Tomáš Savka
Tomáš Savka (* 5. září 1983, Karlovy Vary) je český sólový a muzikálový zpěvák a herec.
Tomáš Savka | |
---|---|
Tomáš Savka na Ledovém plese | |
Základní informace | |
Narození | 5. září 1983 (38 let) Karlovy Vary |
Žánry | Swing, Pop |
Povolání | zpěvák, muzikálový herec a zpěvák |
Nástroje | hlas |
Aktivní roky | 2004 - současnost |
Ocenění | Cena Thálie za rok 2014 |
Web | tomassavka.cz/ |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Životopis
Narodil se v Karlových Varech a do patnácti let žil v Horním Slavkově, kde také chodil do základní školy. Po té složil úspěšně přijímací zkoušky na gymnázium v Sokolově. Už v té době ho hodně zajímala muzika. Naučil se hrát na housle, kytaru a klavír. Jeden rok studia absolvoval na výměnném pobytu na hudební škole v německém Ambergu, kde studoval jazyk a začal se věnovat i sólovému zpěvu. Gymnázium v Česku dostudoval až po jeho účasti v soutěži Česko hledá Superstar. V roce 2011 úspěšně vystudoval obor muzikál na Konzervatoři Jaroslava Ježka.
Kariéra
Na podzim roku 2003 se přihlásil do první řady pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar, kde se postupně castingovými koly probojoval až do divácké vyřazovací části. V semifinále postoupil z druhého do desetičlenného finále, kde se umístil na celkovém čtvrtém místě.
Úspěch v televizní soutěži mu zajistil zájem hudebních vydavatelů, a tak v listopadu 2004 se společností EMI music uvedl na trh své debutové album Já si tě stejně najdu. Po týdnu prodeje nosičů získal zlatou a po necelém měsíci i platinovou desku.
V témže roce také započal svojí muzikálovou kariéru, když úspěšně prošel konkurzem do českého nastudování muzikálu Miss Saigon v pražské Goja Music Hall a 8. prosince odehrál premiéru v hlavní roli vojáka Chrise. Při oslavách Silvestra 2004 se dostal do konfliktu s neznámými výtržníky a odnesl to mimo jiné i zraněním na pravé tváři. Jizva, která mu zde po incidentu zůstala, mu ale paradoxně, i s ohledem na jeho divadelní roli, pomohla k vytvoření nové image.
Na jaře roku 2005 přišla další muzikálová nabídka. Tentokrát na ztvárnění studenta Maria v již rozběhlém představení Bídníci . V roli se uchytil a zůstal až do úplné derniéry v závěru roku 2007. Jeho hereckého nadání si všiml režisér Petr Novotný a obsadil ho také do role Ježíše v činoherním představení Stabat Mater, které se od dubna hrálo v Ladeburských zahradách Pražského hradu.
Mimo to se ale dále věnoval sólové dráze. V dubnu 2005 ho oslovil dirigent a hudebník Felix Slováček a nabídl mu spolupráci na turné svého Big Bandu. Společně tak se swingovým orchestrem objeli během dubna a května osm měst České republiky. 25. června 2005 se pak konal první sólový koncert Tomáše Savky v amfiteátru pod hradem Loket s vlastní kapelou a hosty.
Na podzim stejného roku se dostal k další herecké odnoži, a to k té televizní. Zahrál si totiž sám sebe v několika epizodách nekonečného seriálu Ulice na obrazovkách TV Nova.
V říjnu vychází opět u společnosti EMI jeho druhé album Neslibuju modrý z nebe. Tentokrát se na rozdíl od první spíše popové desky nese více ve swingovém duchu. Hned na to vystupuje na různých turné. Nejprve na charitativních koncertech Lidi lidem a poté doprovází po celé republice Helenu Vondráčkovou při jejích koncertech Vánoce s Helenou.
