Vida kohoutí

Vida kohoutí (Euplectes progne) nebo také přádelník dlouhoocasý,[2] domorodci zvaný sakabula, je snovačovitý pták, žijící v jižní části afrického kontinentu. Je poměrně hojný, obývá především otevřené savany, přičemž vyhledává blízkost vodních zdrojů; v Dračích horách vystupuje do nadmořské výšky až 2750 metrů.[3] Živí se semeny travin, hmyzem a pavouky.

Vida kohoutí
Samec ve svatebním šatu
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďsnovačovití (Ploceidae)
Rodvida (Euplectes)
Binomické jméno
Euplectes progne
(Boddaert, 1783)
Rozšíření
Rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Patří k největším představitelům čeledi snovačovitých: samci jsou dlouzí okolo 20 cm a váží okolo 40 g, samice měří okolo 15 cm a váží okolo 30 g. Mají světle šedý kuželovitý zobák, okrové nohy a černou oční duhovku. Obě pohlaví mají nenápadné šedohnědé zbarvení s černými skvrnami, avšak v období rozmnožování, které trvá od prosince do března, získávají samci černé peří s oranžovými a bílými pruhy na křídlech, ocasní pera jsou až půl metru dlouhá a zahnutá jako u kohoutů. Opeření je nástrojem pohlavního výběru – jak popsal Malte Andersson, samice dávají dokonce přednost partnerům s uměle prodlouženým ocasem před normálními jedinci.[4] Vida kohoutí je polygamním a teritoriálním druhem. Hnízdo staví v travinách, klade obvykle tři vejce, na nichž sedí pouze samice. Mláďata se líhnou po dvou týdnech a za další dva až tři týdny opouštějí hnízdo. Do hnízd vidy kohoutí často klade vejce kukačka lesklá. Mimo období rozmnožování vytvářejí vidy velká hejna, k nimž se přidávají i další snovačovití ptáci.

Poddruhy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. Biolib.cz Dostupné online
  3. Oiseaux.net Dostupné online
  4. Nature.com Dostupné online

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.