Vierendeelův nosník

Vierendeelův nosník je typ nosníku, který je postaven tak, že netvoří trojúhelníkové, ale obdélníkové otvory. Tvoří tak rám, který je schopen přenášet ohybový moment i odpor. Je proto vhodný pro překonání větších rozpětí. Použitím standardních počítačových programů není analýza konstrukce příliš složitá. Je pojmenovaný podle stavebního inženýra Arthura Vierendeela, který tento design vyvinul v roce 1896.

Most ve městě Deinze v Belgii

Charakteristika

Most Gustav-Heinemann-Brücke v Berlíně v Německu

Protože vysoké nosníky jsou obzvláště účinné pro překonávání velkých rozpětí, jsou někdy navrženy na celou výšku podlaží, takže horní trám je součástí horního podlaží a spodní součástí spodního podlaží. Kvůli umístění otvorů se musí někdy vynechat některé diagonální trámy.

V podstatě jde o rám s pevnými klouby, který je schopen vzdorovat a přenášet ohybové momenty. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že nemá žádné diagonální trámy a proto je do prostoru obdélníkových otvorů snadné osadit okna a dveře.

Využití

Použití tohoto konstrukčního principu je běžné na chodnících, například na letištích. Důvodem je skutečnost, že výše využitelná rozpětí snižuje ohybové momenty v trámu a usnadňuje problém formování spojů. Další použití Vierendeelova principu je v budovách. Důvodem je snadné umísťování otvorů. Vzhledem k neekonomickému využití materiálů a náročnému návrhu se v současnosti[kdy?] zřídka používá při návrhu mostů.[zdroj?!]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vierendeelov nosník na slovenské Wikipedii.

    Související články

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.