Alexandr Michajlovič Zajcev

Alexandr Michajlovič Zajcev, rusky Алекса́ндр Миха́йлович За́йцев; (20. červnajul./ 2. července 1841greg.1. září 1910),[1] byl ruský chemik z Kazaně. Pracoval s organickými sloučeninami. Objevil tzv. Zajcevovo pravidlo, které predikuje složení produktů eliminačních reakcí.

Alexandr Zajcev
Narození20. červnajul. / 2. července 1841greg.
Kazaň
Úmrtí19. srpnajul. / 1. září 1910greg. (ve věku 69 let)
Kazaň
BydlištěSobolevlar-Levshin House (1888–1891)
Gogolova ulice
Alma materDruhé kazaňské chlapecké gymnázium
Kazaňská univerzita
Povoláníchemik a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelImperátorská kazaňská univerzita
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výzkumná práce

Zajcev se ve své výzkumné práci soustředil primárně na oblast organozinkové chemie a na syntézu alkoholů. První z takových reakcí ohlásil Butlerov v roce 1863, kdy připravil tert-butylalkohol z dimethylzinku a fosgenu. Zajcev a jeho studenti Jegor Jegorovič Vagner (18491903) a Sergej Nikolajevič Reformatskij (18601934) rozšířili tuto reakci na obecnou syntézu alkoholů pomocí alkylzinkových jodidů. Tato syntéza byla nejlepší metodou výroby alkoholů do příchodu Grignardovy reakce v roce 1901. Práce Reformatského, který používal sloučeniny zinku z alfa-bromesterů, vedla k objevu syntetické reakce (Reformatského reakce), která se používá dodnes. Zajcevovo pravidlo bylo ohlášeno v roce 1875, tedy těsně poté, co se Zajcevův konkurent Markovnikov (který učinil predikci přesně opačnou – viz Markovnikovovo pravidlo) stal profesorem na moskevské univerzitě. Zajcev získal nejednu poctu: byl zvolen členem korespondentem Ruské akademie věd, čestným členem Kyjevské univerzity a po dvě funkční období předsedal Ruské fyzikální a chemické společnosti.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander Mikhaylovich Zaytsev na anglické Wikipedii.

  1. И. Е. Лубнина. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-07-01]. Heslo ЗА́ЙЦЕВ. Dostupné online. (rusky)

Externí odkazy


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.