Svobodné Frísko

Svobodné Frísko, doslova Fríská svoboda (západofrísky Fryske Frijheid, nizozemsky Friese Vrijheid, německy Friesische Freiheit) byl středověký státní útvar existující v období od 9. století do roku 1523 a rozkládající se na historickém území Fríska o rozloze dnešního Frieslandu (Fríska), provincie Groningen, nizozemského Západního Fríska a německého Východního Fríska. Svobodné Frísko bylo státem Svaté říše římské obývané převážně Frísy a vyznačovalo se tou ojedinělostí, že v důsledku neshod mezi frískými šlechtici zůstala země nejen bez panovníka, ale i bez vládnoucí aristokracie, čili na rozdíl od jiných států té doby nebyl v něm zaveden feudalismus ani nevolnictví a země fungovala na bázi konfederace. Stát reprezentovala rada volených zástupců (redjeven) pocházejících většinou z řad majetnějších vlastníků půdy. Vládu zastával potestaat, který byl i hlavou státu.

Svobodné Frísko
Fryske Frijheid
  cca 8001523  
 
 

vlajka

znak
Motto: Eala Frya Fresena
geografie

Frísko v roce 1300
žádné (shromáždění konaná v Aurichu, později Groningenu)
rozloha:
13 482 km²
obyvatelstvo
národnostní složení:
starofrísština, později středofrísština, západní dolnoněmčina
státní útvar
autonomní konfederace
Svatá říše římská Svatá říše římská
státní útvary a území
předcházející:
Fríské království
následující:
Fríské panství
Východofríské hrabství
Ommelanden

Dějiny

Počátek vzniku fríského státu sahá do 9. století, někdy kolem roku 800, kdy se ozbrojeným Frísům, náležejícími tehdy k Franské říši, podařilo odrazit nájezd severských vikingů, ale k faktickému zformování fríské konfederace došlo až později po událostech let 993 a 1101, kdy holandští hrabata, ve snaze přinutit Frísy k poslušnosti a poddanství k hrabství, zaplatili vlastními životy při jejich opakovaném povstání. Za to, že Frísové pomáhali římskému vzdorokráli Vilému II. v jeho obléhání Cách, získali posléze od něj uznání práv na svobodu. Ty sice později zrušil císař Ludvík IV. Bavor a Frísko přiřkl Holandskému hrabství, ale roku 1417 byla práva Frísů znovu stvrzena císařem Zikmundem Lucemburským. Existence fríských práv i samotného jednotného svobodného Fríska byla ukončena až po nezdařilém selském povstání Frísů proti Habsburkům trvajícím v letech 15151523, kdy bylo rozděleno na několik menších feudálních panství.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frisian freedom na anglické Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.