Rákosník plavý

Rákosník plavý[2] (Acrocephalus agricola) je pták patřící do čeledi rákosníkovití.

Rákosník plavý
rákosník plavý
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Podřádzpěvní (Passeri)
InfrařádPasserida
NadčeleďSylvioidea
Čeleďrákosníkovití (Acrocephalidae)
Rodrákosník (Acrocephalus)
Binomické jméno
Acrocephalus agricola
(Jerdon, 1845)
Rozšíření rákosníka plavého
Rozšíření rákosníka plavého
      hnízdiště
      zimoviště
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vzhled

Rákosník plavý je malý tažný pěvec dosahující hmotnosti 7 až 10 g a délky těla 12 cm. V porovnání s vrabcem domácím je dvakrát menší a mnohem štíhlejší. Zbarvení je hnědavé se světlým nadočním proužkem. Pohlavní dimorfismus není vyvinutý a samec od samice se neliší.[3]

Vzhledem připomíná rákosníka obecného, rákosníka zpěvného nebo budníčka menšího či většího. Mezi těmito druhy může dojít k záměně.

Výskyt

V Evropě se jeho výskyt omezuje na jednu lokalitu v Bulharsku, Dunajskou deltu, jižní Ukrajinu a jižní část Ruska. Centrální areál, kde rákosník hnízdí se nachází v Kazachstánu a střední Asii. Do zbylých částí Evropy se rákosník plavý dostává v pohnízdním období. V České republice byl poprvé v historii zaznamenán jeho výskyt 27. 8. 2016.

Způsob života

Hnízdí v rákosinách. Jejich noha je přizpůsobena určitému druhu rákosu, aby mohla při pohybu objímat stéblo. Hnízdo si staví z dlouhých listů rákosu ve výšce přibližně metr a půl. Hnízdí dvakrát za rok na přelomu jara a léta. Snáší v průměru 4 vejce. Rákosník plavý se živí převážně hmyzem, bobulemi a drobnými živočichy.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. ZICHA, Ondrej Zicha;. BioLib: Biological library. www.biolib.cz [online]. [cit. 2018-06-16]. Dostupné online. (česky)
  3. Acrocephalus agricola - rákosník plavý | Sylviidae - pěnicovití | Natura Bohemica. www.naturabohemica.cz [online]. [cit. 2018-06-16]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.