Na jaře 2006 poprvé obléká fotbalový dres sportovního klubu celebrit Amfora, a stává se tak jedním z nejmladších členů. V létě se pak zúčastnil reality show Bar, kde si téměř na dva měsíce vyzkoušel profesi barmana.
Na podzim přišly nové nabídky na role v muzikálech. Nejprve postava politruka v americkém muzikálu Producenti ve zrekonstruovaném Hudebním divadle Karlín. Později v listopadu se také poprvé objevil v dalším nově otevřeném divadle Hybernia, kde se jako první uváděl muzikál Karla Svobody Golem. Tady se Tomáš Savka zhostil role Samuela, jednoho z židovských učňů. Další premiéru si zahrál v březnu příštího roku jako básník Špína v Angelice na prknech pražského Divadla Broadway.
Zatímco působil rovnou v několika divadlech, pokračoval v sólové kariéře na koncertech různě po republice. Za píseň Nebuď hloupá získává Zlatou českou dvanáctku, protože v předchozím roce tato skladba patřila mezi nejdéle udrživší se skladby v hitparádě Českého rozhlasu.
Na jaře 2008 přišla pro změnu opět z Hybernie, kde se obnovoval muzikál Tři mušketýři, nabídka na roli hraběte Rocheforta, tedy první záporná role v jeho kariéře. Během toho také jezdil po republice s pořadem Jiřího Krampola Dobrý večer, Mr. Swing. 15. června moderoval a zpíval za doprovodu Big Bandu Felixe Slováčka v pražském Lucerna Music Baru na velkém swingovém koncertu, který spolu s Markem Libertem a Jiřím Pokorným zorganizovali ku příležitosti oslavy 70. narozenin Jiřího Krampola. Jednalo se už o třetí podobnou akci (předtím 2005 nedožitých 90 let Franka Sinatry a 2006 pocta k narozeninám Karla Hály).
Na začátku roku 2009 měl obnovenou premiéru muzikál Dracula v divadle Hybernie a Tomáš Savka získal i zde své místo, roli Stevena. Hned na to v březnu tentokrát prážská Broadway představila prvotinu z pera Bouhouše Josefa Mona Lisa a i zde dostal Savka příležitost vyniknout, jako malíř Raffael Santi.
V únoru 2010 přišla po delší době opět jedna z hlavních rolí, Frank v muzikálu Baron Prášil, dílo autorů Zdeňka Bartáka a Petra Markova. V srpnu stejného roku dostal příležitost účastnit se projektu Mirjam Landy, hrát tři týdny spolu s českými a skotskými kolegy v představeních Bílý Dalmatin (Koník) a Touha na divadelním festivalu Fringe v Edinburghu. I další léto bylo především pracovní, když zkoušel další roli v muzikále.
Tentokrát to byla postava hlavní, role Tomáše v muzikálu Osmý světadíl, což je představení složené z největších hitů skupiny Elán. 8. září Tomáš Savka dokonce odehrál i slavnostní premiéru tohoto díla v Divadle Kalich. Poté přišla další nabídka na jednu z hlavních rolí v obnovené premiéře muzikálu Lucrezia Borgia a od jara 2012 tu vystupuje jako Juan Borgia.
I léto 2012 se neslo v duchu zkoušek na nové představení v Divadle Kalich a to na muzikál Pomáda, který v tomto roce slaví už 40. narozeniny. Savka zde získal part Kenickieho, jednoho z nejlepších přátel hlavní postavy Dannyho, 6. září odehrál premiéru. V listopadu uskutečnil velký sólový koncert v Divadle Hybernia za doprovodu kapely Jiřího Škorpíka a za účasti dvou hostů Markéty Procházkové a Radky Fišarové.
