X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 6 904 krát
Vlastnoruční výroba brandy je perfektní cestou, jak se pak po celý rok zahřívat úžasnou chutí a vůní léta. Brandy se vyrábí destilací vína, které si můžete sami připravit z různých druhů ovoce. Po zkvašení ovoce se tekutina dvakrát destiluje a výsledkem je silná čistá pálenka s výtažkem z broskví, švestek, hrušek nebo jablek. Přejděte ke Kroku 1 a naučte se společně s námi vyrobit tento delikátní destilát.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:Výroba vína
Část 1
-
1Připravte si ovoce, které chcete použít. Brandy se vždy tradičně vyrábělo v domácnostech kvůli uchování chutí a vůní letního či podzimního ovoce. Sesbíraly se hrušky, jablka, hrozny, broskve nebo švestky, zpracovaly se na víno a nakonec zdestilovaly v ovocné brandy. Pokud si chcete vyrobit také vlastní víno, připravte si ovoce a nechte ho zkvasit alespoň měsíc před plánovanou destilací. Jestliže chcete ale rovnou začít s destilačním procesem, nakupte několik litrů ovocného vína a přejděte k dalšímu kroku našich instrukcí.
- Vyčkejte na sezónu vámi vybraného ovoce a sklízejte ho plně dozrálé.
- Na tento recept budete potřebovat asi 3-3.5 kg ovoce, z kterého vytěžíte dostatek vína potřebného pro menší dávku brandy. V případě, že chcete vyrobit větší množství brandy, skliďte větší množství ovoce.
- Komerčně dostupné brandy jsou obvykle vyráběné z hroznové šťávy nebo z drcených hroznových slupek. Výsledkem je destilát hrubé chuti, který musí dozrávat v dubových sudech, kde tuto nepříjemnou pachuť ztratí.[1] Proto je pro domácí destilaci brandy vhodnější použít jiné druhy ovoce, které zrání v dubových sudech nevyžadují.
-
2Zpracujte ovoce. Ovoce důkladně omyjte a potom ho nakrájejte na plátky. Můžete z něj odstranit stopky a nečistoty, ale slupku na plodech klidně nechte.
-
3Rozmačkejte ovoce ve velkém hmoždíři nebo sklenici. Vložte ovoce do velké sklenice nebo hliněného hrnce (hmoždíře), potom použijte šťouchadlo na brambory nebo jiný podobný nástroj a všechno rozmačkejte. Urychlíte tím fermentační proces.
- Pokud použijete bobuloviny, které jsou méně sladké než jiné druhy ovoce, musíte přidat cukr. Na dno hliněného hrnce (či sklenice) nasypejte linie cukru a potom přidejte vrstvu ovoce. Potom znovu cukr a další vrstvu ovoce. V tomto vrstvení pokračujte, dokud nenaložíte všechno ovoce.
- Použijte hrnec dostatečně velký na to, aby se do něj vešlo všechno ovoce a ještě zůstalo několik centimetrů místa. Směs totiž začne během fermentace bublat a pěnit. Pokud nemáte velký hliněný hrnec, můžete použít demižon, velkou skleněnou mísu nebo jinou silnou a těžkou nádobu. Měla by být keramická, hliněná nebo skleněná. Dřevo a kov nejsou vhodné materiály.
-
4Přidejte vodu a kvasnice. Rozpusťte 6 lžic suchých kvasnic v šálku teplé vody. Použijte aktivní suché kvasnice, ne instantní. Měli byste je najít v nabídce jakéhokoli obchodu. Rozpuštěné kvasnice nalijte na směs ovoce a cukru a potom přidejte šest šálků studené vody.
-
5Hrnec postavte na tác a překryjte ho talířem nebo víkem. Během procesu kvašení začne tekutina bublat a stoupat, a proto je potřeba použít tác, který zachytí veškerou vodu, která přeteče přes okraj hrnce. Směs takto nechte jeden týden na chladném místě.
-
6Míchejte směs jednou týdně po dobu čtyř týdnů. Odkryjte hrnec a zamíchejte směs dlouhou, čistou lžicí. Potom ovoce opět přikryjte. Obsah alkoholu se bude každým týdnem zvyšovat.
-
7Slijte víno do lahví. Po uplynutí čtyř týdnů nalijte víno do skleněných lahví a pevně je uzavřete. Víno pak můžete na několik měsíců uskladnit a prohloubit tak jeho chuť.Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:Příprava potřeb a sestavení destilační kolony
Část 2
-
1Sežeňte destilační kolonu. Pro domácí výrobu brandy budete potřebovat malý destilační kotel (kolonu), který půjde umístit nad vaši plotnu. Měl by vám stačit měděný přístroj na 1.5 l - 2 l.[2] Po destilačních kolonách se podívejte v místních obchodech s kuchyňskými potřebami, na internetu nebo nebo specializovaných bazarech. Kromě nekonečných dávek brandy v něm potom budete moct destilovat jakýkoli jiný nápoj.
