Václav Láska (vědec)

Václav Láska (24. srpna 1862 Praha-Nové Město[1]27. července 1943 Řevnice) byl český geodet, astronom a matematik.

Václav Láska
Václav Láska
Narození24. srpna 1862
Praha-Nové Město
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí27. července 1943 (ve věku 80 let)
Řevnice
Protektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
NárodnostČeši
Alma materFilozofická fakulta Německé univerzity v Praze
Zkušební komise pro učitelství na středních školách Německé univerzity v Praze
Povolánímatematik, astronom, geofyzik, meteorolog, seismolog a zeměměřič
Podpis
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Jeho prvotním zájmem byla astronomie, proto už během studia matematiky a fyziky na Karlově univerzitě, kde byl pilným posluchačem profesora Ladislava Weineka, byl od roku 1884 náhradním asistentem v hvězdárně Klementina. Po ukončení studia dále v práci v hvězdárně pokračoval, ale špatná finanční situace v oboru jej přiměla obrátit pozornost ke geodézii. V roce 1890 byl jmenován řádným asistentem astronomie Karlovy univerzity, zároveň se habilitoval v oboru geodézie a začal přednášet na České technice.

Láska pokračoval v úspěšné kariéře v obou oborech, ale v českých zemích byla patřičná profesorská místa obsazena, takže v roce 1895 přijal nabídku ze Lvova stát se mimořádným profesorem tamní univerzity.

Do Prahy se vrátil v roce 1911 na pozici profesora aplikované matematiky na Filosofickou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity. Zde mimo jiné založil Geofyzikální ústav, který je dnes součástí Akademie věd České republiky.

Zemřel roku 1943 v Řevnicích. Pohřben byl na Olšanských hřbitovech.

Dílo

  • Počet pravděpodobnosti. Praha: Česká matice technická, 1921. 127 s. Dostupné online.

Odkazy

Reference

Literatura

  • VETTER, Quido. Profesor Dr. Václav Láska šedesátníkem. Časopis pro pěstování matematiky a fysiky. 1924, roč. 53, čís. 1. Dostupné online.
  • PLESKOT, Václav; ZÁTOPEK, Alois. In memoriam profesora Dr. Václava Lásky. Časopis pro pěstování matematiky. 1964, roč. 89, čís. 2. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.