Pařížský masakr 1961

Pařížský masakr je označení pro zastřelení 100–200 alžírských demonstrantů za nezávislost francouzskou policií v roce 1961 v Paříži. O krvavém potlačení demonstrace se svého času nehovořilo a teprve s velkým časovým odstupem se stalo předmětem veřejné diskuse ve Francii.[1] Oficiálně událost odsoudil prezident François Hollande v roce 2012.[2]

Pozadí

Od roku 1954 probíhala Alžírská válka. V roce 1961 se uskutečnilo v Paříži několik demonstrací proti válce. Začátkem října byl vyhlášen noční zákaz vycházení pro Francouze alžírského původu v pařížské oblasti. Tento zákaz byl reakcí na útoky ozbrojeného křídla FLN (Fronta národního osvobození) na policisty a četníky na francouzské pevnině (až do té doby byl boj omezen na Alžírsko), kdy bylo zabito několik důstojníků.

Průběh

Dne 17. října došlo k další demonstraci přistěhovalců proti válce, kterou svolalo FLN. Demonstrace proběhla v rozporu se zákazem vycházení a prefekt Maurice Papon vydal policii pokyn ke střelbě. Přesný počet mrtvých není znám, ale odhaduje se až na 200.[3] Policejní jednotky poté mrtvé či umírající demonstranty naházeli do řeky Seiny.[2] Oficiální policejní hlášení uvádí pouze tři mrtvé. Několik tisíc lidí bylo zraněno, asi 14 000 zatčeno a internováno a z nich následně asi 500 deportováno do Alžírska.

O masakru se v té době prakticky nehovořilo v médiích a teprve v posledních letech se toto téma dostává do veřejných diskusí.

17. října 2001 odhalil socialistický starosta Paříže Bertrand Delanoë pamětní desku na Pont Saint-Michel připomínající tuto událost.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Massaker von Paris 1961 na německé Wikipedii.

  1. Příběh zamlčeného masakru Archivováno 21. 10. 2011 na Wayback Machine – článek z října 2011 v Le Monde (na stránkách Presseurop.eu) (česky)
  2. KROCHMALNÝ, Ondřej. Výročí masakru nad Seinou. A2larm [online]. 2014-10-17 [cit. 2014-10-17]. Dostupné online.
  3. Paris marks Algerian protest 'massacre' – zpráva o odhalení pamětní desky na stránkách BBC News (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.