Řízek
Řízek je plátek masa, který je změkčen naklepáním paličkou (případně uválen válečkem apod.), jakož i název pokrmu z tohoto masa připraveného. Jako pokrm může být obalený v trojobalu nebo bez obalu, tzv. přírodní řízek. Nejčastěji se používá maso vepřové nebo kuřecí, někdy i telecí. Plátek masa se tepelně upravuje smažením nebo fritováním.
Řízek | |
---|---|
Vepřový řízek připravený k dalšímu zpracování | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Druhy řízků
- Český řízek: Recept na český vepřový řízek původně vznikl za dob Rakouska-Uherska z rakouského receptu na vídeňský řízek. Připravuje se tak, že plátek masa se naklepe, osolí a opepří, obalí v trojobalu a smaží na oleji.
- Vídeňský řízek
- Holandský řízek: známý také jako vepřový řízek se sýrem, je karbanátek, který se připravuje z mletého vepřového masa (nejčastěji bůčku) a tvrdšího sýra. Tato směs masa a sýra se poté obaluje v trojobale (hladká mouka, vejce, strouhanka) a smaží. Navzdory svému názvu nepochází z Nizozemska, ale je to ryze český pokrm. Svůj název získal kvůli sýru, který se do něj přidává. S Holandskem tento pokrm spojuje leda město Edam a Gouda, odkud pocházejí sýry, které se nejčastěji k masu přidávají.
- Sekaný řízek
- Přírodní řízek
- Vepřový řízek
- Kuřecí řízek
- Telecí řízek
- Porthaus (z hovězího)
- Cordon bleu
- Černohorský řízek[1]
- Prezidentský řízek
- Úpický řízek[2]: klasický smažený vepřový řízek v trojobalu s dušeným kysaným zelím a omaštěným houskovým knedlíkem. Tato kombinace se připravuje a konzumuje na Trutnovsku. V okolí Náchoda se nazývá pavlišovský řízek nebo zkráceně Pavlišov.
- Savojský řízek
- Brněnský řízek
Jako „řízky“ se označují i bezmasé pokrmy, které se připravují podobně jako řízky.
- Veganský řízek
- Vegetariánský řízek
- Bramborový řízek
Odkazy
Reference
- TERAZ.SK. Slovenskú klasiku čiernohorský rezeň vymyslel Ondrej Antovszký. TERAZ.sk [online]. 2013-11-30 [cit. 2020-07-24]. Dostupné online.
- https://pardubicky.denik.cz/z-regionu/dejte-si-upicky-ci-pavlisovsky-rizek-20140709-eumd.html
Související články
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.