Paul Julius Reuter

Paul Julius Baron von Reuter (21. července 1816 Kassel25. února 1899 Nice) byl britský novinář a mediální podnikatel německého původu, jenž založil tiskovou agenturu Reuters.[1]

Paul Julius Reuter
Narození21. července 1816
Kassel
Úmrtí25. února 1899 (ve věku 82 let)
Nice
Místo pohřbeníhřbitov ve West Norwoodu
Povolánínovinář, spisovatel a vydavatel
NárodnostŽidé
DětiHerbert de Reuter
George Baron de Reuter
Clementine Maria Chermside
multimediální obsah na Commons
galerie na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Socha P. J. Reutera v londýnské City

Biografie

Narodil se v německém městě Kasselu v židovské rodině jako Israel Beer Josaphat. Jeho otec byl rabín.

V Göttingenu se Reuter setkal s C. F. Gaussem, jenž prováděl pokusy s přenosem elektrických signálů pomocí kabelů.

29. října roku 1845 Reuter odjel do Londýna a začal používat jméno Joseph Josephat. 16. listopadu téhož roku konvertoval ke křesťanství a změnil své jméno na Paul Julius Reuter. O týden později, 23. listopadu, se oženil v Berlíně s Idou Marií Elizabeth Clementinou Magnusovou a měl s ní dva syny. Po neúspěšné revoluci roku 1848 opustil Německo a odešel do Paříže, kde pracoval v informační agentuře C.-L. Havase, pozdější Agence France-Presse.

V době, kdy vznikala telegrafie, Reuter založil v Cáchách první kancelář Reuters. Na telegrafní trase Berlín–Paříž scházelo propojení v úseku Cáchy–Brusel; Reuter toto spojení zajistil pomocí poštovních holubů. Ti umožňovali doručování zpráv mnohem rychleji než poštovní vlaky, díky čemuž Reuter měl výrazně rychlejší přístup k informacím z pařížské burzy. Holubi byli nahrazeni přímým telegrafním spojením roku 1851.[2]

V roce 1851 Reuter znovu přesídlil do Londýna a zřídil kancelář na londýnské burze cenných papírů. V té době založil tiskovou agenturu Reuters, která se později stala jednou z největších světových agentur informujících o finančních trzích.

17. března 1857 Reuter získal občanství Velké Británie. Následně se zasadil o zřízení telegrafního spojení na evropský kontinent pod Lamanšským průlivem. Roku 1863 bylo dále prodlouženo na jihozápadní pobřeží Irska, do Corku. Z lodí připlouvajících ze Spojených států amerických byly poblíž Corku vhazovány do moře nádoby s depešemi, které byly vytahovány a ihned telegrafovány do Londýna; tam se tak dostávaly před příjezdem lodí.

7. září 1871 udělil Reuterovi kníže ze Saska-Coburgu Ernest II. titul barona.

Julius Reuter zemřel ve francouzském městě Nice v tzv. Reuterově vile. Byl pohřben do rodinné hrobky v Londýně na hřbitově West Norwood Cemetery.

Roku 1940 natočil režisér William Dieterle 90minutový film A Dispatch From Reuter's, který zpracovává život J. Reuterse a jeho činnost v informační agentuře.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paul Julius Reuter na francouzské Wikipedii.

  1. Paul Julius Reuter – the founder of Reuters. about.reuters.com [online]. [cit. 2009-02-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-04-06.
  2. Standage, T. The Victorian Internet (1999)

Literatura

  • COMAY, Joan; COHN-SHERBOK, Lavinia. Who's Who in Jewish History: After the Period of the Old Testament. London: Routledge, 2002. 407 s. Dostupné online. ISBN 978-0415260305. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.