- Ať už koupíte nový nebo použitý přístroj, důkladně ho před použitím umyjte.
- V případě, že se chystáte nejprve zkoušet pouze malé množství brandy, můžete si destilační kolonu vyrobit sami z měděné konvičky a plastového potrubí.
- Pokud se vám vlastnoruční výroba brandy zalíbí natolik, že budete chtít dávky navyšovat, můžete svou kolonu zvětšit až na 20 litrů. Cokoli většího už ovšem bude pro domácí výrobu nepraktické.
-
2Připravte si další potřeby. Kromě vína a destilační kolony budete potřebovat ještě několik čistých sklenic, naběračku a další věci potřebné pro dokončení destilačního procesu. Připravte si následující potřeby a rozložte je na čistou pracovní plochu v dobrém dosahu plotny:
- Litinový hrnec nebo jiný dostatečně velký hrnec, do kterého se vejde destilační přístroj. Budete ho plnit vodou a užijete ho jako parní lázně pro maximální kontrolu zahřívání destilátoru.
- Dostatečné množství skleněných nádob. Během práce vaší destilační kolony budete potřebovat nějaké nádoby, kterými zachytíte vzniklou tekutinu na konci trubice.
- Pokud chcete po celou dobu přesně vědět, kolik brandy jste vyrobili, bude se vám hodit odměrná nádoba.
- Uzavíratelnou sklenici (třeba zavařovací), pro uskladnění brandy.
- Utěrku pro utírání případných skvrn od rozlité brandy.
-
3Umístěte destilační kolonu nad zdroj tepla. Nejdříve naplňte litinový hrnec vodou do výšky několika centimetrů a vložte do něj destilátor. V případě nutnosti přilijte více vody - měla by vystoupat asi do 3/4 výšky destilačního kotle. Celý hrnec pak přesuňte přímo nad plotnu, plynový hořák nebo jakýkoli jiný zdroj tepla, který používáte.
- Pokud používáte velký, dvacetilitrový, destilátor, který se nevejde do litinového hrnce, tento krok přeskočte a destilátor umístěte přímo nad plotnu.
-
4Destilační kotel naplňte do 3/4 připravených ovocným vínem. Nezáleží na tom, jak velký kotel použijete, ale vždy ho naplňte do 3/4 výšky. Po zahřátí může víno vybublat a nabýt na objemu, a proto je důležité, aby mělo v kotli dostatek prostoru.
-
5Sestavte destilační kolonu. Přiklopte na kotel víko a spojte ho trubicí s cívkou kondenzátoru. Nalijte do kondenzátoru studenou vodu a postavte pod něj skleněnou nádobu pro zachytávání alkoholu. Různé typy destilačních přístrojů vyžadují lehce odlišné sestavení, a proto vždy pečlivě čtěte přiložené instrukce. Následovat instrukce je velmi důležité pro správnou funkci kolony a hladký průběh celého destilačního procesu.Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:Destilace vína
Část 3
-
1Zahřejte destilační kotel. Při výrobě brandy se ovocné víno nesmí zahřát příliš. Destilace musí probíhat stabilně a pozvolna. Víno by mělo lehce začít bublat, ale nesmí se vařit. Začněte zahřívat silným plamenem a počkejte, než začne alkohol odkapávat z výpusti. Pokud by alkohol odkapával příliš rychle, musíte okamžitě stáhnout plamen. Správná rychlost je 1 kapka za sekundu.[3]
- Odtok alkoholu poznáte podle dotyku na měděné trubici v místě, kde vstupuje do vody. Pokud je horká, alkohol začne brzy odkapávat.[4]
- Čím pomaleji bude tekutina vytékat z kondenzátoru, tím kvalitnější brandy získáte.
-
2Odstraňte první dávku. První destilát, řekněme 7.5 ml při várce 1.5 litru vína, obsahuje toxickou kombinaci acetonu a metylalkoholu. Odměřte tuto první dávku k odstranění nebo k tomu použijte svůj čich. Jakmile poleví silný a ostrý zápach chemikálií, můžete už stáčet neškodnou brandy. Toxický odpad byste měli odstranit, v žádném případě se nedá pít.
