Plameňák karibský

Plameňák karibský (Phoenicopterus ruber), zvaný v českém prostředí tradičně jako plameňák kubánský či plameňák americký,[2][3] je velký druh plameňáka. Má mnoho společného s plameňákem růžovým a plameňákem chilským, s nimiž byl v minulosti považován za jeden druh. Jde o jediného plameňáka, jenž se přirozeně vyskytuje v Severní Americe. Tento plameňák patří ke druhům, na které se vztahuje Dohoda o ochraně africko-euroasijských stěhovavých vodních ptáků (AEWA).

Plameňák karibský
Plameňák karibský (detail hlavy)
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádplameňáci (Phoenicopteriformes)
Čeleďplameňákovití (Phoenicopteridae)
Rodplameňák (Phoenicopterus)
Binomické jméno
Phoenicopterus ruber
Linnaeus, 1758
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výskyt

Plameňák karibský se vyskytuje na Galapágách, pobřeží Kolumbie, ve Venezuele a na blízkých ostrovech. Také jej lze pozorovat na Yucatánu, v části Baham, na Haiti, Kubě a rovněž na ostrovech Turks a Caicos. Někteří příslušníci tohoto druhu jsou spatřováni i na Floridě, ti však bývají považování za „tuláky“ z Kuby.

Popis

Tento plameňák měří 120–140 cm. Samci váží okolo 2,8 kg, samice okolo 2,2 kg. Peří je většinou růžové, což vedlo v minulosti k záměně s jiným i druhy. Křídlo je červené, primární a sekundární letky jsou černé. Zobák je růžový a bílý s černou špičkou. Nohy jsou úplně růžové. Dožívá se až 40 let, což je u ptáků jedna z nejvyšších délek dožití.

Rozmnožování

Stejně jako ostatní plameňáci i plameňák karibský snáší většinou pouze jedno křídově bílé vejce, a to v období od května do srpna. Inkubace trvá 28 až 32 dní. Oba rodiče pečují o své mládě přibližně do 6 let, kdy dosáhne pohlavní dospělosti.

Chov v zoo

Plameňák kubánský je chován ve více než 110 evropských zoo. V rámci Česka jsou to tři zařízení[4]:

Chov v Zoo Praha

Tento druh byl dovezen do Zoo Praha v roce 1960. První jedinci pocházeli z Paříže, další byli o pět let později dovezeni z volné přírody. Někteří z těchto ptáků se dožili značně vysokého věku. Jeden ze samců uhynul ve věku 48 let (2013)[5], samice s kódem FHF pak dokonce ještě starší dne 13. 5. 2017. Před svou smrtí byla nejdéle žijícím zvířetem v zoo (od 5. 8. 1965).[5][6] Odchycena byla pravděpodobně jako dospělá, její věk tedy nebyl přesně znám. V zoo však žila skoro 52 let.[6]

První mládě se narodilo v roce 1987, ale nebylo odchováno.[4] První úspěšný odchov byl zaznamenán až roku 1996.[5] Ke konci roku 2017 bylo chováno 31 jedinců.[4]

Plameňák kubánský je k vidění v dolní části zoo v rámci expozičního celku Vodní svět a opičí ostrovy.[5]

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku American Flamingo na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. VAVŘÍK, Martin. České názvosloví ptáků (stanovisko Faunistické komise ČSO) [online]. 14.12.2011 [cit. 2018-07-18]. Dostupné online.
  3. BioLib.cz – Phoenicopterus ruber (plameňák americký) [online]. BioLib.cz [cit. 2018-07-18]. Dostupné online.
  4. www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2019-03-25]. Dostupné online.
  5. Plameňák kubánský - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-03-25]. Dostupné online.
  6. V Zoo Praha uhynula samice plameňáka kubánského – nejdéle zde žijící zvíře. Zoo Praha [online]. [cit. 2019-03-25]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.