Aramejština

Aramejština (aramejsky ܐܪܡܝܐ) je jeden ze semitských jazyků. Ve staré formě (staroaramejština) byla asi ve 12. století př. n. l. používána kočovnými Aramejci. V 6.–5. století př. n. l. se stala úředním jazykem perské říše. Svého času to byl velmi významný jazyk, nejen na Blízkém východě. V aramejštině jsou psány některé části Bible, aramejsky pravděpodobně mluvil Ježíš Kristus. Užívalo se ho k významným mezinárodním obchodům (podobně jako latiny či řečtiny) a k náboženským obřadům.

Aramejština (ܐܪܡܝܐ)
RozšířeníSýrie, Irák, Izrael, Turecko, Palestina
Počet mluvčích~ 500 000
Klasifikace
Písmoaramejské písmo
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2arc (B)
arc (T)
ISO 639-3arc
EthnologueARC
Wikipedie
arc.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aramejština také přispěla k zániku staré hebrejštiny, kterou zcela nahradila. Později však začala upadat a byla stále více nahrazována okolními jazyky (arabštinou a perštinou), až v období středověku téměř vymizela. Dodnes však přežívá (v počtu asi půl milionu mluvčích) v několika oblastech Sýrie a severního Iráku pod názvem syrština nebo asyrština.

Různými aramejskými nářečími zapisovanými hebrejským písmem je psána značná část Babylonského Talmudu a Jeruzalémského Talmudu.

Fonologie

Souhlásky

Labiála Dentála Alveolára Palatála Velára Uvulára Faryngála Glotála
Nazála m n
Ploziva Neznělé p t k q ʔ
Znělé b d g
Frikativa Neznělé f θ s ʃ x ħ h
Znělé v ð z ɣ ʕ
Approximanta l j w
Vibranta r

Písmo

Podrobnější informace naleznete v článku Aramejské písmo.
Kniha z 11. století

Aramejské původní písmo má původ v písmu protosinajském, podobně jako např. arabské, hebrejské, cyrilské, řecké a fénické, ze kterého se také vyvinulo. Jedná se o konsonantní (souhláskový) systém.

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.