Červánky

Červánky jsou meteorologický pojem, který označuje jev odehrávající se na večerní, případně také ranní obloze.

Jako červánky se označuje zbarvení oblohy do červené, růžové, oranžové nebo i žluté barvy. Tento jev nastává především v létě za západu slunce. Hlavně po větrném dni se v atmosféře nachází velké množství zvířeného prachu. Při stmívání dochází k ochlazení atmosféry. Vlivem poklesu teploty vodní páry kondenzují v podobě ledových krystalků na částečkách prachu. Když sluneční paprsky ozařují tyto krystalky, dochází v nich k lomu a rozptylu světla a obloha se pozorovateli jeví barevně. Současně je možné na obloze často pozorovat tzv. beránky.

Ranní červánky jsou méně časté. Letní noci bývají vlivem tlakové výše mírné a bezvětrné, takže ráno vzduch neobsahuje částice, od nichž by se světlo mohlo odrážet. Pokud je ale možné červánky ráno spatřit, znamená to, že noc byla větrná a přibývalo oblačnosti, a tedy příchod studené fronty a špatného počasí.

Galerie

Pranostiky

Skutečnost, že lze podle červánků na obloze odhadnout počasí, lidé znají už od pradávna.

Česká pranostika říká:

Ranní červánky stáhnou moldánky

Podobné pranostiky mají také ve Francii, Itálii, Velké Británii, Spojených státech, Dánsku, Norsku a mnoha dalších.

Například anglická verze zní:

Red sky at night, shepherd's delight,
Red sky in morning, shepherd's warning.
Překlad do češtiny:
Večerní červánky, ovčákovy radovánky,
červánky ráno, ovčákovi varování dáno.

Znalost tohoto faktu dokládá také bible (Matouš 16:1-3):

1Potom ho (Ježíše) přišli pokoušet farizeové a saduceové. Žádali ho, aby jim ukázal nějaké znamení z nebe. 2Odpověděl jim: „Večer říkáte: ‚Bude hezky, nebe se červená.‘ 3Za svítání ale: ‚Dnes bude ošklivo, nebe se červená mraky.‘ Umíte rozeznat nebeské úkazy, ale znamení těchto časů rozeznat neumíte? (Bible21)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.