Strašice (okres Strakonice)

Obec Strašice se nachází v okrese Strakonice, kraj Jihočeský. Žije zde 175[1] obyvatel.

Strašice
Kaple ve Strašicích
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0316 551775
Pověřená obecVolenice
Obec s rozšířenou působnostíStrakonice
Okres (LAU 1)Strakonice (CZ0316)
Kraj (NUTS 3)Jihočeský (CZ031)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice49°12′9″ s. š., 13°43′47″ v. d.
Základní informace
Počet obyvatel175 (2022)[1]
Rozloha8,12 km²
Nadmořská výška585. m n. m.
PSČ387 16
Počet domů116 (2021)[2]
Počet částí obce2
Počet k. ú.2
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduStrašice 8 387 16 Volenice
[email protected]
StarostaPavel Mráz
Oficiální web: www.obecstrasice.cz
Strašice
Další údaje
Kód obce551775
Geodata (OSM)OSM, WMF
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kolem obce prochází cyklistická turistická trasa č. 121. Je zde možnost kempování, koupání, houbaření, rybolovu, agroturistiky a glampingu. Do obce je zavedena pravidelná autobusová doprava.

Historie

První písemná zpráva o Strašicích je z roku 1365. Strašice patří do historického kraje Prácheňsko a Podlesí. Vesnice Škůdra je připomínána již v roce 1045, kdy byla knížetem Břetislavem I. věnována Břevnovskému klášteru.

Geografie

Pohled na Strašice od jihovýchodu (z rozhledny v Hoslovicích)

Strašice leží poblíž styku dvou krajů (Jihočeského a Plzeňského) a tří okresů (Strakonice, Prachatice a Klatovy). Nejvyšším bodem obce i obou jejích části je vrch Bloudím (685 m). V blízkém okolí mj. vynikají vrcholy Altán (845 m) a Kůstrý (837 m), zhruba 3,5 km jihozápadně od Strašic.

Pod Strašicemi protéká Novosedelský potok, zvaný také Kolčava. Nejníže položenou lokalitu na území obce představuje právě jeho údolí (512 m v katastru Strašic a 464 m v katastru Škůdry). V okolí obce jsou lesy převážně smrkové ale i borovo-jedlové a bukovo-smrkové .V lesích se vyskytují jeleni, mufloni, rysové, divoké kočky, v potoce pak bobr a vydra.[zdroj?] Několik set metrů severozápadně od Strašic, u hájovny pod lesem na jižním úbočí vrchu Bloudím roste památný strom: Strašická lípa.

Strašice geologicky leží v Šumavském podhůří, Javornické hornatině, Vimperské vrchovině v povodí Otavy. Geologická stavba oblasti se skládá zejména z krystalických břidlic. Druh půdy je převážně hlinitopísčitý a písčitohlinitý, v typu půdy převažuje hnědá půda vrchovin a podzoly. Roční průměrná teplota vzduchu je 7 stupňů Celsia. Roční průměrný úhrn srážek je 600 mm. Obec patří do mírně teplé až chladné oblasti.

Objekty

K obci patří též koupaliště a tábořiště Kolčava, kde se každoročně v červenci koná sjezd motorkářů. V obci je hostinec Na Šumavě, zemědělské obchodní družstvo, které se specializuje na pěstovaní řepky, obilí, kukuřice, brambory, pícnin, skotu a drůbeže. V obci je bohatý kulturní život, ať jde o svátky jako masopust, Velikonoce, stavění májky, posvícení, dožínky, dušičky, Vánoce nebo myslivecké a hasičské bály. Dobrovolný hasičský sbor je moderně vybaven, má dlouhou tradici a v soutěžích se umisťuje mezi nejlepšími[zdroj?].

V roce 2006 byla zcela zrekonstruována budova Obecního úřadu a místní knihovny. Roku 2009 byl obci schválen obecní znak a prapor. Na návsi je nově opravená kaple s poledním a večerním vyzváněním a vzrostlými lípami. Náves doplňuje pomník padlých vojínů z 1. světové války, o který je staráno stejně jako o boží muka v obci a okolí. Počet popisných čísel je 80.

Prapor a znak

Prapor je šikmo dělený, žerďová část má modrou barvu a dolní vlající pole žlutou. V horní žerďové části v modrém poli je zlatá ostrev položená souběžně s dělením, ve žlutém poli pak tři černá mlýnská kola.

Znak je také šikmo rozdělený, pravé pole má modrou barvu, levé zlatou. V modrém poli se nachází zlatá ostrev (na připomínku věnování vesnice Škůdra Břevnovskému klášteru) a ve zlatém poli tři černá mlýnská kola odkazující na tři mlýny na Novosedelském potoce.

Části obce

  • Strašice
  • Škůdra (prvně zmiňovaná jako Scodra v roce 1045)

Na území obce se též nacházejí mlýny Smítka (Smitka), Prachař a Rejškův mlýn.

Reference

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 - otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.