Velim (nádraží)

Velim je železniční stanice v obci Velim v ulici Nádražní. Nachází se ve východní části středních Čech v Středočeském kraji, v okrese Kolín. Leží na železniční trati 011.

Velim
Výpravní budova
StátČesko Česko
KrajStředočeský
ObecVelim
Souřadnice50°4′3″ s. š., 15°7′27,98″ v. d.
Velim
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice531566[1]
Trať011
Nadmořská výška200 m n. m.
V provozu od1867
Zabezpečovací zařízeníESA 11 (DOZ z CDP Praha)[1]
Dopravních kolejí5[1]
Nástupišť (hran)3 (4)[1]
Prodej jízdenek
Návazná dopravaautobusová stanice před výpravní budovou
Služby ve stanici
Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Velimí procházela nově budovaná trati společnosti Severní státní dráha z Olomouce do Prahy, nádraží zde nicméně zbudováno nebylo. O vznik železniční zastávky roku 1867 se přičinil zejména potomek maďarské evangelické šlechty, evangelický farář a superintendent české církve helvetské Justus Emanuel Szalatnay. Ten využil zpřístupnění železnice k podnikání v oblasti cukrovarnictví: vznikl zde cukrovar a továrna na čokoládu, cukrovinky a kávové náhražky.

Roku 1957 byla trať procházející stanicí elektrizována trakční soustavou 3 kV stejnosměrného proudu. V letech 1960–1963 byl nedaleko stanice vybudován Železniční zkušební okruh Cerhenice, který je kolejově zaústěn vlečkou do 4. staniční koleje na pečeckém zhlaví.[1]

Modernizace

Stanicí prochází První železniční koridor, leží na trase 4. Panevropského železničního koridoru. Po roce 2000 byla dokončena rekonstrukce stanice a úpravy parametrů nádraží na koridorovou stanici: nachází se zde ostrovní nástupiště s podchodem, byl instalován elektronický informační systém pro cestující a výpravní budova prošla opravou. Expresní spoje mohou stanicí projíždět rychlostí až 160 km/h, stanice je vybavena elektronickým stavědlem ESA 11, které je dálkově řízeno z Centrálního dispečerské pracoviště Praha.[1]

Reference

  1. Plánek stanice Velim. Portál Provozování dráhy. SŽDC, říjen 2016.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.