Zelený růst

Zelený růst (anglicky: green growth) je koncepce, která prosazuje využívání přírodních zdrojů a lidské práce v souladu s principy udržitelného rozvoje. [1] Zelený růst je jedním ze základních principů zelené ekonomiky.

Koncepce

Termín zelený růst se objevuje v národních či mezinárodních strategiích jako výraz pro alternativní model růstu. S koncepcí zeleného růstu se pracuje především v národních strategiích udržitelného rozvoje.[2] Zelený růst můžeme označit také jako komplexní model rozvoje daného společenství, který bere v potaz jednotlivé aspekty environmentální, ekonomické i sociopolitické, přičemž je jeho cílem harmonické uspořádání jednotlivých složek společnosti i přírody a jejich vzájemná symbióza.[3]

Ekonomický model, který propaguje koncepce zeleného růstu, je v rozporu se současným systémem „business as usual“ a neoliberálním přístupem, který podle zastánců environmentální ekonomie přispívá k dlouhodobě neudržitelnému vývoji a periodicky se opakujícím ekonomickým krizím. Hlavní paradigma, je podobné tomu, které vyznává i koncept udržitelného rozvoje, tedy, že: „v uzavřeném systému naší planety není neomezený růst možný“. Zastánci volného trhu naopak namítají, že současný model je jedinou cestou k vyšší životní úrovni všech a že technický pokrok vyřeší i zatím zdánlivě neřešitelné problémy.

Zastánci a odpůrci

V České republice patří k hlavním stoupencům tradiční (neo)liberalistického modelu především bývalý prezident Václav Klaus a jeho spolupracovníci a názoroví stoupenci. Mezi jeho odpůrce a protagonisty zeleného růstu a alternativních modelů pak například ekonom Tomáš Sedláček, Jan Keller, Vladimír Špidla a mnozí další. Ve světovém měřítku je pak jedním z hlavních průkopníků zeleného růstu ředitel direktorátu pro životní prostředí OECD Simon Upton.[4].

Zelený růst je klíčovým organizačním principem pro země, které se pokoušejí obnovit ekonomický růst, vytvořit pracovní místa zajištění vysoké kvality života.
  Simon Upton

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Česky
Anglicky
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.