Wahlenbergie
Wahlenbergie[1] (Wahlenbergia) je rod rostlin z čeledi zvonkovité. Jsou to byliny až keře s jednoduchými listy a bílými nebo modrými, zvonkovitými až nálevkovitými květy, které jsou opylovány hmyzem. Plodem je tobolka. Rod zahrnuje asi 260 druhů a je rozšířen zejména v jižní Africe, v menší míře i v tropické a subtropické Asii, Austrálii, Oceánii, Novém Zélandu a Jižní Americe. Hospodářský význam wahlenbergií je okrajový.
Wahlenbergie | |
---|---|
Wahlenbergia stricta | |
Vědecká klasifikace | |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | vyšší dvouděložné (Rosopsida) |
Řád | hvězdnicotvaré (Asterales) |
Čeleď | zvonkovité (Campanulaceae) |
Rod | wahlenbergie (Wahlenbergia) Schrad. ex Roth, 1821 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Popis
Wahlenbergie jsou jednoleté nebo vytrvalé byliny s olistěnou lodyhou nebo polokeře až keře. Listy jsou střídavé nebo vstřícné, zpravidla přisedlé, často v přízemní růžici. Výjimečně jsou listy drobné a tuhé (erikoidní). Květy jsou drobné až středně velké, přisedlé nebo stopkaté, vrcholové nebo úžlabní, jednotlivé nebo uspořádané v thyrsech, latách nebo svazečcích. Kalich je zpravidla pěticípý. Koruna může být modrá, bílá nebo výjimečně růžová, zvonkovitá až nálevkovitá, zpravidla pětičetná, s krátkými až dlouhými cípy. Tyčinek bývá 5 nebo řidčeji méně (3 nebo 4), mají volné nitky a spojené prašníky. Semeník je spodní, polospodní nebo výjimečně svrchní a obsahuje 2 až 5 komůrek, v nichž je po několika až mnoha vajíčkách. Plodem je pouzdrosečná tobolka, pukající na vrcholu 2 až 5 chlopněmi.[2]
- Wahlenbergia procumbens
- Wahlenbergia capensis
- Lodyha Wahlenbergia stricta
- Wahlenbergia violacea
- Wahlenbergia linarioides
- Detail květu Wahlenbergia capensis
- Nedozrálý plod Wahlenbergia gracilis
Rozšíření
Rod wahlenbergie je po rodech lobelka a zvonek třetím největším rodem čeledi zvonkovité. Zahrnuje asi 261 druhů a je přirozeně rozšířen v tropech a subtropech všech kontinentů s výjimkou Severní Ameriky.[3] Většina druhů se vyskytuje na jižní polokouli. Centrum druhové diverzity je v Jihoafrické republice, odkud je uváděno asi 161 druhů, z toho většina endemických. Řada afrických druhů má poměrně omezený areál rozšíření, zahrnující nezřídka jedinou zemi. Větší počet endemických druhů se mimo Jihoafrické republiky vyskytuje zejména v Konžské demokratické republice, Angole a Namibii. Druh Wahlenbergia pusilla roste ve východoafrických horách jako součást alpínské vegetace.[4] Z Madagaskaru je uváděno 9 druhů, z toho 4 endemické. V Evropě roste jediný druh, wahlenbergie lobelkovitá. Její rozšíření zahrnuje Španělsko, Itálii, severní a rovníkovou Afriku, Makaronésii a Arábii. Do severní Afriky zasahuje také druh Wahlenbergia campanuloides.
