Spolek českých akademiků židů
Spolek českých akademiků židů (SČAŽ) byla první organizace usilující o česko–židovské sblížení, která se hlásila k českému národu.[1] Organizace byla založena na valné hromadě v hostinci „U slovanské lípy“ [p 1] ve Spálené ulici v Praze v březnu roku 1876.[1]
Spolek českých akademiků židů | |
---|---|
Právní forma | spolek |
Založeno | březen 1876 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Hlavní náplní činnosti Spolku českých akademiků židů byla vzájemná studentská solidarita a podpora nemajetných studentů.[1] Spolek také pořádal přednášky, organizoval různé zábavy a oslavy a rovněž vydával některé tituly z česko–židovské literatury.[1]
Předsedou Spolku českých akademiků židů byl student práv Leopold Katz[1] [p 2]. Jednatelem SČAŽ byl Adolf Stránský.[1] [p 3] V řadách zakladatelů spolku se angažovali lidé, kteří se později projevili jako významné osobnosti politického, kulturního a hospodářského života Rakouska-Uherska a Československa:[1] Alfréd Meissner [p 4]; Jakub Scharf [p 5]; August Stein ([p 6]; Josef Žalud [p 7]; Moric Baštýř; Max Reiner; Karel Fischer; Ignác Arnstein a mnozí další.[1]
Protektorem Spolku českých akademiků židů byl profesor trestního práva na pražské universitě JUDr. Alois Zucker.[1] [p 8] Finančním podporovatelem spolku byl podnikatel a mecenáš Bohumil Bondy.[1] [p 9]
Ve své činnosti SČAŽ navazoval na odkaz židovského lékaře, českého a německého romantického básníka, spisovatele, cestovatele a lékaře Siegfrieda Kappera.[1] Ten se jako jeden z prvních židovských intelektuálů veřejně hlásil k českému národu.[1] Na jeho počest byl v roce 1920 Spolek českých akademiků židů přejmenován na „Akademický spolek Kapper“. Tento spolek existoval a působil až do roku 1939, kdy byl rozpuštěn gestapem.[1] Po druhé světové válce byla činnost spolku obnovena, ale fungoval jen krátce a to do roku 1949, kdy přestal definitivně existovat.[1] Teprve v roce 2005 na aktivity tohoto spolku trvale navázal „Spolek akademiků Židů“ (SAŽ).[1] Tento spolek se hlásí k odkazu i dalších židovských akademických organizací.[1]
Publikační aktivity SČAŽ
V databázi NK ČR lze najít několik titulů vydaných péčí SČAŽ či Akademického spolku Kapper:
- Kalendář česko-židovský na rok ... = Luah li-šenath ... V Praze: Spolek českých akademiků-židů, 1881–1938. Knihovna Akademického spolku Kapper. ISSN 1214-9993.
- Breuer, Leopold a Thorsch, Leopold, ed. Nauka o náboženství mojžišském pro střední a měšťanské školy. Překlad Leopold Thorsch. V Praze: Nákladem Spolku českých akademiků-Židů, 1884. vi, 184 stran.
- Branberger, Jan. O hudbě Židů: kulturně-historická skizza. Praha: nákladem Spolku českých akademiků-Židů, 1904. 55 stran.
- Fuchs, Alfréd. O židovské otázce. Praha: Spolek českých akademiků židů, 1909, [na obálce 1919]. 31 stran.
- Rakous, Vojtěch. Vojkovičtí a přespolní. Praha: Spolek českých akademiků židů, 1910. 187 s. Knihovna Spolku českých akademiků židů; sv. 3.
- Teytz, Viktor. Několik poznámek k otázce česko-židovské. V Praze: nákladem Spolku českých akademiků židů, 1913. 17 stran.
- Seznam literatury, kterou vydal „Akademický spolek Kapper“
Odkazy
Poznámky
- Podle některých pramenů byl v tomto hostinci založen v roce 1848 vlastenecký spolek U slovanské lípy.[1] V jeho vedení byli František Palacký, František Ladislav Rieger, Karel Jaromír Erben a Václav Hanka. Dnes (2018) se na místě hostince U slovanské lípy ve Spálené ulici nachází budova pražského městského soudu.[1]
- Leopold Katz - pozdější úspěšný český advokát, mecenáš umění, příznivec a podporovatel České akademie věd a umění (ČAVU), nálezce cenného husitského Jistebnického kancionálu a sběratel výtvarných děl
- Adolf Stránský - český a československý novinář, politik a pozdější zakladatel a vydavatel Lidových novin, za Rakouska-Uherska poslanec Moravského zemského sněmu a Říšské rady, předák moravské odnože mladočeské strany, po vzniku republiky ministr průmyslu a obchodu.
- Alfréd Meissner – československý politik, meziválečný ministr československých vlád a poslanec Národního shromáždění za Československou sociálně demokratickou stranu dělnickou.
- Jakub Scharf – rakouský a český právník a politik židovského původu a české národnosti, na přelomu 19. a 20. století poslanec Českého zemského sněmu; jeden ze zakladatelů českožidovského hnutí.
- August Stein – jeden ze zakladatelů Židovského muzea v Praze a důležitý představitel českožidovského hnutí, které propagovalo syntézu židovského náboženství a uvědomělého češství jako odpověď na otázku po moderní židovské identitě.
- Josef Žalud – (rakouský a český advokát a politik židovského původu a české národnosti, v závěru 19. století poslanec Českého zemského sněmu.
- JUDr. Alois Zucker – právník, vysokoškolský profesor a politik z Čech, ve 2. polovině 19. století poslanec Říšské rady.
- Bohumil Bondy – rakouský a český podnikatel a politik židovského původu a české národnosti, dlouholetý člen Obchodní a živnostenské komory v Praze, na konci 19. století poslanec Českého zemského sněmu.
Reference
- REDAKCE. Před 140 lety vznikl Spolek českých akademiků židů [online]. Židovské listy, 2016-03-01 [cit. 2018-12-15]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž tématem je Spolek českých akademiků židů