Biatorbágy

Biatorbágy [biatorbáď] (německy Wiehall-Kleinturwall) je město v Maďarsku v župě Pest, spadající pod okres Budakeszi. Je jedním z předměstí metropole Budapešti. Vzniklo v roce 1966 spojením dvou obcí Bia a Torbágy. Nachází se asi 20 km západně od Budapešti. V roce 2018 zde žilo 13 528 obyvatel, z nichž jsou 87,7 % Maďaři.

Biatorbágy
Biatorbágy

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice47°28′12″ s. š., 18°49′14″ v. d.
Časové pásmo+1
StátMaďarsko Maďarsko
ŽupaPest
OkresBudakeszi
Administrativní děleníAlsómajor, Bia, Füzes, Iharos, Katalinhegy, Kutyahegy, Öreghegy, Pecató üdülőtelep, Szarvashegy, Szarvasugrád, Tópark, Tópart, Torbágy, Ürgehegy, Vendel park, Viadukt lakópark, Zöldsziget lakópark
Biatorbágy
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha44,12 km²
Počet obyvatel13 528 (2018)
Hustota zalidnění306,6 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaTarjáni István János
Vznik1966
Oficiální webbiatorbagy.hu
PSČ2051
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biatorbágy sousedí s městy Bicske, Budakeszi, Budaörs, Törökbálint a Zsámbék a obcí Etyek.

Historie

První připomínka existence vesnice Bia pochází z roku 1192. Během turecké okupace Uher bylo sídlo zcela opuštěné.

V roce 1931 se město proslavilo bombovým útokem, který zrealizoval Sylvester Matuska na místním železničním viaduktu. Viadukt je jedním ze symbolů města, ačkoliv v 21. století již místní železniční trať vede jinudy a stavba je zachována pouze jako památka. Trať nyní vede severovýchodně od města, v obdobném gardu také směřuje dálnice M1 z Vídně do Budapešti.

Do druhé světové války žily v Biatorbágy také Němci, poté byli odsunuti. Kolonizovali tuto oblast v 18. století. Dnes je město známé především díky logistickým areálům, které se nacházejí poblíž dálnice v jeho blízkosti. Vlivem suburbanizace dochází od 90. let 20. století k dramatickému nárůstu počtu obyvatel. Zatímco v roce 1990 zde žilo okolo sedmi tisíc lidí, v roce 2019 to bylo již třináct tisíc.

Pamětihodnosti

Ve městě stojí Sándor-Metternichův zámek.

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.