Areál rozšíření rodu v Asii sahá od Indického subkontinentu přes jižní Čínu po východní Asii a přes Indočínu, jihovýchodní Asii a Papuasii až po ostrovy Tichomoří. Poměrně rozsáhlý areál má Wahlenbergia marginata, která jako jediná zasahuje i do Japonska a Koreje. V Himálaji roste Wahlenbergia peduncularis. Některé druhy jsou rozšířeny v Africe i Asii. Zajímavý areál má Wahlenbergia perrottetii, která se vyskytuje v subsaharské Africe, Madagaskaru a východní Brazílii. V Austrálii roste 26 druhů, nejrozšířenější z nich je Wahlenbergia tumidifructa. Z Nového Zélandu je uváděno celkem 10 druhů. Několik druhů roste také na ostrovech mezi Austrálií a Novým Zélandem (Ostrov lorda Howa, Norfolk), na Tasmánii a v Tichomoří (Tonga, Nová Kaledonie). Tři endemické druhy jsou uváděny z ostrova Svatá Helena západně od afrického pobřeží. Druh Wahlenbergia ventricosa zasahuje i na Chathamské ostrovy východně od Nového Zélandu a Kermadekovy ostrovy severně od Nového Zélandu. Centrum druhové diverzity v Jižní Americe se nachází na ostrovech Juana Fernándeze, kde roste 5 endemických druhů. Z jihoamerické pevniny je známo celkem 9 druhů. Největší areál má Wahlenbergia linarioides, rozšířená od Ekvádoru a východní Brazílie až po Chile a Argentinu. Ve východní Brazílii se vyskytují ještě další 3 endemické druhy. Další 2 druhy (Wahlenbergia peruviana a W. calycina) se vyskytují v Andách. Do Amazonie rod nezasahuje.[3]
Ekologické interakce
Květy wahlenbergií jsou opylovány hmyzem, zejména různými druhy včel a vos.[5] Dva druhy vos sbírajících pyl (Celonites wahlenbergiae a C. bergenwahliae) jsou v jižní Africe specializovány na sbírání pylu z wahlenbergií, který občas doplňují i pylem z květů rodu Coelanthum z čeledi Molluginaceae. Květy Wahlenbergia capensis jsou opylovány vrubounovitými brouky z tribu Hopliini.[6] Tobolky na dlouhých stvolech jsou rozhoupávány větrem a drobná semena jsou z nich za suchého počasí vytřásána a roznášena větrem. Za vlhka se účinnost tohoto mechanismu snižuje, a tobolky se proto za deště opět uzavírají.[7]
Taxonomie a vývoj
Rod Wahlenbergia je v rámci čeledi Campanulaceae řazen do podčeledi Campanuloideae, přičemž představuje jednu z bazálních větví dané podčeledi.[8] Vývojové centrum je v jižní Africe. Výsledky molekulárních analýz ukázaly, že společný předek se vyvinul v jižní Africe v období raného miocénu asi před 23,6 milióny let. Odtud došlo k šíření do severnějších částí kontinentu a do Asie. Australské druhy jsou příbuzné s africkými druhy ze skupiny Wahlenbergia undulata a dostaly se do Austrálie pravděpodobně dálkovým přenosem v období pliocénu. K jejich diverzifikaci došlo přibližně před 4,8 milióny let.[9]
Zástupci
- wahlenbergie lobelkovitá (Wahlenbergia lobelioides)[10]
Význam
Wahlenbergie nemají zásadnější hospodářský význam. Wahlenbergia marginata má antibakteriální účinky. Kořeny jsou v asijské medicíně využívány při plicních infekcích a na různé kožní choroby.[11][12] Květy celé řady druhů jsou jedlé a je možno je přidávat do salátu.[13] Rovněž kořeny Wahlenbergia marginata a Wahlenbergia gracilis slouží v Číně jako potravina.[14] V botanických zahradách se wahlenbergie téměř nepěstují. Wahlenbergie lobelkovitá je uváděna ze sbírek Pražské botanické zahrady v Tróji.[10]
Odkazy
Reference
- SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
- KADEREIT, J.V.; JEFFREY, C. (eds.). The families and genera of vascular plants. Vol. 8. Berlin: Springer, 2007. ISBN 978-3-540-31050-1. (anglicky)
- Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky)
- HEDBERG, Inga; HEDBERG, Olov. Tropical-alpine life-forms of vascular plants. Oikos. 1979, čís. 33(2).
- ARMSTRONG, J. A. Biotic pollination mechanisms in the Australian flora – a review. New Zealand Journal of Botany. 1979, čís. 17(4).
- GEES, Sarah K.; GEES, Friedrich W. Wasps and bees of Southern Africa. Pretoria: Sanbi, 2014. ISBN 978-1-919976-73-0. (anglicky)
- VAN OUDTSHOORN, K. van Rheede; VAN ROOYEN, M. W. Dispersal Biology of Desert Plants. [s.l.]: Springer, 1999. ISBN 978-3-642-08439-3. (anglicky)
- CROWL, Andrew A.et al. Phylogeny of Campanuloideae (Campanulaceae) with emphasis on the utility of nuclear pentatricopeptide repeat (PPR) genes. PLoS ONE. Apr. 2014, čís. 9(4). Dostupné online.
- PREBBLE, Jessica M. et al. First phylogenetic and biogeographical study of the southern bluebells (Wahlenbergia, Campanulaceae). Molecular Phylogenetics and Evolution. 2011, čís. 59.
- Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online.
- QUATTROCCHI, Umberto. World dictionary of medicinal and poisonous plants. [s.l.]: CRC Press, 2012. ISBN 978-1-4822-5064-0. (anglicky)
- KHARE, C.P. Indian Medicinal Plants. New Delhi: Springer, 2007. ISBN 978-0-387-70637-5. (anglicky)
- LIM, T.K. Edible medicinal and nonmedicinal plants: Volume 7, flowers. [s.l.]: Springer, 2014. ISBN 978-94-007-7394-3. (anglicky)
- LIM, T.K. Edible medicinal and nonmedicinal plants: Volume 9, modified stems, roots, bulbs. [s.l.]: Springer, 2015. ISBN 978-94-017-9510-4. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Wahlenbergie na Wikimedia Commons
- Taxon Wahlenbergia ve Wikidruzích