Také rok 2013 začal s novou rolí a to postavou Honzy Dvořáka v muzikálu Nezemřela jsem... ze života Evy Olmerové. Také vyhrál konkurz na roli Knieža ve slovenském nastudování světového muzikálu Rómeo a Júlia. Na konci roku naskočil do dětského představení Sněhurka sedm závodníků v roli Brumly a zúčastnil se muzikálu Popelka na ledě a v roli Čaroděje vyjel na zahraniční vystoupení do Kyjeva.
V témže roce oslavil třicetiny sólovým miniturné po Pardubicích a Brnu, kde zpíval swingové melodie za doprovodu jazzového tria smyčcového kvarteta.
Je držitelem Ceny Thálie 2014 za roli Che v muzikálu Evita
Muzikálové role
řazeno chronologicky dle portálu i-divadlo.cz
- Miss Saigon – Chris (2004, GoJa Music Hall, r. Petr Novotný)
- Bídníci – Márius (od r. 2005, GoJa Music Hall, r. Petr Novotný)
- Producenti – Politruk (od r. 2006, Hudební divadlo Karlín, r. Petr Novotný)
- Golem – Samuel (2006, Divadlo Hybernia, r. Filip Renč)
- Angelika – básník Špína (2007, Divadlo Broadway, r. Jozef Bednárik)
- Tři mušketýři – Rochefort (2008, Divadlo Broadway, obn. prem., r. Libor Vaculík)
- Dracula – Steven (2009-2011, Divadlo Hybernia, r. Jozef Bednárik)
- Mona Lisa – Raffael Santi (2009, Divadlo Broadway, r. Libor Vaculík)
- Baron Prášil – Frank (2010, Divadlo Hybernia, r. Filip Renč)
- Osmý světadíl – Tomáš (2011-2019, Divadlo Kalich, r. Ján Ďurovčík)
- Quasimodo – Phoebus (2011-2014, Divadlo Hybernia, r. Martin Kukučka)
- Robin Hood – Robin z Loxley (2010, Divadlo Kalich, r. Ján Ďurovčík)
- Lucrezia Borgia – Juan Borgia (2011-2012, Divadlo Hybernia, r. Libor Vaculík)
- Pomáda – Kenickie (2012, Divadlo Kalich, r. Ján Ďurovčík)
- Romeo a Julie – Kníže (od r. 2012, Nová scéna Bratislava, r. Ján Ďurovčík)
- Popelka na ledě – Čaroděj, šašek, vypravěč (2015, r. Jindřich Šimek)
- Nezemřela jsem... ze života Evy Olmerové – Honza Dvořák (2013-2014, NaDřeň, r. Zuzana Dovalová, Yvona Balašová)
- Sněhurka a sedm závodníků – Brumla (2013-2015, Divadlo Hybernia, r. Libor Vaculík)
- Evita – Che (2014-2018, Národní divadlo moravskoslezské, r. Petr Gazdík)[1]
- Touha – Radim Šec (2014, Divadlo Kalich, obn. prem., r. Mirjam Landa)
- Sunset Boulevard – Joe Gillis (2015-2017, Národní divadlo moravskoslezské, r. Gabriela Haukvicová-Petráková)
- Atlantida – Milan (2015-2018, Divadlo Kalich, r. Ján Ďurovčík)
- Romeo a Julie – Vévoda Veronský (2015, Divadlo Hybernia, r. Libor Vaculík)
- Ples v opeře – Emil Wolf (2015-2018, Národní divadlo moravskoslezské, r. Janka Ryšánek Schmiedtová)
- Jesus Christ Superstar – Pilát Pontský (2016, Národní divadlo moravskoslezské, r. Jiří Nekvasil)
- Kačeko, pusu (Kiss Me, Kate) – Fred Graham (2016-2019, Národní divadlo moravskoslezské, r. Lumír Olšovský)
- Rebecca – Jack Favell (2017, Národní divadlo moravskoslezské, r. Gabriela Haukvicová-Petráková)
- Romeo a Julie, poselství lásky – Tybalt (2017-2020, Národní divadlo moravskoslezské, r. Šimon Caban)
- Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť – faraon (2018-2021, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, r. Gabriela Haukvicová-Petráková)
- Kočky – Vašnosta Brum (2018, Národní divadlo moravskoslezské, r. Gabriela Haukvicová-Petráková)
- Pět let zpět (The Last Five Years) – Jamie Wellerstein (2019, Národní divadlo moravskoslezské, Janka Ryšánek Schmiedtová)
- West Side Story – Tony (2020, Národní divadlo moravskoslezské, r. Jiří Nekvasil)
- Květiny pro paní Harrisovou – Albert Harris/Markýz de Chassagne (2020, Národní divadlo moravskoslezské, r. Gabriela Haukvicová-Petráková)
- Harpagon je lakomec – Valér (2021, Národní divadlo moravskoslezské, r. Vojtěch Štěpánek)
- Ludmila!!! Rodinný dýchánek – svatý Václav (2021, Via Concordia, r. Juraj Čiernik)
Činoherní role
- Stabat Mater – Ježíš (2005, r. Petr Novotný)
- Na úrovni (2010, OnStage!, r. Roman Štolpa, Martin Novotný)
- Jak se vám líbí – Amiens (2014-2017, Letní shakespearovské slavnosti, r. Michal Lang)
- Hamlet – Hamlet (2016-2018, Letní shakespearovské slavnosti, r. Janka Ryšánek Schmiedtová)
Diskografie
- Já si tě stejně najdu
- Hej baby jdem! (Daniel Barták / Martin Sláma)
- Prašnou cestou (Florian Prengel / Martin Sláma)
- Kde jsi ty? (John Gordon / Martin Sláma)
- Motel Na konci světa (Daniel Barták / Martin Sláma)
- Řekni mi co chceš (Daniel Barták / Lucie Paulová)
- Hvězdy pro tebe (Daniel Barták / Martin Sláma)
- Já si tě stejně najdu (Petr Gardner / Petr Gardner)
- Křídla (Daniel Barták / Lucie Paulová)
- Všechny karty (Mirek Vydlák / Martin Sláma)
- We Are The Champions (Freddie Mercury / Freddie Mercury)
- Fuck it (Eamon Doyle / Kirk Robinson / Mark Passy,[2][3] č.t. Martin Sláma)
- Nebeskej bar (Vlado Čulík / Martin Sláma)
- bonusová píseň
- Neslibuju modrý z nebe
- Žít (Daniel Barták / Daniel Barták)
- Bára (Daniel Barták / Marek Libert)
- Nebuď hloupá (Daniel Barták / Marek Libert)
- Modrý z nebe (Miroslav Vydlák / Marek Libert)
- Svítá (Zdeněk Barták / Richard Bergman)
- Tebe já znám (Daniel Barták / Marek Libert)
- Don’t Ask Me How (Daniel Barták / Daniel Barták)
- Mě to nebaví (Zdeněk Barták / Marek Libert)
- S.T.O.M. (Daniel Barták / Daniel Barták)
- Jen chtít (Jamie Catto, Rollo, Sister Bliss / český text Marek Libert)
- Nebuď hloupá – piano version (Daniel Barták / Marek Libert)
Reference
- http://www.ndm.cz/cz/opereta-muzikal/inscenace/1673-evita/
- http://www.cmt.com/lyrics/eamon/somethin-strange/3240223/lyrics.jhtml?sel=true
- http://www.musicnotes.com/sheetmusic/scorchVPE.asp?ppn=SC0013066
- http://musicserver.cz/clanek/11116/Ruzni-CZ-Superhity-2005-1/
- http://musicserver.cz/clanek/12841/Ruzni-Superhity-CZ-2005-2/
- http://musicserver.cz/clanek/12299/Ruzni-Ceska-dvanactka/
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Tomáš Savka
- www.tomino.cz Archivováno 27. 12. 2021 na Wayback Machine – oficiální web