Romas Kalanta

Romas Kalanta (22. února 195314. května 1972) je litevský symbol, legenda, národní hrdina.[3] 14. května 1972 se veřejně upálil před divadlem v Kaunasu na protest proti okupaci a začlenění své vlasti do Sovětského svazu a proti potlačování litevského jazyka a kultury sovětskou okupační mocí.

Romas Kalanta
Narození22. února 1953
Alytus, (SSSR), Litevská SSR
Úmrtí14. května 1972 (19 let)
Kaunas, (SSSR), Litevská SSR
Příčina úmrtínásledky po upálení
Místo pohřbeníhřbitov ve čtvrti Romainiai, Kaunas (54°56′0″ s. š., 23°49′0″ v. d.)
Národnostlitevská
Vzdělánístudent večerní školy
Zaměstnavateltovárna Aidas
Znám jakosebeupálený v květnu 1972
OceněníŘád Vytisova kříže
RodičeAdolfas Kalanta, Elena Kalantienė[1]
Příbuznímladší bratr Arvydas Kalanta[2]
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Biografie

V roce 1963 se jeho rodina z Alytusu přestěhovala do Kaunasu. Otec byl účastníkem 2. světové války s Německem, vstoupil do komunistické strany, pracoval v kaunaské polytechnice.

V roce 1971 by absolvoval 18. střední školu v Kaunasu, ale protože nesložil několik zkoušek, přešel do večerní školy, pracoval v továrně Aidas[4]. Byl sečtělý, psal básně, sportoval, hrál na kytaru, zajímal se o hnutí hippies. 14. května 1972 v Kaunasu v městském parku nedaleko Hudebního divadla se na protest proti sovětskému režimu polil benzínem a se zvoláním „Svobodu Litvě!“ se podpálil. V jeho zápisníku zbyl zápis: „Za moji smrt může jen státní zřízení.“ (Uveřejněno až po obnovení nezávislosti Litvy; lidé, ačkoliv tato slova tehdy neznali, si smysl Kalantova činu vyložili ve stejném duchu.) Ti, co byli nablízku, se ještě snažili mladíka uhasit, ale přivolaná záchranka jej do nemocnice dovezla již v bezvědomí. Zemřel po 14 hodinách.

Následky

Události v Kaunasu vyvolaly u příslušníků Komunistické strany Litvy a KGB zděšení: v SSSR to byl jeden z prvních podobných incidentů. Příslušníci KGB se postarali, aby se pohřeb konal 18. května o dvě hodiny dříve, aby se lidé nestačili shromáždit. Davy lidí, které táhly od Kalantova rodného domu v ulici Panerių, se vyvalily do Aleje Svobody. Podle výkazů KGB tento a následující den do ulic vyšlo přes 3000 demonstrantů. Demonstrace potlačovalo přes 7000 příslušníků milice, policie, vojska. Účastníci protestů byli pochytáni, ostříháni dohola, vyslýcháni, biti, byly jim zabaveny jejich osobní dokumenty, ti aktivnější – uvězněni. Někteří byli odvezeni a propuštěni na nahodilých místech desítky kilometrů daleko.

Masové demonstrace, násilí a zatýkání trvaly ještě 2 dny (do 19. 5.). Bylo zatčeno 402 osob, z nich 33 správně stíháno, 6 trestně stíháno, vězněno. Hlavní organizátoři byli odsouzeni ne jako organizátoři výtržností, ale jako chuligáni a „asociální živly“ – tak byl maskován „boj s hippies“. Demonstrací se zúčastnila i mládež z dalších oblastí země.

Antanas Sniečkus se ve svých výkazech snažil přesvědčit Moskvu, že šlo jen o bezvýznamné chuligánství. Tím spíše, že nebyl odsouzen ani jediný student. R. Kalanta byl oficiálně uznán jako psychiatrický případ. 8 let nemohli jeho rodiče postavit náhrobek. Bylo jim tvrzeno, že nepřítel lidu není hoden úcty. Pomník na hřbitově v Romainiai byl vztyčen teprve v roce 1982.

Dosud je zamlčováno, že v tomtéž roce (1972) se na protest upálilo ještě dalších 12 Litevců.[5] Mezi nimi Stonys ve Varėně (29. května), A. Andriuškevičius v Kaunasu (3. června), 40letý Juozapas Baracevičius v Šiauliajích (22. června).

Ocenění v současnosti

5. července 2000 byl R. Kalanta posmrtně vyznamenán Řádem Vytise I. stupně.[6]

Analogie

Podobným způsobem protestovali:

Reference

  1. http://www.youtube.com/watch?v=SsqF_8MMqDI Video Kaunas 1972
  2. http://www.lithuanian-american.org/bridges/bal99/dorr.html Archivováno 4. 3. 2012 na Wayback Machine Článek o R. Kalantovi v angličtině
  3. http://www.youtube.com/watch?v=RmQVv9IyUHw&NR=1 Záznam televizního pořadu o R. Kalantovi (litevsky)
  4. Podnik „Aidas“ v Kaunasu (ve čtvrti Vilijampolė) vyráběl dětský nábytek, kočárky a různé hudební nástroje: metalofony, foukací harmoniky.... www.zaislumuziejus.lt [online]. [cit. 2011-10-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-04.
  5. Reakce KGB na události v roce 1972 v Genocidas ir Rezistencija, 2003 1 (13)
  6. Dekret prezidenta Litevské republiky ve věci posmrtného vyznamenání R. Kalanty Řádem Vytise I. stupně Valstybės žinios, 2000-07-05, č. 54-1572

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.