Vavřinec Slavík

Vavřinec Slavík uváděn též jako Laurencius Slavík či Laurent Slawik, (v období mezi 27. května 171826. května 1719[1]26. května 1794 Litoměřice[2]) byl český římskokatolický duchovní, sídelní kanovník Katedrální kapituly u sv. Štěpána v Litoměřicích.

Jeho Milost
Vavřinec Slavík
Sídelní kanovník litoměřické kapituly
Děkan litoměřické kapituly
Generální vikář litoměřické diecéze''
Portrét Vavřince Slavíka
z 2. poloviny 18. století
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Osobní údaje
Datum narozenív období mezi 27. května 171826. května 1719[1]
Datum úmrtí26. května 1794 (75 let)[1]
Místo úmrtíLitoměřice
Povolánířímskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Katolický kněz vysvěcený před 25. rokem svého věku,[1] nejbližší spolupracovník 6. litoměřického biskupa Emanuela Arnošta Valdštejna. Postupně byl jeho sekretář, generální vikář, kanovník od roku 1763 a od roku 1775 děkan litoměřické kapituly. Jako knihovník, heraldik, historik[3] a diplomatik psal o dějinách litoměřického proboštství a sepsal i životopis biskupa Valdštejna. Blízkým spolupracovníkem mu byl oficiál konzistoře kanovník František Piller. V úřadu generálního vikáře a kapitulního děkana vydržel až do příchodu 7. litoměřického biskupa po smrti Valdštejna. Nový biskup Ferdinand Kindermann přijel na intronizaci 10. října 1790. V katedrále ho vítal Vavřinec Slavík v latinském jazyce. Vědělo se, že nový biskup je josefinista a svobodný zednář, k čemuž měl Slavík značný odstup. Na jeho uvítání Kindermann odpověděl německy,[4] což je považováno za jeden z prvních oficiálních dokladů rostoucího národnostního napětí v Čechách.

Odkazy

Reference

  1. Údaj z pohřebního erbovního štítu: Laurent: Slawik. Ca: Eccl: D. Vic: Spir. Gen: et Offici: – obyt Die 26. May Ao. 1794 – Æ: 75. Sac: Iub:
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnosti Litoměřice
  3. Státní oblastní archiv Litoměřice, BA, Schlenzova sbírka, sign. II/1,2
  4. poznámky v publikaci Františka Antonína Steinského (1752-1816)

Literatura

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.