Turks a Caicos

Turks a Caicos (anglicky Turks and Caicos) je zámořské území Velké Británie skládající se ze dvou skupin tropických ostrovů v karibské oblasti, jihovýchodně od Bahamských ostrovů.

Ostrovy Turks a Caicos
Turks and Caicos Islands
vlajka

znak
Hymna
God Save the Queen
Geografie


Poloha Turks a Caicos

Hlavní městoCockburn Town
Rozloha616 km² (209. na světě)
z toho zanedbatelně % vodní plochy
Nejvyšší bodBlue Hills (49 m n. m.)
Časové pásmo−5
Poloha21°46′48″ s. š., 71°48′ z. d.
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel38 191 (v rámci Spojeného království 21. na světě, 2019)
Hustota zalidnění51 ob. / km² (147. na světě)
Jazykangličtina
Náboženstvíanglikáni, římskokatolické
Státní útvar
Státní zřízenízámořské území Velké Británie
Vznik1. června 1962 (statut korunní kolonie Spojeného království)
GuvernérNigel Dakin
Předsedkyně vládyCharles Washington Misick
Měnaamerický dolar (USD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1796 TCA TC
MPZGB
Telefonní předvolba+1
Národní TLD.tc

Území patří geograficky k Lucayskému souostroví. Třicítka ostrovů má celkovou rozlohu 616 km² (při přílivu, při odlivu je rozloha ostrovů 948 km²).[1] Má převážně nížinatý charakter, s vápencovým podložím a rozsáhlými mangrovovými bažinami. Počasí je slunečné a relativně suché, časté jsou však hurikány. Ostrovy mají omezené zdroje pitné vody, a tak se do nádrží zachytává voda dešťová. Hlavními přírodními zdroji jsou mořští raci (Panulirus interruptus)[zdroj?] a mušle.

Historie

Ostrovy Turks a Caicos byly poprvé osídleny karibskými indiány, ale po jejich objevení evropskými mořeplavci byla populace rychle decimována honem na otroky. Datum objevení se liší podle různých zdrojů – buďto je poprvé navštívil Kryštof Kolumbus 12. října 1492, nebo Juan Ponce de León v roce 1512.

Ačkoliv byly ostrovy pod kontrolou několika států, přímá kolonizace nenastala. Na přelomu 17. a 18. století byly ostrovy po několik desetiletí pirátskou základnou. Prvními osadníky byli v 80. letech 17. století bermudští sběrači soli. Mezi roky 1764–1783 byly ostrovy okupovány Francií. Když v roce 1783 získaly Spojené státy nezávislost na Velké Británii, mnoho amerických osadníků podporujících Británii odešlo na britské kolonie v Karibiku. Někteří z nich přišli i na ostrovy Caicos a zavedli zde pěstování bavlny. V roce 1799 byly Turks a Caicos anektovány Británií a přičleněny k Bahamským ostrovům. V roce 1848 byly ostrovy prohlášeny samostatnou kolonií.

Geografie

Obě skupiny ostrovů leží v severním Atlantiku, jihovýchodně od Bahamských ostrovů, severně od Haiti a asi 900 km od Miami. Oblast je geografickou součástí Bahamských ostrovů, ale samostatnou politickou jednotkou. Ostrovy Caicos jsou od nejbližších bahamských ostrovů odděleny průlivem Caicos.

Osm hlavních ostrovů a více než 20 ostrůvků tvoří plochu asi 616 km². Ostrovy jsou většinou ploché, s rozsáhlými bažinami s mangrovníkovým porostem. Klima je slunečné a relativně suché, ale s častými hurikány. Ostrovy mají omezené zdroje pitné vody, proto je v cisternách shromažďována dešťová voda. Hlavním zdrojem potravy je rybolov.

Ostrovní skupiny Turks a Caicos jsou od sebe odděleny průlivem Turks.

Ekonomika

Ekonomika ostrovů je založena na cestovním ruchu a rybolovu. Většina zboží a potravin pro domácí spotřebu je importovaná.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.