Vlk

Vlk je český název pro některé druhy rodu Canis[pozn. 1], někdy užívaný i pro rody Cuon a Chrysocyon[1]. Nejznámější je vlk obecný.

Vlk
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďpsovití (Canidae)
Rodvlk (Canis, popř. Cuon)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seznam druhů a poddruhů

  • vlk obecný (Canis lupus) a jeho poddruhy jsou:
  • vlk rudohnědý = vlk červený = vlk červenohnědý (Canis rufus)
  • vlk himálajský (Canis himalayensis) – někteří vědci ho považují jen za poddruh vlka obecného.

Jako vlci jsou někdy označováni i šakal obecný Canis aureus (vlk šakalovitý) a kojot prériový Canis latrans (vlk stepní) z rodu Canis a pes hřivnatý Chrysocyon brachyurus (vlk hřivnatý) a dhoul Cuon alpinus (vlk rudý).

Chrup

Vlk arktický v Zoo Tábor

Vlci mají, stejně jako ostatní psovité šelmy, celkem 42 zubů: 20 v horní čelisti a 22 v dolní. Vlčí tesáky mohou být dlouhé až 6,25 cm. Jsou ostré a lehce zakroucené, čímž umožňují pevné uchopení kořisti. Řezáky jsou také ostré a umožňují vlkovi ukusovat z kořisti velké kusy masa. Vlk dokáže čelistmi vyvinout tlak až 10 MPa, což mu dovoluje rozkousávat i velké kosti. Pro srovnání – německý ovčák dokáže vyvinout tlak 5 MPa.

Speciální smysly a zákony ve smečce

Vlci jsou stejně jako psi nebo kočky citliví na vibrace a dokáží rozpoznat blížící se zemětřesení několik dní před jeho příchodem. Dokáže se podle intuice dorozumět s ostatními členy smečky. Ve smečce je vždy jen jeden „alfa samec“. Ten může mít mláďata. Ostatní členové smečky se o mláďata pomáhají starat. Mládě se v těle matky vyvíjí 62 dnů, tedy dva měsíce. Během prvního týdne jsou slepá.

Když si nějaký vlk troufne na samce „alfa vlka“ a porazí ho, z alfy se stává samotář a z vlka se stává alfa vlk. Poražený vlk se stává vlkem „samotářem" a žije sám. Výjimečně se stane, že vlka přijme jiná smečka.

Velikost

Vlk je největším zástupcem psovitých šelem[zdroj?], váží 35 až 52 kg. Je dlouhý 150 až 190 cm a vysoký 65 až 80 cm. Samice jsou menší – váží zhruba o 25 % méně než samci. Mezi různými poddruhy vlka jsou rozdíly v hmotnosti i ve velikosti. Například červený vlk (Canis rufus) žijící na dolním toku Mississippi může vážit jen pouhých 15 kg. Na velikost vlků má také vliv zeměpisná šířka – čím severněji žijí, tím jsou větší (Bergmannovo pravidlo). Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je arktický vlk (Canis lupus arctos) který je, i přes to, že žije severněji, drobnější než vlci žijící na severu Kanady a Aljašky. Na velikost má také vliv hojnost kořisti v oblasti kde vlci žijí. Plné velikosti vlk dosáhne ve věku okolo jednoho roku.

Vlk na území ČR

Na území současné České republiky byl vlk vyhuben na konci 19. století a začátkem 20. století. V Čechách je uváděno datum 2. prosince 1874 a na Moravě 5. března 1914.[2] V pozdějších letech docházelo v ČR pouze k náhodnému výskytu, když osamělí jedinci zabloudili na české území ze zahraničí.

