRS Děčín, je označena jako chráněná pstruhová voda č. 443 061 se zákazem rybaření. Poté je v péči MO ČRS Žandov (443060). Napájená soustava Holanských rybníků má různé vlastníky.

Povodně

Potok se občas dostává až na III.povodňový stupeň a zaplavuje obce na jeho toku.[zdroj?]

Před vtokem do Mnichovské průrvy

Odkazy

Reference

  1. VLČEK, Vladimír. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. Kapitola B, s. 63.
  2. ŠTEFÁČEK, Stanislav. Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska. Praha 2: Baset, 2008. ISBN 978-80-7340-105-4. Kapitola Bobří potok, s. 54.
  3. RŮŽIČKA, Jiří. Českolipsko do kapsy. [s.l.]: KMa, s.r.o, 2007. ISBN 978-80-7309-488-1. Kapitola Bobří soutěska, s. 13.
  4. Českolipsko do kapsy, str. 98
  5. Encyklopedie vodních toků, str. 54

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.