Osel somálský

Osel somálský (Equus africanus somaliensis) je poddruhem osla afrického. Poprvé byl objeven v regionu jižního Rudého moře poblíž dnešní Eritrey, Etiopie a Somálska. Nohy osla somálského jsou horizontálně černě pruhované podobající se pruhům zebry.

Osel somálský
osel somálský
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádlichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleďkoňovití (Equidae)
Rodkůň (Equus)
Podrodosel (Asinus)
Trinomické jméno
Equus africanus somaliensis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synonymum

  • Equus africanus somalicus

Popis

Osel somálský se vyznačuje velmi dobrou odolností na suché klima a schopnostmi přežít delší dobu v extrémních podmínkách pouště. Tento osel dokáže přežít i velmi dlouho bez přísunu tekutin podobně jako např. velbloud. Velmi tvrdá kopyta mu umožňují se pohybovat po vyschlém a kamenitém podkladu. Ve volné přírodě je osel somálský kriticky ohrožen vyhubením a řadí se tak mezi nejohroženější savce na planetě. Poslední odhad výskytu těchto zvířat ve volné přírodě byl vyčíslen na přibližně 600 jedinců, v zajetí žije kolem 230 zvířat.

Výskyt

Tento druh osla je nejvíce rozšířen v oblasti Somálska a Etiopie.

Chov v zajetí

Osel somálský je pro svou nenáročnost často chován v zajetí. V České republice ho chová Zoo Dvůr Králové, Zoo Liberec a Zoo Ústí nad Labem

Odkazy

Reference

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.