Zoo Hluboká
Zoo Hluboká, plným názvem Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou (dříve Zoo Ohrada) je zoologická zahrada, nacházející se nedaleko Hluboké nad Vltavou, otevřená od roku 1939. Jde o zoo specializující se na zvířata žijící v palearktické zoogeografické oblasti, zejména v její evropské části a v České republice. Chová ale i množství cizokrajných druhů. Podílí se na záchraně mnoha ohrožených živočišných druhů a zapojuje se do řady národních i mezinárodních chovných programů.
Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou | |
---|---|
Vstup do zoo | |
Stát | Česko |
Město | Hluboká nad Vltavou |
Zakladatel | Dr. Adolf Schwarzenberg |
Datum založení | 1. května 1939 |
Ředitel(ka) | Ing. Vladimír Pokorný |
Zaměření chovu | ČR, Evropa, Palearkt |
Počet druhů | 296 (2020) |
Počet zvířat | 2507 (2020) |
Vyhledávané druhy | vydra říční, medvěd hnědý, tygr ussurijský, rosomák, sladkovodní ryby, sovy, los |
Rozloha | 6 ha |
Členství | Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) Euroasijská regionální asociace zoologických zahrad a akvárií (EARAZA) Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) Mezinárodní asociace vzdělávacích pracovníků zoologických zahrad (IZE) Evropský chovný program ohrožených druhů (EEP) Evropská plemenná kniha (ESB) |
Souřadnice | 49°2′29″ s. š., 14°25′22″ v. d. |
Zoo Hluboká | |
Oficiální webové stránky |
Zahrada je příspěvkovou organizací Jihočeského kraje a jejím symbolem je vydra říční.
Historie
Zoo Ohrada byla založena ze soukromé iniciativy Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky v parku u loveckého zámku Ohrada, který již tou dobou nebyl využíván pro své původní účely. Slavnostně byla zahrada otevřena 1. května 1939 a ještě v témže roce se tam přišlo podívat přes 33 tisíc návštěvníků. Po druhé světové válce zoo i zámeček převzal stát, ale správci byly postupně různé organizace, jejichž činnost většinou souvisela s myslivostí a podmínky chovu zvířat nebyly uspokojivé. Návštěvnost se však už v 60. letech pohybovala kolem 150 tisíc lidí ročně.[1]
Za posledního správce tohoto typu, Zemědělského muzea Praha, návštěvnost klesla až na polovinu a uvažovalo se dokonce o zrušení zoo. V roce 1971 zoo převzal Jihočeský kraj, pod jehož vedením ze zoo vznikla příspěvková organizace Zoologická zahrada Ohrada a osamostatnění jí přineslo výhody dalšího rozvoje. Chovná zařízení se modernizovala a zvýšil se počet chovaných druhů, s čímž rostl i počet zaměstnanců a stejně tak návštěvnost zoo.[1]
Po zrušení Krajských národních výborů v roce 1990 připadlo řízení Zoo Ohrada opět státu, které zajišťoval Okresní úřad v Českých Budějovicích. Již v té době se podařilo další rozšíření, ale největšího rozmachu se zoo dočkala po opětovném převedení pod správu Jihočeského kraje v roce 2003 (v současnosti má zoo rozlohu 6 ha, z čeho jsou 4,5 ha přístupné veřejnosti). Byla rozšířena cestní síť, vybudováno vzdělávací centrum a restaurace. Postupně se modernizovaly expozice a byly budovány nové. V roce 2007 se např. expozice rozrostly o průchozí voliéru Český les a expozici některých našich šelem Jezevčí skály.[1], v roce 2010 byla zásadně přebudována nejstarší část zoo, kde byly vystavěny malé exotické expozice Malá Afrika a jihoamerický tropický pavilon Matamata. V roce 2013 byl s přispěním ROP Jihozápad zprovozněn komplex expozic palearktické fauny pod společným názvem Nová setkání. Návštěvnost zoo za rok 2014 byla 271 tisíc lidí, čímž byla 10. nejnavštěvovanější zoo v Česku a 3. nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Jihočeském kraji.[2] V listopadu 2015 došlo k přejmenování ze Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou na Jihočeskou zoologickou zahradu Hluboká nad Vltavou, zkráceně Zoo Hluboká.
Činnost
V Zoo Hluboká bylo k 31. prosinci 2020 k vidění 2507 zvířat ve 296 druzích a za rok 2020 se podařilo odchovat přes 600 mláďat různých živočišných druhů[3]. V posledních letech se počet návštěvníků pohybuje mezi 230 a 270 tisíci ročně. Zoo se zaměřuje na chov druhů žijících především v České republice s rozšířením na zvířata Evropy a mírného pásu Asie, k vidění je zde však také rozmanitá fauna Austrálie, Ameriky a Afriky. V posledních letech věnuje zoo zvláštní pozornost zejména ohroženým druhům českých a evropských živočichů, poblíž Temelína provozuje také stanici pro handicapované živočichy, sloužící k ošetření zraněných a nemocných zvířat z jižních Čech, a záchranné centrum CITES. Zoo se zapojuje do mnoha aktivit na podporu ochrany volně žijících zvířat a přírody. Zatím nejvýznamnějším projektem je v tomto ohledu Program reintrodukce puštíka bělavého (Strix uralensis macroura) na Šumavě, kde bylo do volné přírody vypuštěno více než 100 odchovaných ptáků, z nichž přibližně polovina pocházela z chovu zoo v Hluboké nad Vltavou. Zoo Ohrada byla v rámci projektu koordinátorem chovu tohoto druhu a účastnila se přímo i vypouštění zvířat v NP Šumava.
