Vyproštění francouzských vojáků ze základny Karin

Vyproštění francouzských vojáků ze základny Karin provedli v lednu 1993 příslušníci československého praporu působícího v rozpadající se Jugoslávii během mise UNPROFOR. Akce byla provedena v době, kdy už Československo neexistovalo, ale československý prapor byl rozdělen až tři měsíce poté.[2]

Vyproštění francouzských vojáků ze základny Karin
konflikt: Vojenská mise UNPROFOR
trvání: Leden 1993
místo: Republika Srbská Krajina
výsledek: Úspěšná evakuace francouzských vojáků
strany
Česko Česko
Slovensko Slovensko
Francie Francie
Chorvatsko Chorvatsko

Jugoslávie Jugoslávie

velitelé
Podplukovník Petr Pavel ...

síla
29 mužů
55 mužů[1]
...
ztráty
2 mrtví ...

Na přelomu roku 1992 a 1993 se ocitla francouzská vojenská základna Karin pod minometnou palbou z chorvatské strany fronty. Francouzské jednotky na pomoc nemohly přijít, protože byly od základny odděleny zničeným mostem. V základně tou dobou bylo 55 Francouzů. Československý prapor byl tehdy jedinou funkční jednotkou UNPROFOR v oblasti [2]. Na pomoc vojákům blokovaným v základně Karin bylo vysláno 29 vojáků s 2 transportéry OT-64. Od francouzské základny byli vzdáleni 30 kilometrů. Cesta trvala dvě hodiny. Čechoslováky mimo jiné zdržely stromy spadlé na cestu. Vojáci je museli odklízet za minometné palby.

Jakmile československé transportéry dorazily na ohroženou základnu, zahájil tamní francouzský velitel evakuaci do transportérů. Tou dobou již byli dva Francouzi mrtví a několik zraněných. Jeden z nich například přišel o chodidlo.[3] Základna byla bombardována z chorvatské i srbské strany fronty.

Evakuace francouzských vojáků nakonec proběhla úspěšně. Za celou akci byli francouzským ministrem obrany vyznamenáni 4 českoslovenští vojáci francouzským Válečným křížempodplukovník Petr Pavel, major Karel Klinovský, major Stanislav Zaplatílek, npor. Aleš Opata a psycholog podplukovník Pavel Jirkovský. [2] Šlo o největší úspěch československého praporu během mise UNPROFOR[4].

Reference

  1. http://www.czsk.net/svet/clanky/svet/pavelpetr.html
  2. http://www.mise.army.cz/scripts/detail.php?id=3690
  3. http://krimi-fakt.pvsp.cz/download.php?t=n&src=archiv_pdf_2008%2F2008_01_12.pdf%5B%5D
  4. Jitka Lenková a Václav Pavlík:Nejdůležitější bitvy v českých dějinách, Alpress, Frýdek-Místek 2007, str. 282
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.