BauMax

Baumax byla rakouská akciová společnost provozující obchodní řetězec se zbožím pro dům a zahradu. Společnost byla založena v Klosterneuburgu v roce 1976 Karlheinzem Esslem seniorem.[1]

BauMax
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1976
Datum zániku2015
Adresa sídlaKlosterneuburg, Rakousko
Charakteristika firmy
Oblast činnostimaloobchod
Identifikátory
ISINAT0000629639
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Státy, kde dříve působila společnost bauMax (světle zelená - do konce roku 2014 ; tmavě zelená - do konce roku 2016)

Vznik a rozvoj

První obchod společnost otevřela ve štýrském Kindbergu, tehdy ještě pod názvem Hobbymax.[1] V roce 1978 následoval první bauMax v Mauthausenu. V polovině roku 1980 byla společnost lídrem na rakouském trhu. Tehdy společnost plánovala vstoupit na bavorský trh, ale Karlheinz Essl a jeho syn Martin na přelomu 80. a 90. let 20. století plán přehodnotili vzhledem k rozpadajícímu se východnímu bloku a pádu železné opony. Společnost viděla svou šanci v expanzi do nově demokratických zemí. V roce 1992 byly otevřeny první obchody v bývalém Československu a Maďarsku, o dva roky později na Slovensku. Řetězce bauMaxu byly jedny z prvních komerčních společností, které se rozšířily do zemí bývalého východního bloku. Na vrcholu této expanze v roce 2010 společnost ovládala 160 obchodů s přibližně 9000 zaměstnanci v devíti zemích, zejména v Rakousku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku a Turecku.[1] V České republice měla obchody 3× v Praze (největší v Michli), v Hradci Králové, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Karlových Varech, Chomutově, Ústí nad Labem, Liberci, Mladé Boleslavi, Pardubicích, Jihlavě, Brně, Olomouci, Zlíně, Frýdku-Místku, Mostě, Kladně, Přerově, Táboře a ve Znojmě.

Krize a pád

V roce 2013 dosáhla firma obrat 1,13 miliardy EUR. Její plány zastavila finanční krize, expanze do zemi východní Evropy společnost finančně vysilovala[2] a zisky nedosahovaly očekávaných výsledků. Z těchto důvodů se v následujících letech společnosti nedařilo udržet pozici lídra na trhu a nakonec z finančních důvodů opustila trhy v Rumunsku a v Bulharsku,[3] v Turecku, Chorvatsku[4] a v Maďarsku. V roce 2014 prohloubila svou ztrátu jen v České republice na 562 miliónů korun.[2] Na konci roku 2015 společnost vlastnila 105 prodejen v Rakousku, České republice, Slovensku a ve Slovinsku, které převzal nový strategický investor. Tím je jednak německá společnost OBI, která převzala dvě třetiny obchodů,[2] a polská Merkury Market. Pod rakouskou značkou BauMax byly obchody v provozu do konce října roku 2015.[5] V únoru 2016 se prodejny BauMax znova otevřely pod stejnou značkou, ale s jiným majitelem – polským Merkury Market působícím v Česku pod BM Česko s.r.o. Čtyři prodejny byly přeměněny v OBI, a to v Jihlavě, Brně, Zlíně a v Přerově. Zavřené zůstaly prodejny v Liberci a Ostravě - Rudné. Značka Baumax byla zachována pouze v České republice.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.