Čching-tao

Čching-tao ( výslovnost, čínsky pinyin Qīngdǎo, znaky zjednodušené 青岛, tradiční 青島; česky Zelený ostrov) je subprovinční město v Čínské lidové republice. Leží v jihovýchodní části provincie Šan-tung na pobřeží Žlutého moře. V současné době to je jedno z nejdůležitějších čínských přístavních a tzv. nezávislých měst, jež se velmi rychle hospodářsky rozvíjí díky nově vznikajícímu průmyslu a obchodu. Na ploše 10 654 km² zde žije více než 7 milionů obyvatel.

Čching-tao
青岛市

znak
Poloha
Souřadnice36°7′ s. š., 120°24′ v. d.
Nadmořská výška0 m n. m.
StátČína Čína
Čching-tao
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha11 282 km²
Počet obyvatel10 071 722 (2020)[1]
Hustota zalidnění892,7 obyv./km²
Správa
Oficiální webenglish.qingdao.gov.cn
Telefonní předvolba0532
PSČ266000
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny

Až do roku 1891, kdy se císařský dvůr dynastie Čching rozhodl, že zde umístí důležitou vojenskou základnu, byl Čching-tao jen malou rybářskou vesnicí. V roce 1897 se toto město stalo německou koncesí. Němci z něho brzy vytvořili strategicky důležitý přístav a vybudovali v něm mnoho výstavných ulic a boulevardů. V roce 1914 byl Čching-tao okupován Japonskem. Zpět čínské vládě se vrátilo roku 1922, ale během druhé světové války bylo znovu okupováno. Po ní zde krátkou dobu sídlila část americké pacifické flotily. 2. června 1949 do města ale vstoupila Čínská lidová armáda a Komunistická strana Číny jej od té doby kontroluje.

Od roku 1984, kdy čínská vláda rozhodla otevřít svou ekonomiku zahraničnímu obchodu a investicím, se Čching-tao proměnilo v moderní přístavní město – zdejší přístav patří mezi 10 největších kontejnerových přístavů na světě.

Panoramatická fotografie města, foceno z Malé rybí hory

Doprava

Nejdůležitějším letištěm je mezinárodní letiště Čching-tao Liou-tching ležící přibližně třicet kilometrů severně od města. Ve své roli by mělo být po roce 2019 nahrazeno novým letiště Čching-tao Ťiao-tung.

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. Seventh National Population Census of the People's Republic of China. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.