Podhájí (Rumburk)

Podhájí (historicky německy Frankenstein) je část města Rumburk v okrese Děčín. Je jednou ze základních sídelních jednotek města Rumburk, kód 143545.[1] Založení první osady na dnešním místě Podhájí se datuje do roku 1764. Rumburk-Podhájí spadá pod místní část Rumburk 1. Okrajem Podhájí prochází silnice II/263 z centra města do České Kamenice. Nachází se v jihozápadní části města, částečně obklopen lesy pod rozhlednou Dymník.

Rumburk-Podhájí
Pohled směrem k nemocnici
Poloha
Souřadnice50°56′48″ s. š., 14°32′44″ v. d.
StátČesko Česko
Rumburk-Podhájí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V blízkosti Podhájí je přehrada v Rumburku a koupaliště v areálu Sportcentra Rumburk. Z Podhájí je na dosah kopec a rozhledna Dymník, výletní destinace, ke které se lze dostat turistickou stezkou přímo z Podhájí.[2]

Sídliště Podhájí

Panelové sídliště Podhájí bylo vybudováno na „zelené louce“ v letech 1981 až 1989. Čítá celkem 12 paneláků o celkovém počtu 30 vchodů. Je tak největším sídlištěm ve městě a žije v nich téměř pětina obyvatel Rumburku. V té době také vznikly budovy občanského vybavení – kulturní a společenské středisko (1988), mateřská škola (1988), základní škola "U Nemocnice", jinak také nazývána Nová škola (1984) a plavecký bazén (1982).[3] V pozdějších letech byl vybudován i poslední a nejvyšší panelák, který je využíván jako dům s pečovatelskou službou. Sídliště se rozkládá v ulicích Karolíny Světlé, V Podhájí, Luční, Polní.

Nemocnice

Byv. Sanatorium Podhájí

Lužická nemocnice

Lužická nemocnice patří mezi menší zdravotnická zařízení, ale díky spádové poloze města Rumburk má pro Šluknovský výběžek nenahraditelnou úlohu.

Sanatorium Frankenstein

Sanatorium v Pohájí bylo postaveno z iniciativy akciové společnosti v roce 1901. O výstavbu se zasloužil Dr. Georg Gletter, narozen v roce 1868, který 28. prosince 1897 uzavřel s Rumburkem smlouvu, podle níž měl 1. května 1898 převzít řízení lázeňského ústavu. Když zahájil doktor Gletter léčbu, přicházeli za ním pacienti, kteří se doposud léčili v Jabloneckých Pasekách (Schlag). Prospekty z roku 1910 uvádějí jako majitele sanatoria Carla Dittricha z Krásné Lípy a jako šéflékaře MUDr. Burgharda von Barth-Wehrenalp. V sanatoriu trávil také několik týdnů léta roku 1915 Franz Kafka.[4] Nyní jsou zde umístěna interní a ošetřovatelská lůžka Lužické nemocnice.

Nemocnice Podhájí

Na Podhájí, přesněji na jeho severovýchodním okraji, se nachází rumburská nemocnice, dostavěná v roce 1928. Stavba započala o tři roky dříve, byla však zbržděna pro nedostatek dělníků a materiálu po 1. světové válce. Cena stavby a vybavení si vyžádala tehdy úctyhodných 9 250 000 korun. Nyní se v této budově nachází chirurgické, pediatrické a gynekologicko-porodnické oddělení.

Nemocnice se ukázala také ve filmu Hodinu nevíš. Natáčení probíhalo za plného provozu na uvolněném pavilonu. [5][6]

Zajímavosti

  • V soukromé zahradě naproti budově interny Lužické nemocnice (sanatorium Frankenstein) se nachází vstupy do rumburského podzemí, další takové jsou k vidění v parku Rumburské vzpoury – všechny jsou však zasypány.
  • V místech zahrádkářské kolonie, která se nachází v blízkosti nemocnice a základní školy, bylo za 2. světové války letiště

Reference

  1. ZSJ Podhájí: podrobné informace. www.uir.cz [online]. [cit. 2012-02-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-02-23.
  2. Naučná stezka Dymník/Rumburk
  3. SMETANA, Jan. Rumburk – město v českém Nizozemí. Rumburk: Město Rumburk, 1999. ISBN 80-238-4545-4.
  4. Jiří Peňás: Rumburk jinak aneb Dobře naložená mihule
  5. VIDEO: V rumburské nemocnici se vraždí, jen filmově
  6. Hodinu nevíš... (2009) - CSFD.cz
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.