Jižní Afrika
Jižní Afrika je region v jižní části kontinentu Afrika. Patří do ní tyto země:
- Angola
- Botswana
- Lesotho
- Madagaskar
- Malawi
- Mauricius
- Mosambik
- Namibie
- Jihoafrická republika
- Svazijsko
- Zambie
- Zimbabwe
Geografie
Jižní Afrika leží v tropickém suchém podnebném pásu, z většiny na pánvi Makarikari.[zdroj?] Od jihu jsou zde savany, polopouště a pouště.
Na západě je Namibská poušť, dále poušť Kalahari. Oblastí protékají řeky Oranžská řeka, Limpopo a Zambezi, na které též leží známé Viktoriiny vodopády. K regionu patří i četné ostrovy (Komory, Maskarény, Madagaskar).
Zemědělství
Hlavně ve východní části regionu se hojně pěstuje vinná réva, citrusy, kukuřice, sladké brambory, pšenice, palmy olejné, tabák i rýže.
Obyvatelstvo
Jižní Afrika je jedna z nejhustěji obydlených oblastí kontinentu. V regionu žijí Hamité, Kojsanové a Bantuové nebo méně četní Křováci, na Madagaskaru Malgašové. Žijí zde kmeny Sanů a Namů (dříve nazýváni pejorativně Hotentoti). V Jihoafrické republice tvoří celých 27 % obyvatelstva bílá rasa – jde o potomky kolonistů.
Problematika
Doby kolonialismu nesporně poznamenaly vývoj všech států. Dnes jsou hlavními problémy korupce a pandemie viru HIV, které překážejí oblasti v ekonomickém růstu. Nalezení ekonomické a politické stability je důležitý cíl této oblasti (stejně jako většiny ostatních regionů). K podpoře tohoto snažení byla ustanovena Jihoafrická komunita pro vývoj (angl. Southern African Development Community), která se stará o spolupráci jednotlivých národů.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu jižní Afrika na Wikimedia Commons