Zamilovaný ďábel

Zamilovaný ďábel (1772, Le Diable amoureux) je fantastický román, který napsal francouzský spisovatel Jacques Cazotte. Tímto románem (a také svými povídkami) autor výrazně podnítil rozmach francouzské fantastické literatury v období romantismu (navázal na něj zejména Charles Nodier).[1] Cílem románu je popření osvícenských racionálních teorií a vyvrcholil jím autorův zájem o alegorické, esoterické a psychologické významy a možnosti fantastična v literatuře. V románu autor rozvinul s využitím tehdy módní démonologie a na základě struktur libertinského románu literární hru se skutečností a iluzí, s magií a snem. Vyprávění je nabité kouzlem poezie a je záměrně drženo na hraně skutečnosti a snové vize. Fantastické události narušují realitu a čtenář neví, zda se tyto události skutečně staly nebo zda jsou produktem představivosti jednající postavy.[2]

Ilustrace k prvnímu vydání připisovaná Jeanovi-Michelovi Moreauovi
Zamilovaný ďábel
První vydání románu z roku 1772
AutorJacques Cazotte
Původní názevLe Diable amoureux
PřekladatelKarel Adam
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
Žánrfantastický román
Datum vydání1772
Česky vydáno1911
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

.

Obsah románu

Hlavním hrdinou románu je mladý španělský šlechtic Álvaro, který se na popud přátel pokusí vyvolat ďábla. Ten se mu zjeví nejprve jako velbloud, pak jako pes a nakonec v podobě dívky Biondetty, která je Álvarovi bezmezně oddána a přesvědčuje jej o své lásce. Svádí jej, vede s ním hovory o peklu, zemi a nebi a snaží se ho přesvědčit o svých nevinných úmyslech. Álvaro, ačkoliv zná podstatu tohoto stvoření, její lásku i zdůvodnění jejích citů nakonec přijímá a je dokonce odhodlán pojmout jí za svou choť. Jen shoda zvláštních náhod a událostí jej od tohoto úmyslu odradí a on tak nepropadne zhoubě.

Adaptace

Hudba

Film

Česká vydábní

Odkazy

Reference

  1. Ottův slovník naučný, 5. díl, Paseka a Argo, Praha 1997, str. 252.
  2. Slovník francouzsky píšících spisovatelů, Libri, Praha 2002, str. 182-183.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.