Trolejbusová doprava v Lipsku

V Lipsku, německém městě nacházejícím se ve spolkové zemi Sasko, existoval mezi lety 1938 a 1975 jeden z mnoha trolejbusových provozů na území dnešní Spolkové republiky Německo.

Trolejbus s vlečným vozem vystavený na lipském veletrhu v roce 1949

Vývoj do konce druhé světové války

První trolejbusy se ale v Lipsku objevily již před první světovou válkou v roce 1912. Tehdy se však jednalo o krátký testovací provoz nového dopravního prostředku, který neměl dlouhého trvání. Provoz takzvaných „moderních“ trolejbusů byl ve městě zahájen 29. července 1938, takže Lipsko se stalo prvním trolejbusovým provozem v Sasku. První trať vedla z křižovatky ulic Kurt-Eisner-Straße a Arthur-Hoffmann-Straße (dnešní názvy) stále západním směrem až do zastávky Adler, kde byla kolem bloku domů vytvořena bloková smyčka. Linka A, která na této trati jezdila, byla s autobusovou vozovnou v Lindenau (jejíž část byla pro trolejbusy nově vyčleněna) spojena pomocí manipulační tratě. Pro provoz bylo dodáno pět vozů Büssing s výzbrojemi AEG a SSW.

Další nová trať byla uvedena do provozu v roce 1941. Jednalo se o trať PlautstraßeLützner Straße (odtud vedla manipulační trať do vozovny) – Schönau – Militz (tehdejší hranice města), která se s první tratí nijak nestýkala. Jezdila na ní linka označená písmenem G. Už o necelý rok později byla tato trať prodloužena dále po Lützner Straße do obce Markranstädt. Na konci roku 1942 byla také prodloužena linka A z Adleru přes Lindenau na Plautstraße, díky čemuž byly obě trolejbusové linky propojeny. Původní manipulační trať, která byla vedena jinou trasou, byla zrušena. Další nová trať se v Lipsku objevila na jaře 1943. Tehdy byla uvedena do provozu odbočka z linky G k železničnímu nádraží v Militzu. Nejprve sem jezdila linka R z Plautstraße, ta však byla brzy zrušena a nahrazena prodloužením linky A z Plautstraße. Tato odbočka ale od podzimu 1943 zůstala kvůli nedostatku vozů bez trolejbusového provozu (provoz obnoven v květnu 1944).

Již od konce roku 1943 byl provoz trolejbusů ovlivňován válečnými událostmi, konkrétně spojeneckým bombardováním. Konec války přinesl zastavení veškeré městské dopravy a tedy i trolejbusů. Obnova trolejbusového provozu byla pomalá, neboť nebyl dostatek vozidel k zajištění obou linek. Proto na nich jezdily autobusy s naftovým nebo plynovým pohonem. V roce 1950 byla zrušena konečná zastávka Plautstraße a obě trolejbusové linky byly nově ukončeny u nádraží Lindenau. O rok později byla také zřízena linka B, kterou byl obnoven provoz na odbočce do Militzu a která také končila v Lindenau.

Trolejbusy v Lipsku po válce

První nová poválečná trať byla otevřena na konci roku 1951. Jednalo se o prodloužení linky A východním směrem přes Bayerischer Platz na Ostplatz. Další prodloužení této tratě bylo zprovozněno v květnu 1953 (OstplatzLipsiusstraße). Poslední nová trolejbusová linka v Lipsku, C, byla uvedena do provozu na konci roku 1956. Jednalo se o trať mezi městskou částí Markkleeberg a samostatným městem Zwenkau, kde byla zřízena vozovna. Napojení této tratě na zbytek sítě bylo dokončeno v květnu 1957. Linka C pak jezdila v trase Kurt-Eisner-Straße – Zwenkau. V roce 1958 byla kvůli pokračující těžbě v hnědouhelném dolu přeložena část tratě v Militzu a zároveň byla zrušena odbočka k nádraží v Militzu. Téhož roku také do Lipska přišly první trolejbusy značky Škoda (konkrétně typ 8Tr a později také 9Tr). Důvodem bylo zrušení výroby trolejbusů Lowa, které lipský dopravní podnik od roku 1952 nakupoval.

V roce 1965 bylo ale rozhodnuto o zrušení provozu trolejbusů ve městě a jejich náhradě autobusy. Jako první byl ukončen provoz na koncovém úseku OstplatzLipsiusstraße v roce 1969. Uzavírání tratí pokračovalo dále v roce 1972 (na jaře Kurt-Eisner-StraßeOstplatz a na podzim Liebenau – AdlerKurt-Eisner-Straße – Zwenkau), takže v provozu zůstala jediná linka B v trase Libenau – Markranstädt. Na té trolejbusový provoz vydržel ještě tři roky. Ukončen byl 31. května 1975, kdy byly trolejbusy na této lince nahrazeny autobusy.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.