-
3Sesbírejte destilát (tzv. hlavu). Další tekutinou, která z destilátoru vyjde, bude tzv. hlava, která je kombinací acetonu, metylalkoholu, metanolu a etylacetátu. Pokud v brzké době plánujete přípravu další várky brandy, zvažte uchování hlavy, která se dá destilovat i podruhé, čímž by se zachovaly "dobré" látky a odstranily ty "špatné". Samozřejmě je možné hlavy jednoduše také úplně odstranit.
- Hlavu sesbírejte do malých sklenic. Musíte zachytit každou kapku tzv. "srdce" - té dobré části, které přijde na řadu nyní. Sběrem destilátu do velkých sklenic byste zvyšovali riziko smíchání obou částí.
- Během odkapávání neustále čichejte. Hlava bude sice zapáchat méně než první slitky, ale pořád ne tak sladce a čistě jako srdce.
- Hlavy a slitky dají dohromady prvních asi 30 ml vína (při dávce 1.5 l).
-
4Sesbírejte srdce. Jakmile začne vytékat srdce destilátu, pocítíte v aromatu nóty ovoce, použitého k výrobě vína. Ucítíte hrušky, broskve, švestky nebo jablka bez jakéhokoli nepříjemného acetonového nádechu. Destilát by měl být čistý, nesmí být zakalený. Pokračujte ve slévání do malých lahviček nebo sklenic a neustále hlídejte aromatické změny.
- V případě potřeby nastavte teplotu na jinou hodnotu. Jakmile se destilační proces začne blížit ke konci, musíte zvyšovat zahřívání, abyste dosáhli stabilního průtoku destilátu. Zvyšujte proto průběžně teplotu tak, aby se rychlost udržovala na jedné kapce za 1-3 sekundy.
- Nepřehřívejte destilátor a nenechte z něj odpařit vodu.
-
5Hlídejte "ocas". Poslední část destilátu se nazývá "ocas". Ocas je méně koncentrovaný a má slabší chuť. Zaznamenáte jej díky změně aroma; ovocitá vůně zmizí a destilát začne být zakalený. Tuto část byste měli odstranit. Jakmile začne odkapávat poslední část destilátu, vypněte plotnu.
- Po dokončení destilace je velmi důležité důkladně vyčistit celou destilační kolonu.
Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:Dokončení brandy
Část 4
-
1Srdce přelijte do velké sklenice. Z každého 1.5 litru ovocného vína byste měli získat okolo 300 ml dobré brandy. Skladujte ji ve sklenicích s těsným víčkem.
-
2Přičichněte k brandy a ochutnejte ji. Pokud z hotové brandy ucítíte stále silné záchvěvy acetonu a methyl alkoholu, uskladněte ji na několik dnů v lahvi s přigumičkovanou látkou nebo nějakým čistým hadříkem místo víčka a nechte ji dýchat. Po vypaření acetonu a methyl alkoholu nepříjemný chemický zápach zmizí.
-
3Nechte brandy vyzrát. Pokud s konzumací brandy nespěcháte, můžete zjemnit její chuť tím, že několik měsíců počkáte. Uzavřete lahve těsnými víčky a uskladněte je na nějakém chladném místě. Po několika měsících lahve otevřete a ochutnejte. Vyzrálá brandy by měla mít jemnější chuť než těsně po destilaci.
-
4Přemýšlejte o druhé destilaci vaší brandy. V domácích podmínkách se to sice běžně nedělá, ale klidně se o to můžete pokusit. Zvýšíte tím obsah alkoholu a vylepšíte chuť. Pokud ovšem nejste zkušeným uživatelem destilační kolony, tento postup se nedoporučuje vzhledem k tomu, že druhou destilací už se brandy stává vysoce hořlavou.Reklama
Věci, které budete potřebovat
Na víno
- Ovoce
- Vodu
- Kvasnice
- Hliněný hrnec nebo sklenici
Na brandy
- Víno
- Měděnou destilační kolonu
- Litinový hrnec
- Malé sklenice
- Odměrnou sklenici nebo válec s mililitrovou stupnicí
Varování
- Domácí pálení ovocných destilátů je v České republice ilegální.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.probrewer.com/resources/distilling/brandy.php
- ↑ http://www.motherearthnews.com/diy/home-distilling-zw0z1212zmat.aspx?PageId=1
- ↑ http://www.motherearthnews.com/diy/home-distilling-zw0z1212zmat.aspx?PageId=2#ArticleContent
- ↑ http://www.motherearthnews.com/diy/home-distilling-zw0z1212zmat.aspx?PageId=2#ArticleContent
O tomto wikiHow
Reklama