Wolframit

Wolframit (Breithaupt, 1832), chemický vzorec (Fe, Mn)WO4, je jednoklonný minerál. Název pochází pravděpodobně z německých slov wolf – vlk a rahm – pěna.

Wolframit
Obecné
Kategorie Minerál
Chemický vzorec (Fe,Mn)WO4
Identifikace
Barva černá, tmavohnědá
Vzhled krystalu tabulky,
krátce prizmatické
Soustava jednoklonná
Tvrdost 4,5
Lesk kovový, mastný
Štěpnost dokonalá
Index lomu nezjištěno
Vryp černý, černohnědý
Hustota 7,1–7,5 g ⋅ cm−3
Rozpustnost HCl a H2SO4
Ostatní slabě magnetický

Wolframit je obecný název pro minerály skupiny wolframitu: ferberit (FeWO4), hübnerit (MnWO4), huanzalait (MgWO4). Nejběžnější je ferberit, podstatně méně běžný je hübnerit a huanzalait je popsán pouze z několika lokalit na světě. O platném názvu minerálu (podle platné klasifikace IMA) rozhoduje dominantní prvek.

Původ

Obvykle se nachází v greisenech a křemenných žilách spojených s granity a v pegmatitech. Vyskytuje se v asociaci rudních minerálů jako např. kasiteritu a columbitu. Za druhotné naleziště se dají pokládat náplavy.

Morfologie

Krystaly jsou monoklinické, tabulkovité nebo krátce prizmatické, vertikálně rýhované, agregáty masivní a zrnité.

Krystaly wolframitu v křemeni, Peru

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 4,5, křehký, hustota 7,1–7,5 g/cm³, štěpnost dokonalá podle {010}, lom nerovný.
  • Optické vlastnosti: Barva: černá, šedočerná, tmavohnědá. Lesk kovový, mastný, průhlednost: opakní, vryp černý, černohnědý.
  • Chemické vlastnosti: Složení: Fe 9,21 %, Mn 9,06 %, W 60,63 %, O 21,10 % (při poměru Fe:Mn 1:1). Často obsahuje příměs Nb a Ta, které ve struktuře nahrazují W. Jednotlivé koncové členy skupiny wolframitu mají neomezenou mísitelnost. Rozpustný v horké HCl a H2SO4. Těžko se taví, při tavení vzniká magnetická kulička.

Podobné minerály

  • columbit

Parageneze

Využití

Tento minerál zůstával dlouho bez zužitkování, neboť je těžko tavitelný. Z tohoto důvodu byl také prvek wolfram objeven až v roce 1781. Wolframit je hlavní wolframová ruda, z níž se vyrábí čistý wolfram. Wolfram posléze slouží k výrobě vláken do žárovek a barev. Další využití je v metalurgii, kde se přidává jako pevnostní prvek do slitin a tepelně stálých ocelí.

Naleziště

Hojný minerál.

Literatura

  • DUĎA, Rudolf; REJL, Luboš. Minerály. Fotografie Dušan Slivka. 1., české vyd. Praha: AVENTINUM, 1997. 520 s. (Velký průvodce). ISBN 80-7151-030-0.
  • MIYAWAKI, Ritsuro, et al. Huanzalaite, MgWO4, a new mineral species from the Huanzala mine, Peru. The Canadian Mineralogist, 2010, 48.1: 105-112.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.