Africký roh

Africký roh (nebo také Somálský poloostrov či východoafrický poloostrov) je poloostrov ve východní Africe, který vybíhá do Arabského moře. Je to nejvýchodnější část Afrického kontinentu a nazývá se tak, protože připomíná roh nosorožce. Zabírá území přibližně 2 000 000 km² a žije zde asi 80 milionů obyvatel.

Státy Afrického rohu
Africký roh – fotografie z oběžné dráhy, květen 1993. Oranžová a světlehnědá barva ukazuje na vyprahlé klima.

Tento pojem také označuje území, které zahrnuje země:[1][2]

Geografie a klima

Africký roh leží téměř ve stejné vzdálenosti od rovníku i od obratníku Raka. Podnebí je zde suché.

U pobřeží poloostrova leží Sokotra, malý ostrov v Indickém oceánu, který je považován za část Afriky.

Ekonomika

Státy v tomto regionu závisí na několika klíčových produktech k exportu:

  • Etiopie: káva – 80 % celkového exportu.
  • Somálsko: banány a dobytek přes 50 % celkového exportu.

Ekologie

Zebra Grévyho, symbol regionu

Africký roh je jedno z míst chráněných organizací UNESCO. Problém však je s mizením přirozené pastvy a zůstává pouze 5 % z původního přirozeného prostředí. Na ostrově Sokotra je další problém s růstem infrastruktury.

Fauna

Na tomto území se nachází přibližně 220 druhů savců. Mezi ohroženými druhy je několik druhů antilop. Další pozoruhodné druhy zahrnují například somálského divokého osla, pouštní prase bradavičnaté a spoustu dalších. Za symbol regionu je považována zebra Grévyho.

Flora

Na tomto území se nachází mnoho ohrožených druhů, velká část z nich jsou endemity. Nejvíce těchto druhů je na ostrově Sokotra a na severu Somálska.

Odkazy

Reference

  1. Michael Hodd, East Africa Handbook, 7th Edition, (Passport Books: 2002), p. 21
  2. Encyclopaedia Britannica, inc, Jacob E. Safra, The New Encyclopaedia Britannica, (Encyclopaedia Britannica: 2002), p.61

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.