V současné době lze hovořit o návratu vlčí populace na území České republiky, protože v roce 2015 byl zaznamenán výskyt vlků v pohoří Šumava, Lužici, v Beskydských horách, v oblasti Kokořínska či na území bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko.[3] V dalších letech se dá tedy předpokládat rozšíření populace do dalších oblastí, jako např. do Krkonoš, Krušných hor či Českého Švýcarska. V roce 2016 byl potvrzen trvalý pobyt vlků na Broumovsku, kam se vrátili po 250 letech; v roce 2017 byli doloženi čtyři vlci.[4][5] K 7. květnu 2019 potvrdili členové honebního společenstva výskyt v Orlickém Záhoří a v katastru Mezilesí, k témuž datu chovatel na Borové. „Očekáváme, že brzy v Orlických horách zdomácní. Možná ještě letos. Nejblíže Broumovsku je Olešnice, kde podle dosavadních poznatků sondují budoucí teritorium.“[6] Někteří z vlků se nebojí přiblížit k lidskému obydlí.[7]

Mytologie

V řecké mytologii byl zpupný král Lykáón proměněn ve vlka kvůli špatné povaze a proto, že se vzepřel bohům. Vlk byl také jedním ze symbolů boha Apollóna.

V severské mytologii hrál významnou roli vlk Fenrir.

Zajímavosti

V roce 1995 byl vlk (Canis lupus) reintrodukován do několika oblastí v severních Skalnatých horách ve Spojených státech. V Yellowstonském národním parku došlo v souvislosti s návratem vlka nejen ke změně skladby živočišstva, ale i vegetace a toku řeky. Navrácení vlka jako vrcholového predátora způsobilo tzv. trofickou kaskádu.[8][9]

Vlci dokážou při skupinovém vytí vyvinout hlasitost až kolem 90 decibelů.[10]

Odkazy

Poznámky

  1. Latinský (ne však odborný zoologický) výraz pro vlka je 'lupus' a slovo 'canis' znamená 'pes'. Doslovný překlad slovního spojení Canis lupus by tedy byl 'pes vlk'. Překládá se však jen jako 'vlk', popř. 'vlk obecný'.

Reference

  1. BioLib: Biological library. www.biolib.cz [online]. [cit. 2019-06-19]. Dostupné online.
  2. SVOBODOVÁ, Lenka. Historie vlků [online]. ©2011. Dostupné online.
  3. BERAN, Luboš. První doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 200 letech. Ochrana přírody [online]. 3. 6. 2015 [cit. 31.5.2019]. Roč. 2015, čís. 2. Dostupné online.
  4. HNUTÍ DUHA OLOMOUC. Rozšíření vlka obecného. Šelmy.cz [online]. [cit. 31.5.2019]. Roč. [2018]. Dostupné online.
  5. KUČERA, Tomáš. Vlci jsou na Broumovsku už rok, doupě může být i na pasece plné hub. idnes.cz [online]. 9. srpna 2017 9:45. Dostupné online.
  6. PROUZA, Vladislav. Příchod vlků do Orlických hor je otázkou času, tvrdí vědci. Novinky.cz [online]. úterý 7. května 2019, 11:33 [cit. 31. 5. 2019]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/domaci/504240-prichod-vlku-do-orlickych-hor-je-otazkou-casu-tvrdi-vedci.html
  7. JANOUŠ, Václav; JANOUŠEK, Artur. Návrat vlků do přírody přivádí farmáře na Broumovsku k zoufalství. idnes.cz [online]. 30. září 2017 7:45. Dostupné online.
  8. How wolves change rivers. [Jak vlci mění řeky.] Sustainable Man. Narr. by George MONBIOT. In: YouTube [online]. Publikováno 19. 7. 2014 [cit. 28. 5. 2019]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=7E8DZYeMMiA
  9. How Wolves Change Rivers - video. In: The Guardian [online]. Mon 3 Mar 2014 15.23 GMT [cit. 28. 5. 2019]. Dostupné z: https://www.theguardian.com/science/grrlscientist/2014/mar/03/how-wolves-change-rivers
  10. https://www.stoplusjednicka.cz/kdo-je-nejvetsim-kriklounem-v-risi-zvirat

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.