Od roku 2006 v areálu funguje vzdělávací centrum poskytující programy pro školy i veřejnost. Pracovníci oddělení vzdělávání vyjíždějí s vybranými kontaktními zvířaty na besedy do mateřských a základních škol a zoo organizuje početné vzdělávací programy pro školy všech stupňů přímo v areálu zoo a v učebnách vzdělávacího centra, stejně jako víkendové akce pro veřejnost, mezi jinými např. každoroční křty nových přírůstků, Velikonoce v zoo, May Day, Den dětí v zoo, Den zvířat či Dětské divadelní dny, konající se v krytém venkovním divadélku. V areálu zoo je také během roku možno zhlédnout fotografické a biologické výstavy a prezentace. V letním období se návštěvníci mohou účastnit populárních komentovaných krmení některých druhů zvířat (medvěd, vydra, pelikán, kočkodan…), nebo se u speciálního stánku dozvědět něco o problematice ohrožení a ochrany volně žijících zvířat či zajímavosti ze živočišné říše.
V roce 2007 vznikly nové expozice Český les, Jezevčí skály, mořské akvárium v restauraci a terárium ve vzdělávacím centru. Český les je atraktivní průchozí voliéra, jejíž prostor je upraven do podoby evropských biotopů (např. jezírko, potůček, les)[4] a je obýván veverkami a množstvím ptactva. Jezevčí skály se staly domovem pro malé šelmy, jako je jezevec, liška či kočka divoká. V zadních prostorách areálu byla v témže roce otevřena nová restaurace s přilehlým dětským hřištěm a výběhy pro domácí zvířata.
30. června 2013 byl mezi Českým lesem a restaurací otevřen nově vybudovaný komplex expozic Nová setkání, v němž se nachází výběhy a voliéry pro řadu zcela nových zvířecích druhů včetně tygra, kamzíků, lišek korsak a medvěda plavého. Nový celek tvoří čtyři expozice palearktických zvířat představující velké šelmy palearktu, faunu stepí, faunu horských oblastí a nový pavilon s terárii pro evropské a zejména české druhů plazů.
V Zoo Hluboká pracují necelé čtyři desítky zaměstnanců (2020),[3] jejichž největší skupina je zaměstnána v zoologickém oddělení. Současným ředitelem zahrady je Ing. Vladimír Pokorný. Roční provozní náklady zoo se pohybují kolem 44 miliónů Kč, včetně sponzorských darů a dotací.[3]
Členství v organizacích
Zoo Hluboká je členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií, Světové asociace zoologických zahrad a akvárií, Mezinárodní asociace vzdělávacích pracovníků zoologických zahrad, Evropského chovného programu ohrožených druhů a Evropské plemenné knihy, do které je zapojena s 13 druhy.[3]
Doprava
Do Zoo Hluboká lze přijet z hlavní silnice II/105 Hluboká – České Budějovice. Na téže silnici je i zastávka autobusu Hluboká nad Vltavou, Lovecký zámek, rozcestí k ZOO. Blízko je i železniční zastávka Hluboká nad Vltavou. K zoo také vede cyklistická trasa od Českých Budějovic. U Loveckého zámečku je centrální parkoviště.
Zajímavosti v okolí
Těsně k zoo přiléhá stejnojmenný lovecký zámeček s expozicí o myslivosti, rybářství a jihočeské fauně. V blízkosti se nachází i dvůr Vondrov. Nejznámější památkou v okolí je zámek Hluboká ve stylu anglické windsorské gotiky s Alšovou jihočeskou galerií.
Fotogalerie
- Jeřáb panenský
- Medvěd plavý
- Vydra říční, symbol Zoo Hluboká
- Kočkodan husarský, oblíbenec dětí
- Štika obecná ze sladkovodního akvária
- Nová expozice (2009)
- jeřáb popelavý
- lemur kata
- rys ostrovid
- puštík bělavý
- kulíšek nejmenší
- mravenec Camponotus fulvopilosus
- kočka divoká
- dytík úhorní
- antilopa jelení
Odkazy
Reference
- Zoo Ohrada [online]. Zoologická zahrada Ohrada [cit. 2009-01-14]. Dostupné online.
- Nejnavštěvovanější turistické cíle roku 2014 [online]. CzechTourism, 2015-06-26. Dostupné online.
- Výroční zpráva 2020 [online]. Jihočeská zoologická zahrada, 2021 [cit. 2021-01-13]. Dostupné online.
- Archivovaná kopie. www.zoohluboka.cz [online]. [cit. 2017-04-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-04-17.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Zoo Hluboká na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž tématem je Zoo Hluboká
- Oficiální stránky