Tuleň leopardí

Tuleň leopardí (Hydrurga leptonyx), přezdívaný také mořský levhart, je druh tuleně z čeledi tuleňovití (Phocidae). Jedná se o jediného zástupce rodu Hydrurga. Jde o jednoho z největších tvorů žijících v antarktických mořích. Tuleň leopardí stojí spolu s kosatkou dravou na vrcholu potravního řetězce Antarktidy. Je považován za antarktickou obdobu ledního medvěda. Někdy je také nazýván žralokem Antarktidy.

Tuleň leopardí
Tuleň leopardí
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Podřádpsotvární (Caniformia)
(nekategorizováno)ploutvonožci (Pinnipedia)
Čeleďtuleňovití (Phocidae)
RodHydrurga
Gistel, 1848
Binomické jméno
Hydrurga leptonyx
(Blainville, 1820)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

  • Hmotnost: 320 kg (samec), 370 kg (samice)
  • Délka: 2 – 2,5 m (samec), 3 m (samice)
  • Délka života: 20 – 26 let
  • Rychlost: 33 km/h (ve vodě)

Někteří jedinci dosahují délky až 4 m o hmotnosti bezmála 500 kg. Tuleň leopardí je jediný druh z rodu tuleňovitých, kde je samice větší než samec. Pohybuje se rychle a mrštně. Čelisti má velmi pohyblivé, což mu umožňuje je široce rozevřít, uchopit a poté polykat velkou kořist. Plave pomocí předních ploutví, což je u tuleňů neobvyklé.

Rozšíření

Žije při pobřeží Antarktidy v Jižním oceánu.

Potrava

Největší podíl potravy mladých jedinců tvoří kril. Dospělci se živí především tučňáky, které loví zpravidla při jejich skocích do vody. Zachytí je pomocí zubů a drží je až do jejich vyčerpání. S kořistí pak mrská o hladinu, čímž se zbavuje nechtěného ptačího peří.[2] Často se nad tímto savcem objevují racci, dychtící po zapomenutém zbytku potravy. Tento způsob lovu uplatňuje hlavně v období, kdy se tučňáci stahují na břeh Antarktidy, aby vyvedli mláďata (listopadbřezen). Další jejich potravou jsou krunýřovky, ryby, hlavonožci, ptáci a mladí tuleni jiných druhů. Troufnou si i na žraloky.[3] Je známo několik případů útoků na člověka. V roce 2003 stáhl tuleň leopardí pod vodu britskou bioložku. Po vytažení jejího těla na břeh se už nepodařilo přivést ji zpět k životu. V roce 2006 byl nedaleko vědecké stanice Rothera na konci Petermannova ostrova tuleněm leopardím zabit jeden britský potápěč.

Predace

Známým predátorem je kosatka dravá. Zcela výjimečně může tuleně leopardího zabít i velký rypouš sloní.[4]

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]
  2. Leopard seals. www.antarctica.gov.au [online]. [cit. 2019-02-27]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Tuleni leopardí žerou žraloky, zjistili novozélandští vědci. https://ct24.ceskatelevize.cz/ [online]. [cit. 2021-12-25]. Dostupné online. (česky)
  4. Leopard seals. www.antarctica.gov.au [online]. [cit. 2019-04-05]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.