Plovdivská oblast

Plovdivská oblast (bulharsky Област Пловдив) je oblast v centrálním jižním Bulharsku (dříve část Východní Rumélie). Je jednou z 28 bulharských oblastí. Skládá se z 18 obštin. Administrativním centrem je Plovdiv.

Plovdivská oblast
Област Пловдив
Pohled na Rodopy v blízkosti vesnice Vrata v jižní části oblasti
Geografie
Hlavní městoPlovdiv
Souřadnice42°10′ s. š., 24°45′ v. d.
Rozloha5 972,9 km²
Časové pásmovýchodoevropský čas (UTC+2), východoevropský letní čas (UTC+3)
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel683 027 (1. 2. 2011[1])
Hustota zalidnění114,4 obyv./km²
JazykBulharština
Národnostní složeníBulhaři
Náboženstvípravoslaví, islám
Správa regionu
Nadřazený celekBulharsko
Druh celkuoblast
Podřízené celky18 obštin
Vznik1999
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2PB
NUTS3
Označení vozidelРВ
Oficiální webwww.pd.government.bg
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geografie

Zahrnuje části Hornothrácké roviny, Rodopů, Sredné gory, Subbalkánských údolí a Staré Planiny, včetně jejího nejvyššího vrcholu Botevu (2376 m n. m.). Největšími řekami v provincii jsou Marica, Strjama, Pjasačnik. Bylo zde vybudováno mnoho přehrad, nejdůležitější je vodní nádrž Pjasačnik. Oblast je bohatá na minerální prameny, nachází se zde několik větších lázní - Chisarja, Narečen, Baňa a menších lázní Klisura, Asenovgrad, Kuklen, Rosino, Krasnovo, Stoletovo a dalších. V provincii je mnoho přírodních pamětihodností, především v národním parku Střední Balkán, včetně okázalého vodopádu Rajsko Praskalo, nejvyššího na Balkáně.

Hospodářství

Zdi pevnosti v Chisarji

Hospodářství provincie je velmi významné. Zemědělská výroba je intenzivní a efektivní s vysokým podílem zavlažovaných ploch. Nejvýznamnějšími plodinami je ovoce (jablka, švestky, hrušky, třešně, hrozny, melouny a vodní melouny), zelenina (rajčata, papriky, mrkev, zelí, brambory), pšenice, rýže, ječmen a další. Průmysl je značně rozvinut: železná metalurgie v Plovdivu; prospívající elektronický průmysl v Plovdivu, Săedinenii, Vojvodinovu, Radinovu a dalších vesnicích v oblasti; zemědělské stroje (traktory) v Karlovu, zbrojovky v Sopotu, Karlovu a Plovdivu; chemický průmysl v Plovdivu, Asenovgradu; potravinářský průmysl je rozvinut skoro všude, především v Plovdivu a Asenovgradu (víno). Rozvíjí se cestovní ruch ve spojení s bohatým kulturním dědictvím oblasti a četnými minerálními prameny, které mají mezinárodní význam.

Administrativní dělení

Oblast se administrativně dělí na 18 obštin.

Plovdivská oblast

Obština

Sídlo

Města

Starý Plovdiv

Správním střediskem oblasti je Plovdiv, kromě sídelních měst jednotlivých obštin, přičemž Kalojanovo městem není, se zde nacházejí města Baňa, Kalofer a Klisura.

Obyvatelstvo

V oblasti žije 683 027 obyvatel.[1] Národnostní složení podle sčítáni 1. února 2011 je uvedeno v grafu níže:[2][p 3]

  •   Bulhaři: 540 303 (87.1 %)
  •   Turci: 40 255 (6.5 %)
  •   Romové: 30 202 (4.9 %)
  •   ostatní: 9 613 (1.5 %)

Odkazy

Poznámky

  1. Dříve známá pod názvem Severna Plovdivska (Северна Пловдивска).
  2. Známá též pod názvem Južna Plovdivska (Южна Пловдивска).
  3. Jsou uvedeni pouze ti, kdo národnost deklarovali.

Reference

  1. Население местоживеене, пол и възраст; Област: Пловдив [online]. Sofie: Национален статистически институт, 2011 [cit. 2015-11-15]. Dostupné online. (bulharsky)
  2. НАСЕЛЕНИЕ ПО ОБЛАСТИ, ОБЩИНИ, НАСЕЛЕНИ МЕСТА И САМООПРЕДЕЛЕНИЕ ПО ЕТНИЧЕСКА ПРИНАДЛЕЖНОСТ КЪМ 1.02.2011 ГОДИНА [online]. Sofie: Национален статистически институт, 2011 [cit. 2015-10-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-03. (bulharsky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.