Törökbálint

Törökbálint [terekbálint] (německy Großturwall) je město v Maďarsku v župě Pest, spadající pod okres Érd. Nachází se asi 12 km západně od Budapešti a je de facto jejím předměstím. V roce 2015 zde žilo 13 207 obyvatel, z nichž jsou 85,5 % Maďaři.

Törökbálint
Törökbálint

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice47°26′18″ s. š., 18°54′39″ v. d.
Časové pásmo+1
StátMaďarsko Maďarsko
ŽupaPest
OkresÉrd
Administrativní děleníAnnahegy, Ófalu, Mávtelep, Raktárváros, Rudáktelep, Tópark, Tükörhegy, Újliget, Újtelep
Törökbálint
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha29,4 km²
Počet obyvatel13 207 (2015)
Hustota zalidnění449,2 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaElek Sándor
Vznik1541
Oficiální webwww.torokbalint.hu
PSČ2045
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poloha

Törökbálint sousedí s městy Biatorbágy, Budaörs a Diósd. Město je velmi dobře dopravně dostupné z maďarského dálničního okruhu i dalších dálnic, které sem směřují. Kromě toho se zde také nachází železniční zastávka.

Historie

Po stažení turecké armády z oblasti centrálních Uher v závěru 17. století získali zpustošenou oblast Jezuité, kteří pomohli celou oblast opět zkulturnit. Z období jejich působení pochází řada dnes historických domů ve městě. V jejich vlastnictví zůstávala velká část této lokality až do roku 1773. Zabavenou půdu získal její blízký poradce, Josef Majláth. Mezitím byli dosídleni noví kolonisté, většinou německy hovořící.

V roce 1884 sem byla zavedena železnice. V roce 1900 byl přijat oficiálně název města v dnešní podobě (byla vypuštěna původní pomlčka, tj. Török-bálint). Po druhé světové válce bylo z Törökbálintu vysídleno přes 2100 Němců.

V závěru 20. století došlo k suburbanizaci oblasti. Na rozdíl od jiných maďarských měst se zde začal zvyšovat počet obyvatel, vznikla nová zástavba a intravilán obce se začal postupně propojovat s tím budapešťským. Vzhledem k poloze na západním okraji maďarské metropole zde byla postavena dálnice M0 (obchvat města) a dále dálnice M7, směřující k Blatenskému jezeru.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.