Sedlec (Kutná Hora)

Sedlec (německy Sedletz) je dnes jednou z městských částí Kutné Hory, rozkládající se na jihovýchodním úpatí vrchu Kaňk (352 m) zhruba 2 km severovýchodně od centra města.

Sedlec
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Lokalita
Charakterčást města
ObecKutná Hora
OkresKutná Hora
KrajStředočeský kraj
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice49°57′38″ s. š., 15°17′18″ v. d.
Základní informace
Počet obyvatel1 224 (2011)[1]
Katastrální územíSedlec u Kutné Hory (3,73 km²)
Nadmořská výška215 m n. m.
PSČ284 03
Počet domů341 (2011)[1]
Sedlec
Další údaje
Kód části obce77976
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Roku 1142 zde bylo založeno cisterciácké opatství, nejstarší v českých zemích, s klášterním kostelem Nanebevzetí Panny Marie a Sv. Jana Křtitele. Z původního románského areálu se zachoval kostelík, přeměněný po barokní přestavbě na kapitulní síň. V areálu někdejšího kláštera sídlí největší cigaretová továrna v Česku, dnes provozovaná společnosti Philip Morris ČR a. s..

Významný je gotický hřbitovní kostel Všech svatých, v jehož suterénu se nachází kostnice.

Katastrální členění

Katastrální území Sedlec u Kutné Hory není zcela shodné s místní částí Sedlec. Zatímco část Sedlec zasahuje i do katastru Malín, na katastru Sedlce leží částečně i Hlouška, Karlov a Šipší. V katastrálním území se nachází taktéž vrch Kaňk se stejnojmennou národní přírodní památkou, nalezištěm křídových zkamenělin. Roku 1950 byly ke Kutné Hoře připojeny obce Kaňk, Perštejnec a Sedlec.[2]

Katastrální území Kutné Hory

Dopravní obslužnost

Skrze Sedlec prochází silnice I/2, spojující Kutnou Horu s Pardubicemi; na východním okraji Sedlce je situováno nejdůležitější kutnohorské vlakové nádraží, stanice Kutná Hora hlavní nádraží, které představuje křižovatku hlavní trati 230 Kolín – Havlíčkův Brod s lokální tratí 235 Kutná Hora – Zruč nad Sázavou (na druhé ze jmenovaných tratí se při jihozápadním okraji Sedlce nachází též zastávka Kutná Hora-Sedlec).

Reference

  1. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Vyhláška ministra vnitra č. 13/1951 Sb., o změnách úředních názvů míst v roce 1950. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.